דין משמעתי לחיילים שתועדו מכים פלסטיני בג'ילזון; לא תיפתח חקירת מצ"ח

מח"ט כפיר נזף במ"פ מגדוד הנחל החרדי. חייל שהוקלט מקלל את הפלסטיני נדון ל-30 ימי ריתוק ושני חיילים שצולמו מכים את הפלסטיני נדונו ל-28 ימי מחבוש על תנאי

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

צה"ל שפט היום (ראשון) לדין משמעתי את החיילים המעורבים בתקרית שבה הוכה פלסטיני לעיני המצלמות במחנה הפליטים ג'ילזון שבגדה המערבית ביום שישי האחרון. בצה"ל הוחלט שלא לפתוח בחקירת מצ"ח נגד המעורבים בתקרית. עוד נקבע כי מעצר הפלסטיני היה מוצדק, אולם השימוש בכוח מצד החיילים היה בלתי מידתי. מפקד הפלוגה מגדוד הנחל החרדי ננזף בידי מפקד חטיבת כפיר. חייל נוסף שהוקלט מקלל את הפלסטיני נדון ל-30 ימי ריתוק ושני חיילים שצולמו מכים את הפלסטיני, כשלטענת דובר צה"ל הם "מפעילים כוח בלתי מידתי", נדונו ל-28 ימי מחבוש על תנאי.

מח"ט כפיר, אל"ם אשר בן לולו, קבע לאחר התחקיר כי התקרית אירעה בתום הפגנה אלימה שבה הושלכו בקבוקי תבערה וסלעים לעבר החיילים ומפקד מחלקה נפצע בפניו מאבן. בן לולו טען כי הפלסטיני שהוכה יצר פרובוקציה כלפי החיילים, לא נענה לקריאתם לעצור ואף תפס את נשקו של אחד החיילים.

בסרטון נראה חייל מקלל את הפלסטיני, שלטענת החיילים ניסה לגעת בנשקם. החייל נשמע צועק על הפלסטיני: "כוס אמ-אמא שלך, יא בן זונה. עוד מלה אחת אני מזיין את אמא שלך. נו, דבר", ומנסה להכות אותו. כמה רגעים לאחר מכן נראה חייל חובט בפלסטיני בנשקו.

לאחר מכן נראים בסרטון חמישה חיילים, המנסים להשתלט על הפלסטיני במשך כמה דקות, תוך שהם נוהגים בו באלימות ומכים בו בראשו וברגליו. בסרטון אף נראה כי לאחר ששני חיילים אוחזים בפלסטיני, ועוד חייל אחד נמצא מאחוריו, מגיע חייל רביעי ומכה בו בנשקו והפלסטיני נופל. כשהפלסטיני שוכב על הקרקע, חייל אחר מרביץ לו בפניו באגרוף, חייל נוסף מכה בו בפניו באמצעות רגלו, וחייל שלישי מניח את רגלו על פניו במשך כמה דקות, כך שהוא מוצמד אל הקרקע. בהמשך הסרטון נראה כי הפלסטיני נפגע בפניו ומדמם, ככל הנראה מהמכה שספג מכלי הנשק. בסוף הסרטון נראים החיילים מובילים את הפלסטיני כשהוא עצור, וידיו אזוקות.

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) אמר בתגובה כי "צבא ששופט למחבוש על אכילת כריך לא כשר ומסתפק בנזיפה וריתוק על מכות רצח לפלסטיני, הוא צבא שהמצפן המוסרי שלו מוטל בספק גדול מאוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ