האגודה לזכויות האזרח: לשב"כ אין סמכות לפנות לאוניברסיטאות לקבלת מידע על בוגריהן

בעקבות חשיפת "הארץ" על כך שהאוניברסיטאות העבירו לבקשת הארגון את פרטי בוגריהן לצורך גיוס עובדים, פנתה האגודה לשירות: הבקשה נעשתה שלא כדין ופגעה בפרטיות הבוגרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האגודה לזכויות האזרח תוקפת את פניות שירות הביטחון הכללי (שב"כ) לאוניברסיטאות לקבל מידע על בוגרים, בטענה כי הפניות, שנחשפו בשבוע שעבר ב"הארץ", נעשו מבלי שיש לארגון סמכות כלשהי בחוק. במכתב ששלחו היום (ראשון) היועץ המשפטי של האגודה, עו"ד דן יקיר וראש תחום מידע ופרטיות באגודה, עו"ד אבנר פינצ'וק, ליועץ המשפטי של השב"כ נכתב כי "לשב"כ אין סמכות כלשהי לדרוש מהאוניברסיטאות להעביר אליו רשימות של בוגרים לצורך גיוס עובדים". 

עוד נכתב במכתב כי "בפנייתו זו נמצא השב"כ חוטא ומחטיא את אותן האוניברסיטאות שנענות לפנייתו. דרישת השב"כ נעשית שלא כדין וגורמת לאוניברסיטאות לפגוע בפרטיות בוגריהן, להעביר מידע אישי בניגוד לחוק ולשאת באחריות הנובעת מכך".

לפני כמה חודשים הופתעו כמה פעילים חברתיים, ביחד עם אלפי אזרחים נוספים, לקבל מהשב"כ מכתב לביתם, שבו נכתב כי "לפי הנתונים שברשותנו", הם נמצאו מתאימים לתפקידים שונים במערך המודיעיני של הארגון. מהפניות של השב"כ עולה כי הארגון פנה לפעילות חברתיות משכילות, אקדמאיות בתחום מדעי החברה והרוח ואקטיביסטיות. חלקן כלל לא שירתו בצה"ל, אף שבאתר השב"כ מצוין שיש עדיפות לכאלה. הפניות נעשו לכתובת הפרטית של הפעילות, שבחלק מהמקרים אינה מעודכנת בתעודת הזהות. 

ראש השב"כ יורם כהן בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

בתגובה הפנה השב"כ לחוק הגנת הפרטיות שמכוחו מתאפשרת העברת המידע מהאוניברסיטאות לשב"כ. באגודה לזכויות האזרח אומרים כי החוק אמנם מסמיך את הארגון לקבל מידע מגוף ציבורי, אלא שהאוניברסיטה לא נחשבת לגוף ציבורי לפי ההגדרה קבועה בחוק. יקיר ופינצ'וק מוסיפים כי "אף לו פרק העברת מידע בין גופים ציבוריים שבחוק הגנת הפרטיות היה חל גם על האוניברסיטאות, הסמכות מיועדת רק למידע הקשור לביצוע סמכויות או תפקידי השב"כ, וגיוס עובדים איננו אחד מהם". 

ביקורת גם על האוניברסיטאות

עוד אומרים באגודה כי "החוק מסמיך את השב"כ לאסוף מידע, אך בשום פנים ואופן אין הוא מקור סמכות לשב"כ לדרוש מידע ממאן דהוא, והוא אינו מתיר למוסדות להשכלה גבוהה למסור לשב"כ מידע אישי של תלמידיהם. אף לו היה זה בין תפקידי השב"כ על פי דין לגייס עובדים, לא ניתן לומר, כי המידע המבוקש דרוש לו לצורך מילוי תפקיד זה".

באגודה אף מתחו ביקורת על התנהלות האוניברסיטאות ש"לא טורחות לבדוק את המצב המשפטי. הן סוברות בטעות, שהן מחויבות על פי דין לציית לדרישה, ולכן הן מעבירות את המידע ללא הרהור או ערעור". במכתב מבקשת האגודה מהשב"כ להימנע מלפנות לאוניברסיטאות בעניין זה ולהשמיד את רשימות הבוגרים שקיבל עד היום. 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה בתגובה כי "נראה כי העברת המידע, שהיתה תמוהה מלכתחילה, כלל אינה חוקית. השב"כ מנצל את תמימות האוניברסיטאות ואת העובדה שהן מאמינות לנציגיו בלי לבדוק, ומרחיב את הסמכות שניתנה לו לצרכים ביטחוניים עד לגבול בלתי סביר תוך התעלמות מוחלטת מפרטיות האזרחים. יש להפסיק את הנוהג הזה ואני מקווה ששירות הביטחון והאוניברסיטאות יתעשתו ויחדלו ממנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ