מוזיאון הלובר סירב לתאם סיור לסטודנטים ישראלים

12 סטודנטים לאמנות מאונ' ת"א אמורים היו לבקר במוזיאון ובכנסיית סאנט שאפל, אך למארגן נאמר שאין מקום. כשביקש סיורים למוסדות פיקטיביים מאיטליה ואבו דאבי באותו מועד נענה בחיוב. מושל המחוז קרא לפרקליטות לחקור חשד לאפליה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מושל מחוז איל דה פראנס בצרפת, בו שוכנת הבירה פריז, העביר בסוף השבוע לפרקליטות במדינה בקשה לחקירה בחשד לאפליה של קבוצת סטודנטים מהחוג לתולדות האמנות מאוניברסיטת תל אביב, כך דיווח הבוקר (שני) הליברסיון הצרפתי

הקבוצה, של 12 סטודנטים מתוכנית המצטיינים של האוניברסיטה, היתה אמורה להגיע בסוף החודש לסיור במוסדות התרבות החשובים בפריז, בעקבות תרומה שהתקבלה מאגודת הידידים הצרפתים של האוניברסיטה. 

בחודש שעבר החל המרצה המארגן את הסיור, ספי הנדלר (הכותב גם ב"הארץ"), לקבוע את התוכנית. בין השאר הוא יצר קשר בדואר אלקטרוני עם מוזיאון הלובר ועם כנסיית סאנט שאפל שבפריז, בניסיון לתאם את מועד ההגעה של הקבוצה. בשני המוסדות התשובה שהתקבלה היתה שלילית.

"אנו מצטערים, אך אין לנו מקום פנוי ביום המבוקש", ענו מהסאנט שאפל. גם בלובר דחו את הבקשה, על אף שצויינו בה שלושה מועדי ביקור אפשריים עבור הקבוצה. "הפתיע אותי שמקום שמארח תשעה מיליון מבקרים בשנה לא מוצא לנו מקום, אפילו שביקשנו להגיע לסיור באמצע השבוע", אמר הנדלר ל"הארץ". 

אחרי שהתקבלה התשובה השלילית, ניסה הנדלר להזמין סיורים זהים, באותם תאריכים ובאותן שעות - הפעם עבור מוסדות חינוך פיקטיביים מאיטליה ומאבו דאבי. במקרה הזה, התקבלה תשובה חיובית. הנדלר אמר כי שקל בשלב זה לבטל את הסיור, אך לבסוף החליט להעביר את פרטי המקרה לפרנסואה הלברון, נשיא אגודת הידידים שהעבירה את התרומה לקיום הסיור. התלונה על המקרה בצירוף ההתכתבויות השונות הועברה למוסדות, וגם לשרת התרבות של צרפת, פלור פלרן, שהורתה לבדוק את המקרים. 

לפי הליברסיון, הנהלת הלובר הגיבה ואמרה כי היא "מוטרדת" מהממצאים ונפתחה במוסד חקירה פנימית לבדיקת פרטי המקרה. עם זאת, נמסר מהלובר כי מערכת ההזמנות שלהם הינה אוטומטית לחלוטין, או כמעט לחלוטין. 

בסאנט שאפל, לעומת זאת, המערכת ידנית לחלוטין. פיליפ בלוואל, נשיא המונומנטים הלאומיים של צרפת אליהם משתייכת הכנסייה, אמר כי גם בארגונו נפתחה חקירה פנימית שהראתה אי סדרים חוזרים, אך בשלב זה, לדבריו, אין להסיק שמדובר במקרה מובהק של אפליה. 

הנדלר לא מקבל את הטענה. "ברור לי שכשאומרים לא לישראלים זה אקט מפלה וגזעני. לא מעניין אותם שמאל או ימין, הם פשוט לא רוצים את הישראלי באופן הצר שבו הם רואים אותו. וזה מקרה שאני פשוט לא מבין - מה היה הרעיון? אם לא נראה את המונה ליזה אז הכיבוש ייפסק? זה טפשי לחלוטין". הוא מוסיף ואומר כי "מה שאמור היה להיות הליך טכני לחלוטין הפך לחתירה נגד הזרם. גם אם הכל סודר בסוף, בשורה התחתונה, כשאתה מגיע מישראל אתה נדרש ליותר מאמצים". 

"מעבר לשאלה הישראלית", מסכם הנדלר, "לצרפת יש אוצרות תרבות יוצאים מגדר הרגיל, והרעיון הצרפתי הוא הרעיון האוניברסלי - אנחנו פותחים את התרבות לכולם. גם לרוסים, למרות שיש מי שלא אוהבים את פוטין, וגם לישראלים, למרות שיש מי שלא אוהבים את בנימין נתניהו. ברגע שאתה מתחיל לבחור למי אתה פותח את המוזיאונים, אז בסוף תכניס לשם רק את אזרחי הדמוקרטיות המערביות שחושבים בדיוק כמוך".

מאוניברסיטת תל אביב נמסר כי "האוניברסיטה פועלת להבטיח לסטודנטים שלה גישה חופשית בכל מקום בו מתקיימת פעילות מחקרית, וכך נהגנו גם במקרה זה. אנו מודים לאגודת ידידי האוניברסיטה בצרפת על פעילותה הנחרצת וממתינים לתוצאות הבדיקה של האירוע בפריז".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ