ליצמן נגד אידלמן: "בושה וחרפה שאדם בתפקיד ציבורי מכובד קורא להפרת החוק"

יו"ר ההסתדרות הרפואית הצהיר אתמול שיקרא לרופאים שלא לציית לחוק להזנת אסירים בכפייה. סגן שר הבריאות: "מערכת בריאות צודקת ושוויונית דורשת שמירה על החוק"

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, יצא היום (שני) נגד התבטאויותיו של יו"ר ההסתדרות הרפואית (הר"י), ד"ר ליאוניד אידלמן, שהצהיר אתמול כי במידה וחוק ההזנה בכפייה לאסירים שובתי רעב יאושר בכנסת, הוא יקרא לרופאים להתעלם מהחוק. 

בהסתדרות הרפואית מתנגדים נחרצות לחוק מאז הוגש לראשונה לכנסת. בשיחה עם "הארץ" אמר אידלמן כי הזנה בכפייה היא עינוי לכל דבר וכי במקרה הזה, האתיקה הרפואית גוברת על החוק. עוד אמר אילדמן כי הזנה בכפייה שגויה הן מבחינת תועלת רפואית, והן מבחינת האתיקה הרפואית. בעקבות כך, הוא הצהיר כי אם יעבור החוק ויתקבל, הוא יקרא לכל הרופאים להתעלם ממנו ולא לקחת חלק בפעולות של הזנה בכפייה.

הדברים עוררו את זעמו של ליצמן. בדיון בוועדת הבריאות של הכנסת שהתקיים הבוקר הודיע סגן השר כי אין בכוונתו לעבור לסדר היום על דברי אידלמן. לדברי ליצמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית חצה קו אדום וכי קריאה פומבית לא לציית לחוק מהווה פגיעה אנושה בשלטון החוק בישראל. "זו בושה וחרפה שאדם בתפקיד ציבורי מכובד ובעל השפעה ניכרת על מערכת הבריאות קורא להפרת החוק", אמר ליצמן. "בניגוד לעמדתו של אידלמן, אני חושב שמערכת בריאות צודקת ושוויונית דורשת שמירה על החוק, תוך הקפדה על ערכי מוסר וצדק".

הפגנה בירושלים נגד חוק ההזנה בכפייה, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

חוק "מניעת נזקי שביתת רעב" הוא למעשה תיקון לפקודת בתי הסוהר, שמאפשר הזנה בכפייה של אסירים שובתי רעב, וכן מתן טיפול רפואי לאסיר גם בניגוד לרצונו, בכפוף לכמה מגבלות וסייגים. לפי ההצעה, החלטה על מתן טיפול תהיה רק בסמכות נשיא בית משפט מחוזי או סגנו. לאסיר תהיה זכות ייצוג בהליך זה באמצעות עורך דין פרטי, או באמצעות הסנגוריה הציבורית. כמו כן קובעת הצעת החוק שבית המשפט לא יחייב את מתן הטיפול, אלא יאשר רק את האפשרות למתן טיפול לאסיר בניגוד לרצונו.

יש להדגיש כי גם אם החוק יתקבל אין בו סעיף המאפשר לחייב את הרופאים לבצע הזנה בכפייה. יתרה מכך, החוק קובע כי לא ניתן יהיה לחייב רופא לבצע את פעולת ההזנה בכפייה בניגוד למצפונו. מאז הוגשה הצעת החוק היא נתקלת בהתנגדות גורפת מצד רופאי מערכת הבריאות – הן מסיבות רפואיות והן מסיבות מוסריות.

באפריל 2014, הודיעה המועצה הלאומית לביו-אתיקה כי היא מתנגדת נחרצות להצעת החוק. המועצה פרסמה את עמדתה הרשמית במסמך מפורט. "המועצה קובעת כי ההצעה ששופט יוכל להורות על הזנה כפויה על פי שיקול כלשהו מלבד השמירה על חייו של השובת-רעב, מנוגדת לעקרונות הביו-אתיקה ויש לדחותה על הסף", נכתב בהמלצות הגוף. "חברי המועצה סבורים שאין מקום לחקיקה ספציפית בנושא שביתות רעב של אסירים".

מרבית חברי המועצה,  14 מתוך 17 חברים, תמכו בעמדה שאין מקום לקדם ולאשר את הצעת החוק לטיפול נקודתי באסירים שובתי רעב, וכי החקיקה הקיימת, המבוססת בעיקרה על חוק זכויות החולה, מספקת מענה ומקיימת איזון בין ערכי קדושת החיים ובין זכות האוטונומיה. לדעת חברי המועצה, הדרך הטובה ביותר להגיע לאיזון בין שני הערכים הללו במקרה של אסיר שובת רעב היא באמצעות תהליך, שבו נוצר קשר רציף בין האסיר לבין גורם רפואי טיפולי חיצוני למערכת הכלא. לטענתם, הניסיון בישראל וההערכה של המומחים הם שמנגנון תהליכי יכול להוות פתרון ראוי למרבית המצבים של שביתת רעב, בכלל זה של אסירים.  

גם ארגון רופאים לזכויות אדם הביע את התנגדותו לקידום החוק. "ממשלת ישראל שבה ומעלה הצעת חוק מבישה שזכתה לגינויים מהקהילה הרפואית בישראל ובעולם, אשר תכשיר בחוק עינויים והפרות חמורות של האתיקה הרפואית ואמנות בינלאומיות", נמסר אתמול. "במקום להאכילם בכפייה, תוך השפלתם וסיכון חייהם, על ישראל להתמודד עם דרישותיהם של שובתי הרעב – דרך הפסקת המעצר המנהלי השרירותי. אנו קוראים לקהילה הרפואית לחדש את מאבקה בהצעת החוק ולחברי הכנסת לפעול בכל דרך בכדי למנוע את הצעת החוק על השלכותיה הקשות".

אחרי שהממשלה אישרה אתמול את החוק, הכנסת תוכל לקדם כעת את החקיקה מהנקודה שבה הופסק הדיון בו בכנסת הקודמת - ולהעלותו לקריאה שנייה ושלישית. בנוסח שהופץ לשרים לא מופיעים התיקונים שהוכנסו בחוק כדי לרכך אותו, בהשפעת הביקורת החריפה שהושמעה נגדו, ולא ברור אם הם ייכללו בנוסח שיובא להצבעה במליאה.

יוזם קידום החוק, השר גלעד ארדן, מסר אתמול בתגובה על דברי אידלמן כי "עמדת ההסתדרות הרפואית תמוהה. כמי שאמונים על הצלת חיים בכל סיטואציה, על הרופאים לעשות את תפקידם - בין אם מדובר באסיר המנסה להתאבד בתאו ובין אם מדובר באסיר המרעיב עצמו למוות". בתגובה על קריאת ההסתדרות לרופאים לסרב לבצע את ההליך טען השר לביטחון פנים כי "החוק אמנם לא מחייב רופאים לבצע את ההליך, אך אני בטוח שיימצאו הרופאים שיסכימו לעשות זאת".

החוק השנוי במחלוקת נגנז בקיץ שעבר חרף ניסיונות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להעבירו אז בהליך מזורז. החוק אמור היה לעלות להצבעה בלילה שבו נמצאו גופותיהם של שלושת הנערים שנחטפו בגדה, ובשל האירוע פוזרו דיוני מליאת הכנסת לאותו היום. ההצבעה לא חודשה, בסופו של דבר, עד ליום פיזורה של הכנסת להליכה לבחירות. גורמים המעורים במהלך אמרו כי החוק נועד לבלום את יכולתם של האסירים לסחוט את השלטון בישראל ומנגד למנוע תסיסה ברחוב הפלסטיני, במקרה שאסירים ימותו בכלא כתוצאה מהשביתה. בשב"כ מעריכים כי האסירים הביטחוניים יפתחו בשביתה כזאת מיד אחרי הרמדאן, באמצע יולי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ