צה"ל יקים זרוע סייבר חדשה: "התחום מחייב טיפול אחר"

הזרוע החדשה תוקם תוך שנתיים במבנה דומה לזרועות הים והאוויר, והיא זו שתהיה אחראית על הפעלת הכוח בכל הקשור לתחום הקיברנטי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, החליט על ארגון מחדש של מבנה תחום הסייבר בצבא, כך נודע הערב (שני) ל"הארץ". לאחר דיונים ממושכים, ועבודת מטה – אותה ריכז ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף הרצי הלוי – החליט הרמטכ"ל כי תוקם זרוע סייבר. הזרוע החדשה תיבנה באופן דומה לזרוע הים וזרוע האוויר, והיא זו שתהיה אחראית על הפעלת הכוח בכל מה שקשור לתחום הקיברנטי.

בצה"ל שקלו תחילה האם להקים פיקוד סייבר, ולהעמיד בראש הגוף קצין בדרגת אלוף, אך לבסוף הוחלט על הקמת זרוע, לה סמכויות שונות. בראש הזרוע יעמוד קצין בכיר שתחת אחריותו יוכפפו כל תחומי הסייבר בצה"ל; תחום הגנת הסייבר, שכיום תחת אגף התקשוב, תחום התקפת הסייבר, וכן תחומי איסוף מודיעין ותכנון מבצעי הנוגעים בזירה הקיברנטית.

יחידת הסייבר בצה"ל, ארכיוןצילום: דובר צה"ל

בצה"ל מתכוונים להשלים את הקמת הזרוע בשנתיים הקרובות, ובעוד כשנה לערוך בה הפקת לקחים, על מנת לבחון האם המבנה החדש משפר את פעילות הסייבר של הצבא. קצין בכיר בצה"ל אמר ל"הארץ" כי "בצבא הגיעו להבנה כי תחום הסייבר מחייב טיפול אחר ממה שיש כיום". 

בצבא טרם החליטו תחת איזה פיקוד או אגף תופעל זרוע הסייבר החדשה: אגף המודיעין או אגף התקשוב. מי שיחליט על כך, יהיה צוות משותף - בו יקחו חלק בין היתר סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, וראש אגף התכנון, האלוף נמרוד שפר. קצין בכיר בצה"ל אמר כי "יש יתרונות להימצאותו ביחידות מסוימות, כמו אגף המודיעין, ויתרונות להימצאותו במקומות אחרים. בפועל, ביום יום, צריך לוודא שאנחנו לא מארגנים מהלך של בניין כוח, ופוגשים את האיום (סייבר) תוך כדי, כך שנתפס לא מוכנים. זהו מהלך רגיש". ההחלטה על השינוי הארגוני טעונה את אישורו של שר הביטחון משה יעלון. 

ראש אגף התכנון בצה"ל, האלוף נמרוד שפר, אמר באחרונה בכנס הרצליה כי "מדינת ישראל השכילה להשקיע ולהיות אחת ממעצמות הסייבר הגדולות בעולם. ואנחנו נעשה כל מה שצריך כדי לשמור על מקומנו שם, כולל שינויים מבניים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ