גרסת צה"ל: בצוק איתן נהרגו 761 אזרחים פלסטינים - מחצית מהמספר שקבע האו"ם

לראשונה מאז המלחמה, פרסם הצבא פילוח של ההרוגים הפלסטינים לפיו 936 מהם היו חמושים - רובם לוחמי חמאס. צה"ל קובע גם כי 369 מההרוגים האזרחים הם ילדים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

לראשונה מאז מבצע "צוק איתן" פרסם צה"ל פילוח מטעמו של ההרוגים הפלסטינים בלחימה ולפיו כ-36% (761) מהם היו אזרחים וכ-44% (936) חמושים. יתר ההרוגים מוגדרים במערכת הביטחון ככאלה שזהותם אינה ידועה. הנתונים שפרסם צה"ל עומדים בניגוד לנתוני משרד האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים, לפיהם מספר האזרחים הפלסטינים שנהרגו במלחמה בעזה עומד על לפחות 1,483.

אתמול (ראשון) פרסם משרד החוץ דו"ח המנסה לפלח את זהות ההרוגים הפלסטינים במבצע "צוק איתן", בו צוטט ניתוח של חטיבת המחקר באגף המודיעין בצה"ל מסוף אפריל. בצבא סירבו היום להעביר את הניתוח שהכינה חטיבת המחקר בטענה כי הוא מבוסס על מידע מסווג, אך חלקים ממנו פורסמו באופן רשמי, ולפיהם נהרגו במלחמה, לטענת הצבא, 2,125 פלסטינים, בהם לפחות 761 אזרחים ו-936 חמושים - רובם לוחמי חמאס.

באגף המודיעין ציינו כי 761 הרוגים פלסטינים הוגדרו אזרחים לאחר שלא התקבלה אינדיקציה שהיו מעורבים בלחימה, או שבצבא העריכו כי הם לא היו מעורבים בה בשל גילם או מינם. לפי הפילוח הצבאי, 369 מההרוגים האזרחים במלחמה הם ילדים מתחת לגיל 15, המהווים 17% מכלל ההרוגים הפלסטינים. בצבא ציינו עוד כי מבין שאר ההרוגים האזרחים 284 הן נשים.

באשר לחמושים, אותם מכנה צה"ל "פעילים צבאיים", טוענים בצבא כי 67% מהם היו לוחמי חמאס, 22% לוחמי ג'יהאד איסלאמי והיתר פעילים בארגוני טרור שונים, בעיקר בג'יהאד העולמי. באשר להרוגים שהצבא טרם הצליח לזהות, נטען כי רובם גברים, בגילי 16–50.

כאמור, הצבא לא פרסם עד כה נתונים רשמיים בנוגע לפילוח ההרוגים במבצע "צוק איתן". מלבד צה"ל, במרכז המידע למודיעין ולטרור על שם האלוף מאיר עמית בודקים את שמות ההרוגים הפלסטינים במלחמה בניסיון לברר את זהותם, ומפרסמים עדכונים בנושא מפעם לפעם. בדיקת המרכז מתבססת על מקורות גלויים כמו עיתונים פלסטיניים ודיווחי משרד הבריאות הפלסטיני והצלבת זהותם של ההרוגים באמצעות פייסבוק, יו־טיוב ואתרים נוספים. בפרסום האחרון של מרכז המידע, מפברואר, מוזכר כי גורם רשמי בחמאס טען בעצמו בראיון לסוכנות הידיעות אי־פי כי 400 מלוחמיו נהרגו במלחמה ברצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ