ישראל התירה לתושבי עזה והגדה להתפלל בהר הבית החל מהשבוע לרגל הרמדאן

במערכת הביטחון הודיעו על שורת הקלות לפלסטינים, שחלקם יוכלו לבקר את קרוביהם בישראל. ל-50 כתבים "שלא עסוקים בהסתה" יותר לסקר את הרמדאן במזרח ירושלים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

יחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיעה היום (שלישי) על מתן הקלות לפלסטינים לרגל חודש הרמדאן. בין היתר, יותר לתושבי הגדה המערבית - גברים מעל גיל 40 ונשים ללא הגבלת גיל - להגיע לתפילות יום השישי בהר הבית. הפלסטינים העומדים בקריטריונים יוכלו להגיע לתפילות בירושלים החל מהשבוע.

במערכת הביטחון התירו את כניסתם של אוטובוסים המסיעים מתפללים מרמאללה ומבית לחם לעיר העתיקה בירושלים, אך הנוסעים יצטרכו לעבור בכל זאת בדיקה ביטחונית. לדברי מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, זוהי "בדיקה מדגמית, לפי קריטריונים שיחליטו גורמי ביטחון". הוא הבהיר כי היתר כניסת האוטובוסים לעיר היא "הקלה מאוד משמעותית".

כמו כן, יותר לתושבי הגדה לבקר קרובי משפחה בישראל במהלך החג, ואושרה יציאתם לחו"ל של 500 מתושבי השטחים בטיסה דרך נתב"ג. 650 היתרי כניסה לישראל יוענקו לפלסטינים מרחבי העולם - שאינם בעלי תעודת זהות פלסטינית - שמעוניינים להגיע לארץ כדי לבקר את קרובי משפחתם. זאת, בתנאי שיתחייבו שבסיום מועד הצום יעזבו את ישראל. זהות הפלסטינים הלוו יאושרו מראש על ידי מערכת הביטחון.

במתפ"ש הוסיפו כי 50 כתבים פלסטינים "מכלי תקשורת ממלכתיים, שלא עסוקים בהסתה", כדברי מרדכי, יקבלו אישור לסקר את הרמדאן במזרח ירושלים. "הצעדים האלה, חוץ מהעניין המדיני - חרמות, BDS, מי שמכיר את הפרטים של מה שקורה בתוך יהודה ושומרון, עם הרחבת חופש התנועה ופולחן הדת, הם צעדים שלהבנתנו תורמים למציאות הביטחונית", טען היום מרדכי בשיחה עם כתבים.

כמה הקלות לרגל הרמדאן יינתנו גם לפלסטינים תושבי רצועת עזה. בין היתר, הוחלט להגדיל את מספר ההיתרים להגעה לתפילות בהר הבית לתושבי הרצועה, וכן להוריד את סף הגיל של המתפללים שיותר להם להכינס לישראל מ-60 ל-50. עוד הוחלט לאפשר לכמה מתושבי עזה לבקר בגדה כדי לפגוש את קרובי משפחתם. בישראל בוחנים גם לאפשר הסעה מסודרת של תושבי עזה, המעוניינים לעלות לרגל למכה, למעבר גשר אלנבי בגדה. עם זאת, במתפ"ש מתנים אפשרות זו בשינויים במעבר רפיח.

מתנדבים מכינים ארוחה למתפללים בהר הבית בזמן הרמדאן, ב-2013צילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ