שטח צבאי סגור הוכרז לכמה שעות ברמת הגולן כדי למנוע מדרוזים להפגין באזור

על רקע החשש לגורל העדה בסוריה, הגיעו בשבוע האחרון דרוזים רבים לאזור גדר הגבול בגולן. קצין בצבא: המהלך נועד למנוע "התקהלויות סמוכות לגדר ואינו פועל יוצא של הלחימה בסוריה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צה"ל הכריז היום (שלישי) על שטח צבאי סגור לכמה שעות באזור צפון-מזרח רמת הגולן כדי למנוע מאזרחים שאינם תושבי המקום להגיע לאזור. שלושה צמתים שנסגרו לתנועת אזרחים שאינם תושבי האזור - סער, וואסט ובר און - נפתחו לתנועה.

ההחלטה התקבלה לאחר שבימים האחרונים נערכו כמה הפגנות של דרוזים באזור הצפון, לאות תמיכה בבני העדה בסוריה ולאחר שדווח כי חלה הסלמה בקרבות בין המורדים לצבא הסורי באזור. לטענת קצין בצבא, המהלך נועד למנוע "התקהלויות סמוכות לגדר ואינו פועל יוצא של הלחימה בסוריה".

ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, יצא מוקדם יותר נגד החלטת צה"ל לסגור את השטח ולהגביל את התנועה באזור בשיא עונת התיירות בצפון. "אין כל סכנה שנשקפת לעין שמצריכה הכרזה של שטחים נרחבים בגולן כשטח צבאי סגור. מדובר בהחלטה שנעשתה ללא חשיבה מעמיקה וללא כל סיבה הגיונית בשיא עונת התיירות", אמר. לדבריו, אם צריך למנוע מאנשים להגיע לצפון הגולן, ניתן לעצור אותם בדרך לגולן.

עצרת בירכא לתמיכה בבני העדה הדרוזית בסוריה, השבועצילום: רמי שלוש

גם היום התקיימו כמה הפגנות של דרוזים באזור הסמוך לגדר הגבול. לטענת קצין בצבא, באחת ההפגנות אף נורו זיקוקים לעבר הגדר שגרמו לשריפה במקום. מקורות ברמת הגולן מסרו ל"הארץ" כי קרבות עזים מתנהלים באזור הכפר הדרוזי חדר שבסוריה, הקרוב לגבול עם ישראל. אף על פי שבכפר התפוצצו כבר כמה פצצות מרגמה כתוצאה מהלחימה, הקרבות בין המורדים לצבא הסורי טרם הגיעו לשטחו.

ל"הארץ" נודע כי כמה מהשייחים הבכירים במגד'ל שמס יצאו הבוקר בליווי משטרתי וצבאי לנקודה קרובה לגדר שבה קיבלו והעבירו מסרים אל מעבר לגבול. הקרבות באזור בין כוחות האופוזיציה לצבאו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הסלימו באחרונה בעקבות ניסיון המורדים להשתלט על עמדות אסטרטגיות באזור. בין היתר, ניסו כוחות האופוזיציה להשתלט על גבעות שבעזרתן ניתן לשלוט על הציר הדרומי במדינה, המחבר בין קוניטרה לדרעא.

הבוקר קיים הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, הערכת מצב מיוחדת בנוגע למלחמת האזרחים בסוריה והשפעתה על הכפרים הדרוזיים הסמוכים לגבול ברמת הגולן. דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, כתב בדף הפייסבוק שלו כי מפקד פיקוד הצפון, אלוף אביב כוכבי, עדכן כי "המצב בשטח רגוע, ללא אירועים מיוחדים".

במפגש שערך היום עם חברי ועדת החוץ והביטחון, הביע הרמטכ"ל חשש שהצבא יידרש להתמודד עם זרם פליטים שיגיע מתוך סוריה לגבול עם ישראל, והדגיש כי צה"ל יעשה כל שביכולתו למנוע טבח בפליטים. הוא הוסיף כי הצבא מוטרד מאוד מהמציאות ברמת הגולן כיום ומהמלחמה הפנימית בסוריה.

ביום ראשון השתתפו מאות מבני העדה הדרוזית בעצרות ובתהלוכות תמיכה בבני העדה בסוריה בכפרים ירכא ודליית אל-כרמל שבצפון. המפגינים קראו למנוע פגיעה בבני העדה, הנתונים למתקפה של המורדים הסונים באזור "הר הדרוזים" שבדרום סוריה.

העצרות נערכו לאחר שדווח כי ישראל לא תפעיל כוח צבאי כדי להתערב לטובת מאות אלפי בני העדה הדרוזית בסוריה. זו ההבנה המתגבשת בצמרת המדינית והביטחונית בארץ, חרף החשש הכבד לגורלם של בני העדה. בדרג המדיני מבינים כי הפעלת כוח צבאי משמעותה מעורבות ישירה במלחמת האזרחים, צעד שישראל הקפידה להימנע ממנו במשך יותר מארבע שנות המלחמה. עם זאת, ישראל ביקשה מארה"ב לתגבר את הסיוע שהיא מעניקה לדרוזים בסוריה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ