קצין בגדוד שירה מטח נקמה לעבר מרפאה בעזה: זה היה אקט מבצעי שעודד את החיילים

מפקד גדוד השריון הסביר בעבר שהורה לירות פגזים על המבנה כנקמה על מות אחד מחייליו. לדברי רס"ן חרך, שהתראיין לרדיו "גלי ישראל", הירי לא היה אירוע חריג בלחימה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הריסות בחאן יונס שברצועת עזה, בספטמברצילום: אי־פי

קצין בגדוד שריון שירה פגזים לעבר מרפאה ברצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן", כנקמה על מות אחד מקציני הגדוד, טוען כי הירי נבע מצורך מבצעי וכי הוא "עודד את החיילים". הקצין, רב־סרן (במיל') עמיחי חרך, סגנו במילואים של מפקד הגדוד, התראיין היום (שלישי) בתוכניתו של קלמן ליבסקינד ברדיו "גלי ישראל" והסביר כי צריך היה להשמיד את המבנה מפני שפעלה בו עמדה של חמאס שסיכנה את כוחות צה"ל. לדבריו, ירי הנקמה שביצע הגדוד לא היה אירוע חריג בלחימה ברצועה בקיץ שעבר.

בשבוע שעבר הודיעה הפרקליטות הצבאית כי הורתה על פתיחת חקירת מצ"ח של התקרית - שאירעה יממה לאחר מותו של קצין השריון, דימה לויטס - בחשד לירי אסור לעבר המרפאה. מפקד הגדוד, סגן־אלוף נריה ישורון, הסביר באוקטובר לביטאון "ביבשה" כי הצטער שהפלוגה שלו והוא עצמו "לא יכולים להיות בהר הרצל בזמן שמלווים אותו (את לויטס) לקבורה, ולכן החלטנו לירות בזמן ההלוויה מטח פגזים לעבר הנקודה ממנה קיפח את חייו".

לדברי רס"ן חרך, "היה פה אקט מבצעי. לא אקט של איזשהו בריון שמגיע לשכונה ומנסה לעשות סדר על גבם של התושבים. זו ממש לא הסיטואציה". הוא הסביר שמה שהיה צריך לעשות זה "להוריד את המרפאה הזו... מאחר שיש שם עמדה של החמאס, אז היה צריך להוריד אותה. יותר מזה, המרפאה הזו הופללה. ירו משם והרגו מ"פ בגדוד".

כשנשאל על ידי ליבסקינד אם מדובר באירוע חריג, אמר חרך כי "הדבר החריג היחיד שעשה (סא"ל ישורון) זה שהוא הלביש על האירוע הזה את הנאום ואת ההספד לדימה, המ"פ שנהרג. כל זה בטח כדי לרומם. ואני אומר לך ברמה העובדתית - זה רומם ועודד את החיילים להמשיך הלאה במשימה". הוא הוסיף כי הדבר החריג הנוסף בתקרית הוא שהחיילים תיעדו את הירי לעבר המרפאה "כדי שנוכל להפיץ את הדבר הזה לכל הגדוד".

כפי שסיפר רס"ן חרך, נראה כי "מטח כבוד" או ירי נקמה היו פרקטיקה נהוגה בחלק מהיחידות שפעלו ברצועה בצוק איתן. גם בדו"ח הארגון "שוברים שתיקה" שפורסם במאי הובאה עדות של לוחם שריון מאותה חטיבה שסיפר על ירי כזה. לדברי החייל, מפקד הפלוגה שלו הורה לירות פגזים לעבר בתים של פלסטינים לזכר חבר לפלוגה שנהרג. "לי זה הרגיש מאוד לא תקין, מאוד בעייתי... ירו כמו שעושים בהלוויות, רק עם פגז ועל בתים. זה לא היה באוויר. מפקד הטנק אמר 'תבחר את הבית שיהיה הכי רחוק, שזה יפגע בהם הכי הרבה'. מין נקמה", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ