סרטון חדש חושף: העימות המלא בין החיילים לפלסטינים בג'ילזון

בסרטון החדש, שצולם אף הוא על ידי עיתונאי פלסטיני, נראית השתלשלות האירועים שהובילה לתקרית, כולל עימות מילולי עם עיתונאים. הפלסטיני נראה כשהוא מתקרב לחיילים ונוגע בנשקם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סרטון נוסף המתעד את התקרית שבה הכו חיילים פלסטיני בג'ילזון שליד רמאללה פורסם הערב (רביעי), והוא מתעד את האירוע מזווית אחרת ומתחילתו. הסרטון החדש צולם גם הוא על ידי עיתונאי פלסטיני, ככל הנראה באמצעות מצלמת גו-פרו, ובו נראה העימות בין חיילי גדוד נצח יהודה לפלסטיני עוד טרם הליך מעצרו.

החיילים נראים מקללים כמה עיתונאים במקום וכן מתועדת תחילת התגרה. בסרטון נראה שהפלסטיני מנסה לגעת בנשקו של אחד החיילים ולהתקרב אליו. החיילים מדברים על כך שברצונם לעצור את הפלסטיני, אך רק ברגע המעצר החלה אלימות של ממש, שנראית גם בסרטון הראשון. הסרטון החדש שפורסם:

הסרטונים מתעדים את החיילים מקללים את הפלסטיני ובהמשך אף מכים אותו, בין היתר באמצעות רובה, גם לאחר שכבר השתלטו עליו. בסרטון נראה כי לאחר ששני חיילים אוחזים בפלסטיני, ועוד חייל אחד נמצא מאחוריו, מגיע חייל רביעי ומכה בו בנשקו והפלסטיני נופל. כשהפלסטיני שוכב על הקרקע, חייל אחר מרביץ לו בפניו באגרוף, חייל נוסף מכה בו בפניו באמצעות רגלו, וחייל שלישי מניח את רגלו על פניו במשך כמה דקות, כך שהוא מוצמד אל הקרקע. בהמשך הסרטון נראה כי הפלסטיני נפגע בפניו ומדמם, ככל הנראה מהמכה שספג מכלי הנשק. בסוף הסרטון נראים החיילים מובילים את הפלסטיני כשהוא עצור, וידיו אזוקות.

בתחקיר שערך מפקד חטיבת כפיר, אל"מ אשר בן-לולו, נמצא כי הופעל בעת המעצר כוח לא מידתי ועל כן הוחלט להעמיד את החיילים לדין משמעתי. החייל שנראה מקלל בסרטון הראשון נשפט ל-30 ימי ריתוק ושני החיילים שתועדו מכים את הפלסטיני נידונו ל-28 ימי מחבוש על תנאי. המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) החליטה שלא לפתוח בחקירה פלילית.

בעקבות פרסום הסרטון החדש, ח״כ שרון גל (ישראל ביתנו) קרא לשר הביטחון לבטל את העונשים שהוטלו על החיילים. לדבריו, ״למרבה הצער הם נשפטו על בסיס חצי אמת והסרטון המלא מעיד על התגרות מכוערת ואלימה של המפגינים הערבים במקום שקדמה למעצר. חובתנו לתת גיבוי לכוחותינו". הוא הוסיף כי "ראוי לכל מי שמיהר להתנפל ולהשמיץ אותם ללמוד לקח ולהטיל ספק בצילומי 'בצלם' ודומיהם״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ