אחיו של אברה מנגיסטו שנעדר בעזה: "יש לנו אכזבה קשה מהמדינה, אין ברירה אלא להיאבק"

"אמרו לנו שיחזירו אותו, אבל שלא נספר", אמר ל"הארץ" יאלו מנגיסטו. חודשים אחרי היעלמות אחיו, מנגיסטו נואש מהחקירה התקועה ומאשים: "אם הוא היה לבן, לא היינו מגיעים למצב הזה"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירלי סיידלר

שמונה חודשים אחרי שאחיו אברה חצה את הגבול לרצועת עזה, אמר יאלו מנגיסטו כי אחרי לבטים וחששות רבים, ולאחר שנמנעה במשך תקופה ארוכה מראיונות לתקשורת, המשפחה מעוניינת בפרסום הפרשה. זאת, לדבריו, לאחר פגישה עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בחודש יוני, שממנה עלה כי החקירה הגיעה למבוי סתום. "ההורים הבהירו שהספיק להם - אין ברירה אלא מאבק". 

מנגיסטו, בן 28 מאשקלון, חצה את הגבול לעזה בספטמבר בשנה שעברה. בעבר התאשפז כמה פעמים במוסדות פסיכיאטריים אך שוחרר מהם. חבריו סיפרו לאחיו כי לפני שחצה את הגבול אמר שברצונו להציל את חיילי צה"ל אורון שאול והדר גולדין שנהרגו במבצע "צוק איתן". 

"ביום שזה קרה התקשר אליי אדם מהשב"כ או מהמשטרה ואמר שאח שלי בעזה", סיפר יאלו מנגיסטו, אחיו הגדול של אברה, בן 32. "סיפרתי להורים ולאחים שלי וככה זה נודע לנו. אבל אף אחד לא בא אלינו הביתה". רק לאחר שהוא פנה בפייסבוק לחברת הכנסת לשעבר פנינה תמנו שטה, נפגשה המשפחה עם גורמים צבאיים. "שבועיים אחרי שפניתי לפנינה הגיע אלינו לראשונה מפקד אוגדת עזה. הוא אמר שידוע להם שאחי בעזה, שיש להם אנשים שעוקבים אחריו ויחזירו אותו, אבל שלא נספר לאנשים".

אברה מנגיסטוצילום: מתוך דף הפייסבוק

באחת הפגישות בין הצדדים הוצג לבני המשפחה סרטון ממצלמות האבטחה שבחוף הסמוך לזיקים, שם רואים כיצד עבר מנגיסטו את הגבול. "בסרטון רואים אותו על החוף, הוא הולך רגוע כאילו שהוא יודע מה הוא עושה, פוסע ישר על החול עד שהוא מגיע לגדר, שרק היא מפרידה בין חוף אשקלון לעזה. הוא מטפס, עובר ומתחיל ללכת", סיפר יאלו. "בחוף העזתי רואים שני בני אדם בתוך המים, ובחוץ אדם נוסף. אחי מתחיל ללכת, עולה על גבעה, שם יש אוהל ושלושה אנשים והוא יושב איתם. נגמר הסיפור". לדבריו, אחיו השאיר בחוף הישראלי תרמיל שנשא, ורק אחרי שעבר לשטחי הרצועה חיילים פתחו אותו והבינו שמדובר באזרח ישראלי. "היה בפנים ספר תנ"ך, אחי אדם מאמין. אז הבינו שהוא יהודי".

לדברי האח, נציגים מאוגדת עזה לקחו את בני המשפחה אל החוף, שם "אמרו לנו שחיילים ניגשו אליו וקראו לו לעצור, אבל הוא לא הסכים וטיפס על הגדר. לא רואים את החיילים בסרטון". יש לציין כי גורמים בפיקוד דרום סיפרו בעבר כי כוח צה"ל נשלח לעכב את מנגיסטו, אך לא הספיק להגיע אליו לפני שקפץ מעל הגדר. "בצבא כנראה חשבו שהוא ערבי שסיים יום עבודה ורוצה לחזור לעזה, או שהוא אריתראי שמנסה לברוח. אנחנו לא מקבלים יותר מדי הסברים", אמר מנגיסטו. "שאלנו את המדינה אם בדקו מול גורמים בינלאומיים, וחמאס לא מודים שהם מחזיקים בו. שאלו גם את המצרים אבל טענו שהוא לא עבר לסיני. אז או שהוא מת או שהוא מסתובב בעזה. אם לא הרגו אותו ביום הראשון, לדעתי הוא שרד. אני מאמין שערבים לא יהרגו אותו כי מבחינתם אנחנו לא יהודים. ואתיופיה בשבילם ארץ קודש".

האזור בו חצה הצעיר את הגבול ונכנס לעזהצילום: אליהו הרשקוביץ

בחלוף הזמן המשיכה המשפחה להיפגש עם גורמים רשמיים במדינה, בהם מתאם השבויים והנעדרים מטעם הממשלה ליאור לוטן. "הוא הופך לנו את התמונה שנתן מפקד האוגדה. לוטן אמר שבהתחלה ידעו להגיד איפה אחי, אבל מאז נעלמו עקבותיו". בכל התקופה מאז היעלמותו של מנגיסטו, נפגשה המשפחה עם מחלקת שבויים ונעדרים חמש פעמים. "מדי פעם אני מתקשר ושואל מה חדש, התשובה היא שאין חדש. אחותי התקשרה לפני כמה שבועות ואמרו לה שזרקו כמה חכות. 'אבל מה אתם זורקים חכות', היא אמרה להם, תזרקו רשת'".

לפני כחודש נפגשו בני המשפחה עם שר הביטחון יעלון, שלדברי יאלו אמר להם כי אין כל מידע חדש ולא ידוע היכן נמצא אחיו. בשלב זה הוריו, האב איילין, בן 60, האם מגריש, בת 50, ושמונת האחים - בהם חייל - החליטו כי אינם מוכנים להמשיך לשמור עוד על המקרה בסוד. "נמאס לנו, אנחנו רוצים לצאת עם הסיפור הזה החוצה. בפגישה האחרונה אמרו לנו מה שאמרו לפני כמה חודשים: 'אנחנו עושים את מרב המאמצים, עובדים על זה 24 שעות ביממה, לא יודעים איפה הוא נמצא וצריך להשאיר את זה ככה' (כלומר לא לפרסם את המקרה, ש"ס). בין השורות אומרים לנו שאם אנחנו רוצים לפרסם זו זכותנו, אבל זה לא יועיל".

מנגיסטו הסביר את ההתלבטות והחששות במשפחה מפרסום הפרשה: "אם לא מפרסמים אין התקדמות, אם זה יפורסם יקרה משהו - אולי כן, אולי לא. אומרים לנו שאנחנו מחבלים במאמצים - זה מה שמשתמע. (אבל) מה שהכי מפחיד אותי זה שאם המקרה יפורסם, המדינה תכריז עליו כנעדר ויפסיקו את המאמצים". הוא הוסיף: "נגיד יגלו שהוא אצל חמאס והם ירצו לעשות החלפת שבויים. המדינה לא תסכים, המשפחות השכולות לא ירצו, הרבה יתנגדו לזה. ואם עושים את זה בשקט סוגרים עסקה וזהו. כשזה גלוי זה בעייתי".

למשפחה טענות קשות נגד המדינה. "יש אכזבה מאוד קשה מהטיפול של המדינה", אומר מנגיסטו. "זה יותר מגזענות, אני קורא לזה 'בלאקשמיות' - כל ההתנהלות גזענית ואנטישמית. אני בטוח במיליון אחוז שאם הוא היה לבן לא היו מגיעים למצב כזה. באותו הרגע שהוא עובר את הגבול היו מקפיצים את הצבא והיו דורשים מהחמאס שיחזירו אותו באופן מיידי. אפילו ראש הממשלה לא נפגש אתנו, שלחנו לו מכתב ועד היום לא חזרו אלינו".

מנגיסטו בצעירותו

לדבריו, במשרד הביטחון קבעו פגישה עם המשפחה דווקא ביום שבו נערך תרגיל העורף הגדול בסוף מאי. "כולם ידעו שיש תרגיל של פיקוד העורף וקבעו אתנו דווקא ביום הזה. אז יום לפני התקשרו אלינו בלחץ ואמרו שצריך לבטל את הפגישה בגלל התרגיל. למה קבעו ואחר כך ביטלו? לבסוף, כשהיינו בפגישה עם שר הביטחון, רצו שנצטלם אבל לא הסכמתי. זו לא הצגה. תחזירו את אח שלי ונצטלם.

"היה את המקרה עם ניב אסרף, שחשבו שהוא נחטף בחברון. איך הצבא פעל אז? כולם היו סביב זה. לא יודע מה השיקולים של המדינה, זה משגע אותי. היתה להם הזדמנות באותו היום שהוא חצה את הגבול והם לא עשו את זה. אם באותו הרגע היו מפרסמים את זה, זה היה נגמר".

מאז נעלם אחיו, יאלו מנגיסטו מנסה לדבר עם חבריו, רובם מכרים משכונת מגוריהם באשקלון, כדי להבין מדוע חצה את הגבול. "הם סיפרו לי שהוא רצה להגיע לעזה כדי להציל את החיילים שנהרגו בצוק איתן (הכוונה להדר גולדין ואורון שאול, ש"ס). לאח שלי יש בעיות נפשיות. הוא היה מטופל תרופתית, אושפז כמה פעמים, אבל תמיד שחררו אותו כי הוא התנהג יפה. כשהיינו רואים שהוא לא בסדר הוא היה מתאשפז שוב, אבל הוא לא אהב את זה. בשנה האחרונה המצב שלו הידרדר, אין ספק. מאז האשפוז האחרון הוא היה אצל אמא שלו. במרפאה נתנו לו הפניה לאשפוז ותרופות ושיהיה במעקב באשקלון, אבל הוא לא המשיך עם הטיפול. אמר שזה לא עזר לו בעבר ושזה מיותר".

במשפחה מספרים שאברה נולד בריא והיה כך במשך כל שנות בגרותו, עד שב-2012 מת אחד האחים ממחלה קשה ומאז חייו השתנו. "הם היו מאוד קשורים. אחרי המוות הוא נכנס לדיכאון והמצב שלו הידרדר, איבד קשר עם המציאות. הוא התחיל עם הפרעות נפשיות, היה מטופל תרופתית ונכנס לאשפוזים. הוא היה נעלם לתקופות ארוכות, לפעמים היה נוסע לטבריה לשבוע וחוזר. מחפשים אותו ומחזירים אותו הביתה. עבד לפעמים בעבודות מזדמנות, אבל לא היה לו כסף".

"ההורים הם אלה שקובעים איזה סוג של מאבק יהיה, אבל הם הבהירו שהספיק להם - אין ברירה אלא מאבק", אמר מנגיסטו. "אבא חשב להגיע לירושלים עם כל הקייסים של העדה. הבעיה היא שיש מחיר אישי לקמפיין, זה להיות כל היום בחוץ, ולי יש עבודה. עד לפני ארבעה חודשים הייתי נהג מונית ובגלל כל הפגישות עברתי לעבוד במשמרות לילה. כשזה יתפרסם אסור להפסיק, כמו עם גלעד שליט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ