מצרים תשלח שגריר לישראל, אחרי 3 שנים בהן הסתפקה בדרג נמוך - מדיני ביטחוני - הארץ

מצרים תשלח שגריר לישראל, אחרי 3 שנים בהן הסתפקה בדרג נמוך

מאז מבצע "עמוד ענן" נמצא בשגרירות של קהיר בארץ רק סגן השגריר. הדיפלומט הוותיק חאזם חייראת מונה לתפקיד ויגיע לתל אביב כפי הנראה בספטמבר

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ברק רביד
ברק רביד

ממשלת מצרים הודיעה היום (ראשון) על מינויו של הדיפלומט הוותיק חאזם חייראת לתפקיד השגריר החדש בתל אביב. מאז מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה בנובמבר 2012 לא נמצא שגריר מצרי בישראל, ומי שמייצג את מצרים בארץ הוא סגן השגריר. גורמים במשרד החוץ בירושלים ציינו כי הכוונה המצרית היא לשלוח את חייראת חזרה לתל אביב.

בספטמבר 2012 מינתה ממשלת מצרים, אז תחת האחים המוסלמים והנשיא מוחמד מורסי, את הדיפלומט עאטף סאלם לשגריר בתל אביב במקום השגריר הקודם יאסר רידא. מינויו של סאלם ושיגורו לתל אביב היו איתות חשוב מצד מורסי, כי אינו מתכוון לפגוע ביחסים עם ישראל.

עם זאת, חודשיים לאחר מכן, כאשר החל מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה, הודיעה ממשלת מצרים כי היא מחזירה את סאלם להתייעצויות בקהיר לאות מחאה על הפגיעה באזרחים פלסטינים בעזה. המצרים אף איימו אז כי יסגרו לחלוטין את השגרירות בתל אביב ויגרשו את השגריר הישראלי אם המבצע יורחב לכדי פעולה קרקעית משמעותית.

הנשיא פרס עם השגריר המצרי סאלם, ב-2012צילום: מארק ניימן \ לע"מ

למרות שמורסי לקח חלק מרכזי בהשגת הפסקת האש שסיימה את הלחימה, השגריר סאלם לא שב לתל אביב והשגרירות אויישה על דיפלומטים זוטרים יותר. במשך הזמן עבר סאלם לתפקיד אחר ולא מונה לו מחליף. כעת הממשלה במצרים תחת הנשיא א-סיסי מינתה שגריר חדש ומתכוונת לשלוח אותו בחזרה לתל אביב, ככל הנראה בספטמבר.

שליחת השגריר בחזרה לתל אביב היא עדות ליחסים ההולכים ומתהדקים בין ישראל לבין מצרים תחת שלטונו של א-סיסי. בין הצדדים קיים שיתוף פעולה ביטחוני הדוק גם בעניין רצועת עזה וגם בעניין ארגוני הג'יהאד בחצי האי-סיני וכעת המצרים מפשירים מעט גם את היחסים המדיניים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על מינויו של השגריר המצרי החדש וציין כי זהו מסוג הצעדים שיקרבו את השלום. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ