גילי כהן
גילי כהן

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון הודיעו הערב (ראשון) על שינוי המדיניות הצבאית בזמן חודש הרמדאן. לפי הודעה מלשכת שר הביטחון, היתרי יציאה לחו"ל שהוענקו ל-500 תושבי הגדה יבוטלו, זאת בעקבות הפיגוע ביום שישי בסמוך להתנחלות דולב בו נרצח דני גונן, והפיגוע היום, בו נדקר שוטר מג"ב בירושלים. מאות הפלסטינים שקיבלו את אישורי היציאה אושרו מראש על ידי יחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, וכעת אישור יציאתם לחו"ל דרך שדה התעופה בן גוריון בלוד, יבוטל.

במערכת הביטחון החליטו אף לבטל את היתרי הכניסה לישראל לתושבי הכפר סעיר, ממנו יצא היום הדוקר שביצע את הפיגוע בירושלים. מלשכת שר הביטחון נמסר כי "צעדים נוספים יישקלו בהמשך".

בשבוע שעבר הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי על ההקלות המתוכננות לתקופת הרמדאן. מרדכי אמר כי "הרחבת חופש התנועה ופולחן הדת הם צעדים שלהבנתנו תורמים למציאות הביטחונית". בין היתר, החליטו במערכת הביטחון לאפשר את כניסתם של עשרות אלפי פלסטינים באוטובוסים לתפילות יום שישי בהר הבית, תוך הקלה בהגבלות על המתפללים: גברים מעל גיל 40 ונשים ללא הגבלת גיל.

תור הכניסה לישראל במחסום שער אפרים, מערבית לטול כרםצילום: תומר אפלבאום

ביום שישי ירה פלסטיני למוות בדני גונן, בן 25 מלוד, ופצע את חברו באורח קל. ארגון המזוהה עם הזרוע הצבאית של חמאס לקח אחריות לירי. לפי קצין בצבא, הפלסטיני עצר את המכונית בה נסעו השניים, מטיילים מהמרכז בשנות ה-20 לחייהם, כשעשו את דרכם אל מחוץ לאזור המעיין, ממערב לרמאללה. הוא התקרב לעברם, ירה בהם באקדח מטווח קצר ונמלט מהמקום.

הבוקר נפצע אנושות שוטר מג"ב מדקירה בשער שכם שבעיר העתיקה בירושלים. התוקף נורה ונפצע אנושות. מהמשטרה נמסר כי המחבל עקב אחרי הלוחם, שהיה בדרכו מהבסיס למשמרת באזור שער שכם. הוא הגיח מאחוריו ודקר אותו בצווארו. הלוחם הספיק להגיב, ירה במחבל ופצע אותו אנושות. צוותי מד"א הגיעו לזירה, טיפלו בשניים ופינו את השוטר לבית החולים שערי צדק, כשהוא מורדם ומונשם. הדוקר, פלסטיני כבן 18 תושב חברון, פונה לבית החולים הדסה עין כרם.

במוצאי שבת יודו אבנים לעבר אוטובוס ורכב פרטי בסמוך לשער שכם. נהג הרכב נפגע קל בראשו. קטין פלסטיני בן 16 נעצר בחשד למעורבות בהשלכת האבנים. באותן שעות הושלך בקבוק תבערה בצומת בית חנינא-נוה יעקב. הבקבוק החטיא ולא היו נפגעים. עם זאת, בסוף השבוע סיכמה המשטרה בסיפוק את תפילות יום שישי הראשון של חודש הרמדאן, שהתקיימו ללא אירועים חריגים. רבבות מתפללים הגיעו להר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ