ג'קי חורי
גילי כהן
נעה שפיגל
עמוס הראל
האמבולנס שהותקף, הלילהצילום: גיל אליהו
ג'קי חורי
גילי כהן
נעה שפיגל
עמוס הראל

בפעם השנייה ביממה, דרוזים תקפו אמש (שני) אמבולנס צבאי לאחר שפינה שני פצועים באורח קשה ממלחמת האזרחים בסוריה לקבלת טיפול רפואי בשטח ישראל. אחד הפצועים הסורים נהרג והשני נפצע באורח אנוש ופונה לבית החולים רמב"ם בחיפה.

האמבולנס שפינה את הפצועים לווה בניידת של משטרה צבאית כלקח מהתקיפה הנוספת שאירעה מוקדם יותר אתמול. עדי ראייה דיווחו שכשהגיע האמבולנס לכניסה לאתר החרמון, סמוך לכפר מג'דל שמס, הקיפו אותו כ-150 צעירים דרוזים שהוציאו מתוכו את הפצועים ותקפו אותם. רופא צבאי ונגד צה"ל נפצעו באורח קל מיידוי אבנים ופונו לבתי החולים רמב"ם בחיפה וזיו בצפת. הנגד שוחרר הבוקר מבית החולים לביתו. לאחר מכן נמלטו החיילים לכיוון המושב נווה אטי"ב. כוחות צה"ל ומשטרה שהגיעו למקום התעמתו עם התוקפים, שחזרו תוך זמן קצר לכיוון מג'דל שמס. 

בשלב מאוחר יותר אתמול התאספו עשרות צעירים בכיכר סלטאן אל-אלטרש שבמרכז מג'דל שמס במחאה על מדיניות ישראל שלא להתערב בלחימה בסוריה כדי לסייע לקרוביהם שם. הם קראו קריאות כמו "ברוח ובדם נפדה את חדר" - כפר דרוזי בסוריה הקרוב לגבול עם ישראל. הדרוזים מוחים על הטיפול הרפואי שמעניק צה"ל לפצועים ממלחמת האזרחים בסוריה. זאת, מפני שלטענתם נמנים בין הפצועים גם חברים בארגוני מורדים שמאיימים על אחיהם הדרוזים במדינה. סרט דוקומנטרי על הסיוע הישראלי לפצועים מסוריה:

במהלך הלילה ערך הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, הערכת מצב בהשתתפות מפקד פיקוד הצפון, אלוף אביב כוכבי, ובמהלכה קיבל פרטים ראשונים על התקרית והנחה על היערכות להמשך. הרמטכ"ל גינה את תקיפת חיילי צה"ל והפצועים הסורים, ואמר: "לא ייתכן כי חיילי צה"ל ופצועים יותקפו על ידי אזרחי ישראל". בהערכת המצב השתתף מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב זהר דביר, והוחלט להטיל את חקירת האירוע על היחידה המרכזית במחוז צפון. קצין בכיר במחוז אמר כי מבחינת המשטרה מדובר ברצח לכל דבר וכי המשטרה מתכוונת להביא את התוקפים לדין.

לדברי קצין בכיר בצה"ל, האמבולנס הצבאי הותקף לאחר שעבר את מחסום מג'דל שמס. "אני קובע חד-משמעית, היה מגע בין הפורעים לבין הפצועים הסורים. אני עוד לא יודע עד כמה, אבל אנחנו מעריכים שהתקיפה של הפצועים החריפה את מצבם". לאחר התקיפה, נסע האמבולנס מלווה בניידת המשטרה הצבאית לכיוון המושב נווה אטי"ב, וגם שם המשיכו העימותים עם התוקפים.

"אנחנו רואים את האירוע כחמור מאוד ומתייחסים אליו כך. פעם שנייה שתוקפים אמבולנס צבאי שמפנה פצועים ביממה", אמר הקצין. לדבריו, שני הפצועים שנקלטו אינם משוייכים לג'בהת א-נוסרה. "כל הסיפור הזה שמסתובב הוא איננו נכון - אנחנו קולטים קליטה רגילה של שני פצועים סורים. הסיוע הוא הומניטארי בלבד, ואין שאלון לאיזה ארגון אתה משוייך", טען הקצין הבכיר. לדבריו, ככל הידוע לצה"ל מדובר באזרחים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב הלילה לתקיפת האמבולנס. בין השאר כתב נתניהו בחשבון הטוויטר שלו: "תקיפת אמבולנס צה"ל ברמת הגולן היא אירוע חמור ביותר. לא ניתן לאף אחד לקחת החוק לידיים ולא ניתן לאף אחד להפריע לחיילי צה"ל לבצע את משימותיהם. נמצה את הדין עם מפירי החוק. אני קורא למנהיגי הדרוזים לפעול לאלתר להרגעת הרוחות".

בעקבות האירוע אמר שר הביטחון משה יעלון כי "הלינץ' שבוצע אמש ברמת הגולן, אשר כלל תקיפת אמבולנס, גרם לרציחתו של אדם ולפציעתם של שלושה, בהם קצין וחייל בצה"ל, הוא אירוע קשה וחמור ביותר שלא נוכל לעבור עליו לסדר היום, והוא יזכה לטיפול ביד קשה מצד גורמי אכיפת החוק". עוד אמר יעלון כי "ישראל היא מדינת חוק, ואנו לא נאפשר בה הפקרות, התנהגות אלימה ונטילת החוק לידיים מצד מיעוט מקרב תושביה. המקרה הזה מנוגד לערכי המדינה ולמוסר שלה, שבאים לידי ביטוי גם בטיפול רפואי מטעמים הומניטריים לפצועים סוריים ולכל אדם הזקוק לכך".

ראש העדה הדרוזית בישראל, השייח מואפק טריף, גינה אמש בתוקף את תקיפת האמבולנס והפצועים הסורים, וקרא לרשויות לפעול למציאת התוקפים. "זאת לא דרכנו ואנחנו כואבים את אשר קרה, מעשה נפשע, שבוצע על ידי אנשים פורעי חוק. על הרשויות לפעול", אמר. הנהגת העדה הדרוזית תתכנס מחר בבוקר בקבר יתרו לדיון חירום.

אתמול לפנות בוקר אירעה תקיפה נוספת של אמבולנס צבאי בידי דרוזים. תושבי הכפר חורפיש תקפו את כלי הרכב הצבאי שהסיע פצועים מסוריה, וחסמו את דרכו כדי לבדוק את זהות הפצועים. הם יידו אבנים לעבר האמבולנס, וכשהתחמק החלו לנסוע בעקבותיו בשני כלי רכב אזרחיים. איש מנוסעי האמבולנס לא נפגע, אולם אחד מהנהגים שרדפו אחריו נפצע באורח קל עד בינוני ופונה לקבלת טיפול רפואי במרכז הרפואי לגליל בנהריה. האמבולנס נמלט מהכפר אל תחנת משטרת מעלות, שפתחה בחקירת התקרית בשיתוף פעולה עם המשטרה הצבאית.

בעדה הדרוזית הביעו בימים האחרונים חשש מתקריות מסוג זה ומהשלכתן על מצב קרוביהם בסוריה. דרוזי תושב רמת הגולן אמר בשיחה עם "הארץ" כי לאירוע מסוג זה ולעצם פרסומו ברבים עלולות להיות השלכות קשות בתוך סוריה. לדבריו, "כל מהלך כזה יכול רק להוסיף שמן למדורה העדתית שבוערת בסוריה. זה רק יחליש ויפגע עוד ועוד בחברה הסורית, שכבר מחולקת לסונים, עלאווים, דרוזים ונוצרים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ