דו"ח נציב קבילות החיילים: תלונות על השפלה, פגיעה בפרטיות ותזונה טבעונית

61% מהקבילות שהוגשו נגד מפקדים בצה"ל בשנה החולפת נמצאו מוצדקות, בהן מפקד שסטר לחייל, הקנטה של פקודים ואף חיפוש בטלפון הנייד של חיילים. מדובר בירידה ביחס לשנה הקודמת

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

דו"ח נציב קבילות החיילים שפורסם היום (שלישי) מראה כי 6,711 קבילות הוגשו נגד מפקדים בצה"ל בשנה החולפת ו-61% מהן התגלו כמוצדקות. עיקר הקבילות נגעו ליחסי מפקדים ופקודיהם. 

נציב קבילות החיילים (נקח"ל), האלוף (במיל') יצחק בריק פרסם אחר הצהריים את הדו"ח השנתי הסוקר את הקבילות שהוגשו נגד הצבא, מרביתן הוגשו על ידי חיילים בשירות חובה. הקבילות על המפקדים כוללות בין היתר תלונה לפיה סגן מפקד הפלוגה של חייל סטר על פניו של חייל והכה חיילים נוספים. תלונה נוספת עסקה במפקד פלוגה שכינה את נהגו בשמות גנאי שהשפילו אותו, ולאחר ששב מחופשה בחו"ל, הקניט אותו ואמר כי ביקר את חברתו ו"דאג לה", וכינה את החייל "כלבה שלי" ו"זונה שלי".

קבילה נוספת הראתה כי מפקדים הטילו על חיילת שניסתה לפגוע בעצמה משימת שמירה, על אף שאמרה כי אם תחתום על נשק "עלולות להיות לכך השלכות חמורות". הנגד שמפקד על החיילת השיב לה כי "אדם שרוצה לפגוע בעצמו לא נזכר בזה כשיש לו תורנות שמירה".

חיילים בגבול לבנון, בתחילת השנה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה צילום: גיל אליהו

במקרה אחר, חייל איים לפגוע בעצמו ואף פצע עצמו, משום שלא שובץ סמוך למקום מגוריו. כאשר הגיע לבדיקה אצל קצין בריאות הנפש, הוציא כמה כדורים והחל לבלוע אותם ובהמשך שלף כלי חד מכיסו והחזיק אותו בצורה מאיימת. הפסיכיאטר, כך לפי החייל, אמר לו ביטויים בוטים ואז סיים את הפגישה ופינה את החייל בסיוע כיתת כוננות. הפסיכיאטר טען כי חש סכנה לחייו, אך לפי הנקח"ל, היה צריך לנהוג באיפוק, וטוב היה לו היה בוחר בתגובה אחרת. קבילה נוספת שנמצאה מוצדקת היא של חייל בשירות חובה, המשרת ביחידה מיוחדת, שהלין כי מפקד הצוות שלו לא כיבד את הנחיות הרופאים לתת לו פטור מנשיאת משקל כבד.

הנקח"ל מצא כי לא אחת, מפקדים פוגעים בפרטיותם של חיילים: כך למשל, מש"קית ת"ש צירפה את חברתה לביקור בביתם של חיילים, ובמקרה אחר, מ"מ צילם את פקודו ישן במהלך משימת שמירה, ללא ידיעתו. במקרה נוסף, קצין בדרגת רס"ן חיטט לפקוד שלו בתכתובות בוואטסאפ. זהו מקרה שפורסם ב"הארץ", בו הודחו שלושה קצינים זוטרים מבית הספר ללוחמה בטרור של צה"ל, לאחר שהעליבו את מפקד המדור שלהם בקבוצה סגורה בוואטסאפ. החיילים טענו כי אותו מפקד פקד על אחד החיילים למסור לו את מכשיר הסלולארי שלו, ואכן, הנקח"ל מצא כי "לא מן הנמנע כי ההסכמה ניתנה בשל חשש לסרב לבקשת המפקד", וכי חיפוש זה עלול לפגוע בזכות החייל בפרטיות. לפי אלוף (מיל') בריק, מקרה זה רק מדגיש כי אין כיום הנחיות בנוגע לסמכויות המפקדים לערוך חיפוש בטלפון הסלולארי - אך לפי הנחייתו, עד שאלו יפורסמו, אין לנקוט בצעדים דומים.

נציב קבילות החיילים התייחס גם לבקשת מפקדים מחייליהם לכתוב מכתבי פרידה ממשפחתם, טרם הכניסה לעזה במסגרת מבצע "צוק איתן". לדעת הנציב, מדובר בפעולה שפוגעת במורל הלוחמים, ועלולה לפגוע בתפקודם בשדה הקרב. "רגע לפני שהם נכנסים אל הלא נודע, שנייה לפני שהם צובעים את פניהם והאדרנלין רץ בדמם, הם מתבקשים לשבת ולדמיין את מותם, את ההורים ההמומים, את החברה הבוכייה, את המשפחה שתתפרק ואת הכאב", נכתב בדו"ח.

נושא נוסף אותו בחן נציב קבילות החיילים הוא קבילת החיילים הטבעונים, המכונה על-ידו "קבילת הפייסבוק הראשונה". דרישות החיילים, כפי שפורסמו ב"הארץ", היו לקבל מזון טבעוני, מזין ובריא בחדרי האוכל הצבאיים. האלוף (מיל') בריק ציין בדו"ח כי הוא סבור שהזכות למזון היא בסיסית, "וכי ראוי שצה"ל יתחשב בצורכי אוכלוסיית הטבעונים, כפי שהוא נותן מענה בתחום המזון לאוכלוסיות נוספות, ויקפיד, ככל האפשר, לדאוג לרווחתם ולתזונתם במהלך שירותם". 

בשנת 2013 הוגשו 7,158 קבילות. בנציבות קבילות החיילים סבורים כי הסיבה לירידה במספר הקבילות נעוצה במבצעים הצבאיים אשתקד: "שובו אחים" לאחר חטיפת שלושת הנערים בגוש עציון, והלחימה בעזה במבצע "צוק איתן". 

מדובר צה"ל נמסר כי הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, החליט עם קבלת הדו"ח למנות את סגנו, האלוף יאיר גולן, לטפל בפערים שהועלו בדו"ח. 

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ