לאחר הלינץ' בגולן: מערכת הביטחון מתגברת כוחות בצפון; הפצועים הסורים הועברו לבתי חולים במרכז

בדיון חירום הוחלט לשלוח שוטרים נוספים לצפון מחשש להפרות סדר וחסימת צירים. כל הפצועים הסורים הועברו לבתי חולים במרכז ושוטרים הוצבו בהם כדי למנוע נסיונות תקיפה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

צה"ל קיים הבוקר (שלישי) הערכת מצב בהשתתפות נציגי המשטרה, בה הוחלט להיערך לאפשרות שהאירועים האלימים מצד תושבים דרוזים ברמת הגולן יחריפו ולתגבר את נוכחות השוטרים באזור. עוד עלה בדיון החירום של כוחות הביטחון כי יש להתכונן לאפשרות של הסלמה והפרות סדר, הכוללות זריקות אבנים וחסימות צירים. 

בתום הדיון הוצאה פקודת מבצע במטרה להתחיל להכין את כוחות הצבא והמשטרה להתמודדות עם התפתחויות מעין אלה. כמו כן הוחלט לתגבר את כוחות המשטרה בצפון. בעקבות הלינץ' אמש בשני פצועים שפונו לישראל, הצבא והמשטרה פינו באמבולנסים את כל הפצועים הסורים שאושפזו בצפון אל בתי חולים במחוזות חוף, מרכז ותל אביב. הכוונה היא שבהמשך, בית החולים שיבא בתל השומר יהיה בית החולים העיקרי שירכז את הפצועים. בנוסף, הוצבו שוטרי יס"מ גם בבתי החולים כדי למנוע ניסיונות תקיפה של הפצועים.

פצוע סורי אחד נהרג ואחר נפצע באורח אנוש כשדרוזים תקפו אמבולנס צבאי שפינה את הפצועים לקבלת טיפול רפואי בישראל. האמבולנס שפינה את הפצועים לווה בניידת של משטרה צבאית כלקח מהתקיפה הנוספת שאירעה מוקדם יותר אתמול.

חיילי צה"ל ליד האמבולנס שהותקף על ידי דרוזים סמוך למג'דל שמס, אמשצילום: גיל אליהו

עדי ראייה דיווחו שכשהגיע האמבולנס לכניסה לאתר החרמון, סמוך לכפר מג'דל שמס, הקיפו אותו כ-150 צעירים דרוזים שהוציאו מתוכו את הפצועים ותקפו אותם. רופא צבאי ונגד צה"ל נפצעו באורח קל מיידוי אבנים ופונו לבתי החולים רמב"ם בחיפה וזיו בצפת. הנגד שוחרר הבוקר מבית החולים לביתו. לאחר מכן נמלטו החיילים לכיוון המושב נווה אטי"ב. כוחות צה"ל ומשטרה שהגיעו למקום התעמתו עם התוקפים, שחזרו תוך זמן קצר לכיוון מג'דל שמס. 

בשלב מאוחר יותר אתמול התאספו עשרות צעירים בכיכר סלטאן אל-אלטרש שבמרכז מג'דל שמס במחאה על מדיניות ישראל שלא להתערב בלחימה בסוריה כדי לסייע לקרוביהם שם. הם קראו קריאות כמו "ברוח ובדם נפדה את חדר" - כפר דרוזי בסוריה הקרוב לגבול עם ישראל. הדרוזים מוחים על הטיפול הרפואי שמעניק צה"ל לפצועים ממלחמת האזרחים בסוריה. זאת, מפני שלטענתם נמנים בין הפצועים גם חברים בארגוני מורדים שמאיימים על אחיהם הדרוזים במדינה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ