צה"ל בודק אם איש צבא הדליף מידע למבצעי הלינץ' בגולן

בצבא אומרים כי האמבולנס שהותקף אמש נסע באזור במשך כל היום, אך הותקף דווקא כשהיו בו פצועים סורים. לפי הערכה, ייתכן שאיש צבא היה מעורב במסירת המידע, אך טרם התקבלו ממצאים בנושא

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

בצה"ל פתחו הבוקר (שלישי) בתחקיר פנימי כדי לבחון את נסיבות הלינץ' אמש בפצועים הסורים שהובאו לישראל. הפצועים פונו לשטח ישראל כשהם במצב קשה, אך אז הותקף האמבולנס - הפצועים הורדו מכלי הרכב, והותקפו. אחד מהפצועים מת מפצעיו כתוצאה מכך, ופצוע שני מוגדר במצב אנוש. אותו אמבולנס שהסיע את הפצועים נסע לאורך כל היום, ולכן סבורים בצבא כי אין זה מקרי שהותקף דווקא כשנשא עמו פצועים סורים. לפי קצין בצה"ל, ייתכן שאיש צבא היה מעורב בהדלפת המידע על פינוי הפצועים, אך טענה זו נבדקת בשלב זה, וטרם התקבלו ממצאים הקשורים לבדיקה.

בצה"ל הדגישו היום כי לא יפסיקו את פינוי הפצועים הסורים המבקשים לקבל טיפול רפואי, אך הם עתידים לערוך שינויים טקטיים באופן העברת הפצועים. כבר אתמול, לאחר התקיפה הראשונה בשעות הבוקר, הוחלט לצרף לאמבולנס הצבאי ניידת משטרה צבאית, שתלווה את פעילותו.

בתוך כך, מפרטים נוספים שעולים בתחקיר האירוע אמש עולה כי אחד החיילים שנפצע, נגד חימוש המשרת בחטיבה המרחבית, הוא דרוזי בעצמו. מהתחקיר עלה כי אותו נגד ראה את ההתקהלות בסמוך למג'דל שמס, והגיע למקום. אז, ניסה לפזר את ההתקהלות, ובהמשך הצטרפו אליו קצינים נוספים. לפי הקצין, אותו נגד מנע "שחיטה טוטאלית" של הפצועים הסורים. הוא נפצע ככל הנראה משרשראות, ושוחרר מבית החולים היום. 

האמבולנס שהותקף אמשצילום: גיל אליהו

כמו כן, צה"ל קיים הערכת מצב בהשתתפות נציגי המשטרה, בה הוחלט להיערך לאפשרות שהאירועים האלימים מצד תושבים דרוזים ברמת הגולן יחריפו ולתגבר את נוכחות השוטרים באזור. עוד עלה בדיון החירום של כוחות הביטחון כי יש להתכונן לאפשרות של הסלמה והפרות סדר, הכוללות זריקות אבנים וחסימות צירים. 

בתום הדיון הוצאה פקודת מבצע במטרה להתחיל להכין את כוחות הצבא והמשטרה להתמודדות עם התפתחויות מעין אלה. כמו כן הוחלט לתגבר את כוחות המשטרה בצפון. בעקבות הלינץ' אמש בשני פצועים שפונו לישראל, הצבא והמשטרה פינו באמבולנסים את כל הפצועים הסורים שאושפזו בצפון אל בתי חולים במחוזות חוף, מרכז ותל אביב. הכוונה היא שבהמשך, בית החולים שיבא בתל השומר יהיה בית החולים העיקרי שירכז את הפצועים. בנוסף, הוצבו שוטרי יס"מ גם בבתי החולים כדי למנוע ניסיונות תקיפה של הפצועים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ