בעקבות ירי הרקטה: תבוטל כניסת תושבי הרצועה לתפילות יום השישי בהר הבית

לדברי האלוף מרדכי, המצב במעבר ארז איננו בטיחותי ועל כן בוטל מעבר התושבים בו. זאת הפעם השנייה השבוע בה הוסרו חלק מההקלות שניתנו לפלסטינים לרגל הרמדאן

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בעקבות ירי הרקטה מעזה, החליטו במערכת הביטחון לבטל צעד נוסף עליו הוחלט בעקבות הרמאדן: כניסת תושבי הרצועה לתפילות יום השישי בהר הבית.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר הבוקר (רביעי) לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי בעקבות ירי הרקטה אמש מבית חנון לישראל, הוחלט לבטל את היתרי הכניסה של תושבי הרצועה, המבקשים להשתתף בתפילות יום השישי בהר הבית.

לפי התכנון ביחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, היו אמורים לעבור כ-500 תושבים מהרצועה, גברים ונשים, בימים חמישי ושישי הקרובים, לישראל - על מנת להשתתף בתפילות. לדברי האלוף מרדכי, על רקע ירי הרקטות, המצב במעבר ארז איננו בטיחותי, ועל כן ישראל ביטלה את מעבר התושבים בו בסוף השבוע הקרוב.

תפילת יום שישי בראס אל עמוד על רקע הר הבית, בשנה שעברהצילום: רויטרס

שר הביטחון משה יעלון, התייחס אף הוא לירי הרקטות ואמר בכנס הסייבר שהתקיים היום באוניברסיטת תל אביב כי "שוב חווינו ירי רקטי הבוקר מרצועת עזה. שוב רואים סכסוכים פניימים ברצועה: החמאס וגורמים סלפים שנאמנים לדעאש". יעלון הוסיף כי מערכת הביטחון נאלצה לבטל את ההקלות עליהן הוחלט לתושבי עזה ואמר:  "זה מצב בלתי נסבל ואנחנו נמשיך לפעול כדי להמשיך את השקט".

מאז מבצע צוק איתן נורו שבע רקטות מהרצועה. אמש התפוצצה בשטחי המועצה האזורית חוף אשקלון רקטה שנורתה מרצועת עזה. לא דווח על נפגעים או נזק. בצה"ל אמרו כי המערכות שלהן זיהו שיגור רקטה אחת לעבר ישראל. באוגדת עזה סבורים כי גם במקרה זה, מבצעי הירי הם סלפים, בדומה לפעמים קודמות בהן שוגרו רקטות לעבר שטח ישראל. עם זאת, לא ידוע בשלב זה מהי סיבת הירי. הרקטה עצמה שוגרה מצפון הרצועה. בעקבות הירי תקף הלילה כלי טיס של חיל האוויר משגר רקטות בצפון רצועת עזה. לפי הודעת דובר צה"ל, מדובר במשגר ממנו בוצע הירי לעבר שטח מדינת ישראל.

בתחילת השבוע, בעקבות הפיגועים סמוך להתנחלות דולב ובירושלים, הודיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון על שינוי המדיניות הצבאית בזמן חודש הרמדאן. לפי הודעה מלשכת שר הביטחון, היתרי יציאה לחו"ל שהוענקו ל-500 תושבי הגדה יבוטלו. במערכת הביטחון החליטו אף לבטל את היתרי הכניסה לישראל לתושבי הכפר סעיר, ממנו יצא ביום ראשון הדוקר שביצע את הפיגוע בירושלים.

בשבוע שעבר הודיע האלוף מרדכי על ההקלות המתוכננות לתקופת הרמדאן. מרדכי אמר כי "הרחבת חופש התנועה ופולחן הדת הם צעדים שלהבנתנו תורמים למציאות הביטחונית". ההקלות שיינתנו לפלסטינים לאחר הביטולים שנערכו השבוע הן התרת כניסת אוטובוסים המסיעים מתפללים מרמאללה ומבית לחם לעיר העתיקה בירושלים, אך הנוסעים יצטרכו לעבור בכל זאת בדיקה ביטחונית וכמו כן, במתפ"ש ציינו כי 50 כתבים פלסטינים "מכלי תקשורת ממלכתיים, שלא עסוקים בהסתה", כדברי מרדכי, יקבלו אישור לסקר את הרמדאן במזרח ירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ