הרשות הפלסטינית העבירה לבית הדין בהאג מידע נגד ישראל

לאחר פרסום דו"ח האו"ם, שר החוץ הפלסטיני מסר לבית הדין מסמכים הנוגעים למלחמה בעזה, לבנייה בהתנחלויות ולעצירים המינהליים. עם זאת, ברשות מבינים כי זהו צעד אחד מני רבים בדרך להשגת תוצאות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הרשות הפלסטינית הגישה היום (חמישי) לבית הדין הבינלאומי בהאג מסמכים המעידים על כך שישראל הפרה את החוק הבינלאומי. המסמכים נוגעים ללחימה האחרונה בעזה, לבנייה בהתנחלויות ולאסירים הפלסטינים המוחזקים בישראל. לאחר פרסום דו"ח האו"ם על צוק איתן בתחילת השבוע, מקווים ברשות הפלסטינית כי העברת המידע תאיץ את פתיחת החקירה נגד ישראל על פשעי מלחמה לכאורה.

חבר הוועדה המשפטית שאחראית על המעקב אחרי הדיונים בבית הדין עו"ד זיד אל-איובי אמר שמדובר בצעד ראשון בתהליך ארוך. עו"ד אל-איובי הוסיף כי המהלך הפלסטיני יסייע בחשיפת התנהלותה של ישראל כלפי הפלסטינים, יגביר את הלחץ והבידוד, ואף ימנע את התחמקותם של האחראים מלעמוד לדין. לפי אל-איובי, התובע הכללי בהאג יכול להוציא צווי מעצר נגד בכירים ישראלים האחראים לפגיעה או לפשעים נגד הפלסטינים.

למרות הדברים ברשות הפלסטינית מבינים שהגשת המסמכים היום אינה מחייבת נקיטת פעולה מיידית מצד בית הדין, וכי מדובר במהלך נוסף מני רבים שהרשות אמורה לנקוט על מנת לראות צעדים ממשיים בשטח.

שר החוץ ריאד אל-מאלכי הוא שמסר לבית הדין את המסמכים. לדברי פקיד פלסטיני בכיר, בין היתר הועברו נתונים על הנזקים של המלחמה והפגיעה באוכלוסייה האזרחית ב"צוק איתן" ומידע על הבנייה בהתנחלויות בשנה האחרונה ועל האסירים הפלסטינים, בדגש על סוגיית העצירים המינהליים. ברשות טוענים כי כליאת מרבית האסירים מחוץ לשטחי הגדה הינה הפרה של החוק הבינלאומי. 

ברשות הפלסטינית הסבירו כי נעזרו בעורכי דין מומחים לחוק הבינלאומי על מנת להכין את המסמכים לבית הדין. הפקיד הבכיר אמר כי מאז החתימה על אמנת רומא והצטרפות הרשות הפלסטינית לבית הדין, פעלו בוועדה הלאומית הפלסטינית לריכוז חומרים בכמה סוגיות במטרה להציגם בפני בית הדין. 

בדו"ח שפרסמה ועדת החקירה של המועצה לזכויות אדם של האו"ם נקבע כי קיים בידיה מידע שמצביע על כך שגם ישראל וגם חמאס ביצעו פשעי מלחמה במהלך הלחימה בקיץ 2014. חברי הוועדה רומזים בדו"ח לאפשרות כי הדרגים הגבוהים ביותר בממשלת ישראל אחראים למדיניות שהובילה לביצוע פשעי המלחמה. "היקף ההרס בעזה הוא חסר תקדים וישפיע על דורות רבים קדימה", אמרה יושבת ראש ועדת החקירה, השופטת האמריקאית מרי מקגוואן דיוויס. "כמו כן יש פחד מתמשך ביישובים בישראל שנמצאים תחת איום קבוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ