בג"ץ הורה להרוס תוך חודש שני מבנים שנבנו על קרקע פרטית בבית אל

למרות בקשת המדינה לעכב את הפינוי, השופטים דחו את עתירת קבלן המבנים שביקש לאפשר להכשירם בדיעבד: "הבונה בקרקע פרטית בונה על סיכונו, דבר שאפשר למנעו מראש וצר מאוד על כך"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית המשפט העליון הורה להרוס עד לסוף חודש יולי שני מבנים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית בהתנחלות בית אל, למרות בקשת המדינה להפוך פסק דין קודם ולעכב את הפינוי.

בשנת 2010 עתרו בעל הקרקע וארגון יש דין לבג"ץ באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה בבקשה להרוס את המבנים. המדינה טענה כי זו אמנם אדמה פרטית, אבל כזו שנתפסה לצרכים צבאיים. כך או כך, הוחלט להרוס את המבנים תוך שנה. בשל הלחץ הפוליטי מצד אנשי בית אל, החליטה המדינה לחזור בה ואמרה כי לא תתנגד להכשיר בדיעבד את הבנייה.

בספטמבר 2014 ניתן פסק הדין. השופטים גרוניס וארבל הורו להרוס את המבנים והשופטת נאור אמרה כי לדעתה יש להמתין זמן נוסף לצורך הכשרת הבנייה. בפברואר עתר לבג"ץ הקבלן, מאיר דריינוף, וביקש לעכב את ההריסה, לנוכח התקדמות הליכי התכנון במנהל האזרחי. בשל הוראה של הדרג המדיני, הסכימה הפרקליטות לבקשה זו, למרות שלמעשה היא נדחתה בפסק הדין של גרוניס, ארבל ונאור. 

הריסת בתים בלתי חוקיים בשכונת האולפנה בבית אל ב-2012צילום: יש דין

שלשום (שלישי) החליטו השופטים לדחות את העתירה ולקבוע את מועד ההריסה לסוף יולי. השופט אליקים רובינשטיין ציין כי "הזדמן לי לומר לעניין בניה של ישראלים בקרקע פרטית של פלסטינאים (פסקה יא) 'אילו חיינו בתנאים נורמליים, יתכן שחלק ניכר ממקרים אלה היו נפתרים עוד בטרם בניה על-ידי מו"מ ורכישה, בדרך אזרחית רגילה. אך לא זו המציאות. על עסקות רגילות קשה מאוד לחשוב ועסקות בחשאי ככל שישנן יוצרות קושי להוכיחן. מכל מקום יש למנוע 'נעשה ונשמע', תחילה נעשה ואחר כך נשמע, ואין לקבל מעשים בלתי חוקיים, יהיו אשר יהיו... ככל שמדובר בבניה בקרקע פרטית יינתנו לא אחת צוי הריסה, ועל השוקלים לבנות בקרקע כזאת לדעת זאת'". 

עוד ציין רובינשטיין: "אילו ניתן היה להגיע להבנות עם בעלי הקרקע כאן, נוכח המציאות המורכבת בשטח, הנה מה טוב, אך לא בכך עסקינן. אוסיף מעבר לתיק זה: בסופו של יום, הבונה בקרקע פרטית, בונה על סיכונו ונוטל את הסיכון, דבר שאפשר למנעו מראש וצר מאוד על כך – צר על ההתדיינות, צר על הנופך הפוליטי הנכרך לעניין בנסיבות שאנו חיים בהן, וצר על תוצאה שיכלה להימנע וחוששני כי אין הימנה מנוס".

ממועצת יש״ע נמסר בתגובה: ״אנו רואים בחומרה את פסק הדין של בג"ץ שניתן בנוגע למבנים בבית אל. נלמד את פסק הדין ונתכנן את צעדינו להמשך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ