ישראלי לשעבר במשט לעזה: אלמונים חיבלו באחת הספינות

לפי דרור פיילר שנמצא על הספינה השוודית "מריאן", החבלה בכלי השיט היתה "עבודה שרק מקצוענים יכולים לבצע". המשט צפוי להגיע תוך 3 ימים לרצועה כשעל סיפונה גם עיתונאי ישראלי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטינים במפגן תמיכה במשט העושה את דרכו לרצועה, אתמול בנמל עזהצילום: אי־אף־פי

הישראלי לשעבר דרור פיילר, שמשתתף במשט העושה את דרכו לרצועת עזה, סיפר הבוקר (חמישי) כי "כוחות עלומים" חיבלו באחת הספינות שהיו אמורות להגיע לרצועה. בראיון לרדיו א-שמס המשדר מנצרת אמר כי "האלמונים עשו עבודה שרק מקצוענים יכולים לבצע". 

לדבריו, אילו הספינה היתה מפליגה, היא היתה נתקעת בלב ים והפעילים שעליה היו טובעים יחד איתה. "מישהו בא מתחת לספינה בלילה וחיבל במדחפים שלה, בדיוק כפי שחיבלו באותה הספינה בשנת 2011", אמר פיילר, "יש 'כוחות אופל' שמנסים לעצור אותנו בכל מיני צורות. זה מישהו שידע מה הוא עושה. כבר התחילו להפליג איתה והתחילו להיכנס למים". 

ח"כ גטאס, לפני העלייה למשטצילום: דוברות בל"ד

פיילר נמצא על הספינה השוודית "מריאן" שהפליגה משוודיה לפני כחודש וחצי. במשך מסעה, הספינה נמנעה מלעגון בנמלים באירופה מחשש שהרשויות שם ימנעו את הפלגתה מחדש.

פיילר ציין כי במשט משתתפות ספינות דיג, במטרה להשאירן ברצועה לאחר מכן לשימושם של דייגים מקומיים. למרות החבלה, הוא הבהיר שהמשט ממשיך בדרכו: "פיתחנו טקטיקה חדשה, נבוא בגלים ולא כולנו ביחד. החשוב ביותר הוא שנצא לדרך ולא נתעכב יותר מדי זמן".

לפי גורמים המעורבים בארגון המשט, הספינה היחידה שנמצאת לפי שעה במים הבינלאומיים, דרומית מזרחית לכרתים, היא הספינה השוודית "מריאן". הספינות האחרות עדיין עוגנות ביוון. לפי המארגנים, לא בטוח שכל הספינות יצטרפו למשט, ונעשים מאמצים לצרף אליו עוד שתיים או שלוש ספינות נוספות. מדובר בספינות דיג קטנות, שעתידות להימסר לצוללנים ולהישאר.

על סיפונה של "מריאן" 18 פעילים, ונעשים מאמצים לצרף אליהם את ח"כ באסל גטאס (הרשימה המאוחדת), נשיא תוניסיה לשעבר אל-מונסף אל-מרזוקי וכתב ערוץ 2 אוהד חמו. המארגנים ציינו כי בחרו לצרף עיתונאי ישראלי כדי להוכיח שעל המשט אין נשק אלא רק סיוע הומניטארי.

מארגני המשט מאמינים שהספינה תגיע לחופי עזה בעוד שלושה או ארבעה ימים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ