נתניהו באיום מרומז ערב הסבב המכריע של שיחות הגרעין: "יהיה אשר יהיה, ישראל תמיד תגן על עצמה"

בטקס סיום קורס טיס מתח רה"מ ביקורת על ההסכם המתגבש עם טהראן: "מנגנון הפיקוח מחורר". בכיר בצוות המו"מ האמריקאי: ייתכן כי נאריך את השיחות בכמה ימים כדי לפתור את המחלוקות

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו רמז הערב (חמישי) כי גם אם ייחתם הסכם בין איראן לבין המעצמות בשבוע הבא ישראל עשויה לתקוף בעתיד את מתקני הגרעין של טהראן. "יהיה אשר יהיה, ישראל תמיד תגן על עצמה, ובזה חלקו של חיל האוויר רב", אמר נתניהו בטקס סיום קורס טיס.

מחר יגיעו לווינה שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי ושר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף לסבב המכריע של שיחות הגרעין בין איראן למעצמות. במהלך סוף השבוע יגיעו לווינה גם שרי החוץ של צרפת, גרמניה, בריטניה, סין ורוסיה. שרי החוץ ינסו לסגור את הפערים האחרונים בין הצדדים כדי להגיע להסכם כולל עד ה-30 ביוני.

בכיר בצוות המו"מ של ארה"ב אמר הערב בתדרוך לכתבים כי בין הצדדים עדיין יש פערים בנוגע לקצב הסרת הסנקציות ולגבי מנגנון הפיקוח על תוכנית הגרעין האיראנית. לדבריו, ייתכן שהצדדים לא יגיעו להסכם עד ה-30 ביוני ויצטרכו להאריך את השיחות בכמה ימים כדי לפתור את המחלוקות שנותרו. "אני יכול לראות נתיב שלוקח אותנו לעסקה טובה מאוד", אמר הבכיר האמריקאי. "יש פתרונות טכניים (למחלוקות, ב"ר), אבל יש צורך בהחלטות פוליטיות".

נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, החודשצילום: אמיל סלמן

במהלך נאומו בטקס סיום קורס טיס הביע נתניהו דאגה רבה מההסכם המתגבש וטען פעם נוספת כי ככל שמתקרב המועד של ה-30 ביוני, כך גדלים הוויתורים שהמעצמות נותנות לאיראן. "הוויתורים הללו מגבירים את תאבונה של איראן, ובכל יום, היא באה ומרימה עוד יותר את רף הדרישות במטרה לסחוט עוד ועוד ויתורים", אמר ראש הממשלה.

"בימים האחרונים", הוסיף נתניהו, "שליט איראן (עלי) חמינאי, שלל אפילו את התנאים הבסיסיים ביותר בהסכם הרע שהתגבש בלוזאן - לא למגבלות שתוכננו על תוכנית הגרעין בעשור הקרוב; לא להתניית הסרת הסנקציות למילוי ההסכם על ידי איראן; לא לפיקוח באתרים צבאיים. גם אם בעוד ימים אחדים, איראן תוותר על חלק מהדרישות הללו, עדיין הוויתור הבסיסי של המעצמות יהיה עצום ותהיה כאן נסיגה מובהקת מקווים אדומים שהמעצמות הציבו בפומבי קודם לכן".

נתניהו ציין כי מנגנון הפיקוח עליו דנות המעצמות עם איראן "הוא מחורר" ויאפשר לאיראנים לפרוץ לגרעין עוד לפני תום העשור הראשון של ההסכם. נתניהו הוסיף כי ההסכם יזרים מיליארדי דולרים לכלכלה האיראנית ויאפשר למשטר בטהראן להגביר את חתרנותו במזרח התיכון. "עדיין לא מאוחר להתעשת, עדיין לא מאוחר להתעקש על הסכם טוב, ובוודאי שעדיין לא מאוחר לא לקדם הסכם גרוע", הוסיף נתניהו. "תמיד נאמר על ידי מנהיגים שונים בעולם, על ידי מנהיגי המעצמות, ואני חוזר על כך עכשיו - עדיף שום הסכם - מהסכם רע". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ