בכירים במחנה הציוני מתנגדים לאיחוד משפחות: "גורמי טרור ינצלו את ההסדר"

מבדיקת "הארץ" עולה כי רוב חברי הכנסת מהמפלגה היו מצביעים נגד ביטול החוק האוסר על איחוד משפחות, אולם כמעט כולם בחרו להחרים את ההצבעה. חבר הסיעה היחיד שהצביע בעד: ח"כ בהלול

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בדיקת "הארץ" מעלה שרבים מחברי המחנה הציוני, ובראשם יצחק הרצוג וציפי לבני, היו מצביעים נגד ביטול האיסור על איחוד משפחות במתכונתו הנוכחית. רגע לפני שנדרשו להכריע בנושא, החליטו שלשום (רביעי) חברי הסיעה להחרים את ההצבעה על הוראת השעה האוסרת על איחוד משפחות בישראל. הסיבה המרכזית להתנגדות היא עמדת מערכת הביטחון, שדרשה רק שבוע קודם לכן להאריך את החוק בשנה נוספת והעובדה שהרשימה המשותפת, שיזמה את ההצעה לביטול הוראת השעה, לא הציגה חלופה ביטחונית שתמנע ניצול לרעה של נוהל איחוד המשפחות בידי ארגוני טרור. בסופו של דבר ההצעה נפלה לאחר ש-54 חברי כנסת התנגדו לה, 17 תמכו בה ושניים נמנעו.

במחנה הציוני החליטו לאפשר לחברי הכנסת חופש הצבעה בנושא. כל אחד מהם היה רשאי להצביע על פי צו מצפונו. אולם, אחרי דבריו של סגן שר הפנים, ירון מזוז, לחברי הרשימה המשותפת השבוע ("אנחנו עושים לכם טובה שאתם יושבים פה") ושל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שכינה את התנהלות חברי הכנסת הערבים "צביעות", החליטה יו”ר הסיעה, מרב מיכאלי, להורות לחברי הסיעה שלא להצביע. המהלך נועד למנוע מחברי הכנסת המתנגדים למהלך להצביע יחד עם הממשלה רגע אחרי העימות החריף עם מזוז ונתניהו. אלא שבפועל, במרצ תקפו את חברי המחנה הציוני והאשימו אותם בבריחה מהבעת עמדה בנושא.

בכיר במחנה הציוני העריך אתמול כי אילו המפלגה היתה משתתפת בה, היו שליש מחבריה תומכים בהצעה, כשליש נוסף היו מתנגדים לה ושליש לא היו נכנסים לאולם המליאה בסופו של דבר.

הרצוג ולבני בישיבת סיעת המחנה הציוני, החודשצילום: אמיל סלמן

רק מחצית מ–24 חברי המחנה הציוני השיבו לפניית "הארץ" בשאלה אם היו תומכים או מתנגדים להצעה לבטל את חוק איחוד המשפחות אילו היו נוטלים חלק בהצבעה אתמול. ח"כ שלי יחימוביץ הודיעה כי היתה תומכת בחוק אלמלא החרימה המפלגה את ההצבעה. לדבריה, "לכן גם הצבעתי נגד הארכת חוק הכניסה לישראל. מדובר באיסור גורף מפלה ולא חוקתי על אזרחים ישראלים ערבים. אפשר וצריך להיות גם מדינה דמוקרטית וגם לשמור על ביטחון ישראל".

ח"כ זוהיר בהלול היה חבר הכנסת היחידי מהמפלגה שנכנס למליאה והצביע בעד ביטולו של החוק. “מדובר בחוק קשה ומפלה שנועד לפגוע בערבים במזיד, תחת הטיעון המופרך שמדובר באינטרס דמוגרפי", הסביר אתמול. לדבריו, “שיקולי ביטחון הם לא כסות הכל. ישראל יכולה לטפל ברגישות בכל מקרה לגופו, אילו רק היתה רוצה בכך". 

הרצוג אמר אתמול כי התנגד לביטול הסעיף האוסר על איחוד משפחות. לדבריו, “לצערי הרשימה המשותפת לא פנתה אלינו לדיון ותיאום על החוק, וכמו שהוא אני מתנגד לו כי אני סבור שיש להביא חוק מאוזן יותר". הרצוג גיבה את החלטתה של מיכאלי להחרים את ההצבעה בעקבות דבריו של מזוז. לא מעט חברי כנסת נוספים הבהירו אתמול כי היו מתנגדים להצעת הרשימה המשותפת אילו היו נשארים בהצבעה. חברי הכנסת ציפי לבני, איתן כבל, איציק שמולי, יואל חסון ואיילת נחמיאס ורבין, כמו גם איתן ברושי ודני עטר היו מצביעים נגד ההצעה אילו המפלגה לא היתה מחרימה את ההצבעה. גם ח"כ איל בן ראובן השיב כי היה מצביע נגד, וכך גם חברות הכנסת סתיו שפיר ורויטל סוויד.

סווידצילום: דודו בכר
שמוליצילום: מוטי מילרוד
שפירצילום: טלי מאייר

כמה מהמתנגדים הבהירו אתמול כי החלטתם התבססה על עמדת מערכת הביטחון ולפיה פעילי טרור ינצלו את הסדר איחוד המשפחות כדי להתגורר כחוק בישראל ולקדם פיגועים בתחומה. לבני הבהירה כבר אתמול, “אני מתנגדת להצעה של הרשימה המשותפת מטעמים ענייניים וביטחוניים, אבל כל הצבעה אחרי דברי ההשתלחות וההסתה הפראית וחסרת האחריות של נתניהו היתה מעניקה רוח גבית לממשלה מפיצת שנאה”.

ח"כ עמר בר־לב דווקא השתתף אתמול בהצבעה במליאה והחליט להימנע. בר־לב נמנע גם בשבוע שעבר בהצבעה על בקשת המדינה להאריך את תוקפה של הוראת השעה, אז קרא מעל דוכן הנואמים את חוות דעתו של השופט אדמונד לוי, שהביע בעבר הסתייגות נחרצת מהמשך קידומו של החוק.

בשבוע שעבר האריכה המליאה בשנה נוספת את תוקפה של הוראת השעה המונעת מתן אזרחות ישראלית או תושבות לפלסטינים הנישאים לבני זוג ישראלים. תוקפו של החוק שעבר לראשונה ב-2003, מוארך על ידי מליאת הכנסת מדי שנה על סמך חוות דעת ביטחוניות. בצעד יוצא דופן, החליטה ועדת הכנסת, לבקשתה של מיכאלי, להציע למליאת הכנסת לשנות את נוהל אשרורו של החוק בשנים הבאות ולהסמיך ועדה משותפת לוועדת החוץ והביטחון ולוועדת הפנים שתדון בבקשות ההארכה לעומקן לפני שהחוק מגיע להצבעה במליאת הכנסת. 57 ח"כים תמכו בהארכת החוק, 20 התנגדו ו-5 נמנעו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ