החמיר מצבו של עציר מינהלי, השובת רעב מזה 54 ימים

עורך דינו של חדר עדנאן מוסא הזהיר כי הוא עלול למות כל רגע. המו"מ על הפסקת שביתת הרעב ושחרורו של מוסא, המתנהל מול הפרקליט הצבאי, צפוי להתחדש הערב

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

הוחמר מצבו של העציר המינהלי חדר עדנאן מוסא, השובת רעב זה היום ה-54. עורך דינו ג'וואד בולוס אמר הבוקר (שבת) כי מוסא עלול למות כל רגע. המו"מ הישיר על הפסקת השביתה ושחרורו של מוסא, המתנהל בין עורך דינו לבין הפרקליט הצבאי מוריס הירש, אמור להתחדש הערב, עם צאת השבת. במסיבת עיתונאים היום אמר בולוס כי הוא הוזעק הבוקר מוקדם לבית החולים, בשל מצבו הקשה של מוסא. "חדר לא רוצה למות וישראל אינה מעוניינת שימות", אמר בולוס והביע תקווה שההסכמה לשחררו לא תגיע מאוחר מדי.

מוסא נעצר תשע פעמים במעצר מינהלי, האחרונה בהן לפני כשנה - ב-8 ביולי 2014, והוא מוחה על המשך אחזקתו במעצר מתמשך בלא משפט. לפני שלוש שנים, כשגם כן היה עצור במעצר מינהלי, הוא כפה על הרשויות לשחררו לאחר ששבת רעב במשך 66 ימים. בסך הכל הוחזק מוסא במעצר בישראל יותר משש שנים. השב"כ מייחס לו חברות ופעילות בג'יהאד האיסלאמי. 

בתחילת החודש דווח כי מוסא אושפז בעל כורחו בבית החולים אסף הרופא כשהוא אזוק למיטתו ביד אחת וברגל אחת 24 שעות ביממה. עמותת רופאים לזכויות אדם (רל"א) מתחה ביקורת על החלטתו של בית החולים אסף הרופא להסכים לאזיקתו למיטה של מוסא בניגוד לרצונו.

הפגנת תמיכה באסיר המנהלי חאדר עדנאן ברמאללה, ב-2012צילום: רויטרס

בתחילת השבוע הודיע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו״ד רז נזרי, כי המדינה תקדם את הנוסח המרוכך של חוק ההזנה בכפייה לאסירים ביטחוניים שובתי רעב. בניגוד לנוסח המקורי, אותו אישרו השרים לקדם בישיבת הממשלה לפני שבועיים, הנוסח המרוכך כולל הבנות שהושגו עם סיעת יש עתיד בקדנציה הקודמת. השינוי המרכזי בנוסח המרוכך מגביה את הרף שבו ניתן יהיה להזין בכפייה אסיר שובת רעב. על פי הנוסח, ניתן יהיה להזין אסיר רק במקרה שרופא יעריך כי ללא הטיפול "יש אפשרות ממשית שייגרמו בתוך זמן קצר סכנה לחיי האסיר או נכות חמורה בלתי הפיכה". 

בעקבות החלטת הממשלה לפני שבועיים לאשר את קידום חוק ההזנה בכפייה לאסירים שובתי רעב, אמר ל"הארץ" יו"ר ההסתדרות הרפואית (הר"י), ד"ר ליאוניד אידלמן, כי אם החוק יעבור הם ינחו רופאים לא לציית לו. "אם החוק יעבור אנחנו נקרא לרופאים להתעלם ממנו", לדבריו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ