קרי וזריף נפגשו לסבב המכריע של שיחות הגרעין, בצל מחלוקות בנוגע למנגנון הפיקוח ולהסרת הסנקציות

שרי החוץ של ארה"ב ואיראן נועדו בווינה ויחדשו את השיחות אחה"צ. המטרה היא להגיע להסכם עד הדד-ליין ב-30 ביוני, אך לפי ההערכות השיחות יוארכו. זריף: ההסכם בהישג יד, כל עוד לא יוצבו דרישות מופרזות מאיראן

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

הסבב המכריע של שיחות הגרעין בין איראן לבין המעצמות נפתח היום בצהריים (שבת) בווינה. שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי נפגש במלון קובורג עם עמיתו האיראני מוחמד ג'וואד זריף. הפגישה הראשונה של השניים הסתיימה, והם צפויים לחדש את ישיבתם אחרי הצהריים. השניים צפויים לקיים דיונים מרתוניים בנסיון להגיע להסכם כולל עד הדד-ליין שנקבע לכך ב-30 ביוני. עם זאת ההערכה בשני הצדדים היא שלא יהיה מנוס מהארכת השיחות בכמה ימים לפחות.

בפגישה בין קרי לזריף משתתפים גם שר האנרגיה האמריקאי ארנסט מוניז וראש צוות המו"מ של האיחוד האירופי הלגה שמידט. במהלך היום ומחר יגיעו לווינה שרי החוץ של צרפת, בריטניה וגרמניה והאיחוד האירופי וביום שני יצטרפו למו"מ גם שרי החוץ של סין ורוסיה. "אני מלא תקווה אך עדיין נותרו לפנינו נושאים קשים", אמר קרי בפתח הפגישה עם זריף. 

קרי וזריף עם צוותיהם במהלך השיחות בווינה, היוםצילום: רויטרס

שר החוץ האיראני זריף אמר היום לתקשורת האיראנית עם הגעתו לווינה כי הסכם כולל בין איראן למעצמות נמצא בהישג יד כל עוד הצד השני לא יציב דרישות מופרזות. "איראן לא תסכים להליכים (של פיקוח, ב"ר) יוצאים מן הכלל", הוא אמר. "הצד השני צריך לקבל החלטות רציניות. יש להסיר את הסנקציות באופן מיידי (עם חתימת ההסכם, ב"ר)". לדבריו, מה שצריך להתמקד בו אינו הדד-ליין של 30 ביוני אלא הנסיון להשיג הסכם טוב.  

שתי נקודות המחלוקת העיקריות בשיחות הן אופי והיקף מנגנון הפיקוח שיוטל על תכנית הגרעין האיראנית וכן לוח הזמנים וקצב הסרת הסנקציות הבינלאומיות מעל איראן. המעצמות דורשות כי פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) יוכלו לבצע בדיקות פתע של מתקנים חשודים באיראן וכן לבקר בבסיסים של צבא איראן ושל משמרות המהפכה כדי לבדוק חשדות לפעילות מחקר ופיתוח בתחום הנשק הגרעיני. האיראנים הקשיחו את עמדתם בנושא בימים האחרונים ונסוגו בהם מנכונותם לאפשר "גישה מבוקרת" לפקחי האו"ם לבסיסי צבא ולמתקנים חשודים.

כמו כן האיראנים דורשים הסרת מוחלטת של הסנקציות הבינלאומיות מייד עם חתימת ההסכם. המעצמות מוכנות להסרה מדורגת של הסנקציות. עמדת המעצמות היא שהסנקציות יתחילו להיות מוסרות רק כשפקחי סבא"א יוודאו שאיראן מתחילה ליישם את חלקה בהסכם.

צוותי תקשורת ועוברי אורח מול המלון שבו נערכות השיחות בווינה, היוםצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ