אחת מספינות המשט עשויה להגיע לעזה ביומיים הקרובים

המארגנים טרם החליטו אם הספינה הראשונה תנסה להפליג לבדה לרצועה, או שתמתין לשתי הספינות הנוספות שעוכבו ביוון. בצה"ל נערכים לעצירת המשט

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

מארגני המשט לרצועת עזה העריכו היום (שבת) כי הספינה מריאן, אחת הספינות המשתתפות במשט הנמצאת במים בינלאומיים, תגיע לחופי עזה כבר מחר בלילה או מחרתיים בבוקר. לפי גורמים המעורבים בפרטי המשט, עיתוי ההגעה תלוי בתנאי הים ומזג האוויר, מאחר שמדובר בספנית דיג קטנה. בנוסף, לא ברור בשלב זה אם הספינה תמתין לשתי ספינות נוספות שאמורות להצטרף למשט, שהפלגתן עוכבה בחופי יוון.

ל"הארץ" נודע כי שתי הספינות, שהפליגו אתמול מאחד הנמלים ביוון, אולצו לחזור על עקבותיהן בשל הוראות השלטונות ביוון. אולם לפי הערכות, הספינות הפליגו פעם נוספת והן צפויות להצטרף לספינה מריאן. ספינה זו הפליגה לפני חודש וחצי משוודיה, ובאופן מכוון לא נכנסה לאף נמל ונמצאת במים בינלאומיים באזור כרתים. בשלב זה לא ברור אם הספינות יתקרבו לחופי עזה ביחד או בנפרד, מתוך הערכה שישראל תפעל למנוע את כניסתן לרצועה. בנוסף, יתכן כי לשלוש הספינות תצטרף אחת נוספת.

אתמול בלילה, בשל העיכוב ביציאת הספינות מיוון וחבלה באחד מכלי השיט, עליה דיווח בסוף השבוע הישראלי לשעבר דרור פיילר הנמצא במשט, הוחלט להעביר שלושה מהנוסעים לספינה מריאן באמצעות סירה קטנה שיצאה מאחד הנמלים ביוון לכיוון כרתים. השלושה הם ח"כ באסל גטאס, כתב ערוץ 2 אוהד חמו ונשיא תוניסיה לשעבר אל־מונסף אל־מרזוקי. מארגני המשט קראו היום לממשלת תוניסיה לפעול מול הקהילה הבינלאומית והאו"ם, על מנת להבטיח את שלומו של אל־מרזוקי ולמנוע פגיעה בו ובמשתתפי המשט.

שתיים מספינות המשט, אתמולצילום: רויטרס

יו"ר הקמפיין האירופי לשבירת המצור על רצועת עזה, ד"ר מאזן כחיל, אישר היום כי הספינה מריאן נמצאת במים הבינלאומיים ואין כל מחסום שיכול לעכב אותה להפליג עד לחופי רצועת עזה. כחיל אישר גם שנשיא תוניסיה לשעבר נמצא על הסיפון, בנוסף ל–20 פעילים וצוות הספינה. "הכוונה היא להגיע לחופי הרצועה למרות כל הקשיים, במטרה להעביר מסר שבמהותו ניצחון של האנושות וקריאה לכל העולם להסיר את המצור על רצועת עזה, שבה חיים יותר ממיליון וחצי אזרחים המתמודדים עם מוות איטי", אמר.

כחיל הסביר עוד כי מארגני המשט נערכו לכל התרחישים ויימנעו מכל פעולה אלימה או עימות עם צה"ל, אם וכאשר יפשוט על הספינה. הוא הוסיף כי בסוף השבוע פנו נציגי הקמפיין במכתב לחברי הקונגרס בארה"ב ובו קריאה לתמוך בהסרת המצור על רצועת עזה ולהבטיח את שלומם של משתתפי המשט בהיותו משט הומניטרי, לדבריו. גם בעזה נערכים לקבלת פנים למשט ועל פי התכנון הספינות יתקבלו בחגיגות וילדים רבים ימתינו על החוף עם פנסים מוארים, סימן לחודש הרמדאן.

על פי ההערכות בקרב מארגני המשט, ישראל עוקבת מקרוב מאוד אחרי הספינות, בין אם באוויר ובין אם בים, וכן מעקב אחר התקשרויות. לכן המארגנים אינם מוסרים מידע מדויק על כיווני ההפלגה, ומידע על תיאומים עם יתר הספינות. בצה"ל נערכים לעצירת המשט ואוספים מודיעין על התקדמות כלי השיט. בדובר צה"ל סירבו אמש לפרט על ההיערכות בנושא.

בהכנת הידיעה השתתפה גילי כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ