במינהל האזרחי מזהירים מהונאות נדל"ן על אדמות פלסטינים בגבעת זאב

לדברי גורם במינהל, קיימים גורמים המנצלים את הביקוש לדירות בהתנחלות ומשווקים לציבור החרדי אדמות לא מוסדרות שנרכשו מפלסטינים דרך אנשי קש: "במקרים רבים הזכות לדירה נותרת תיאורטית"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

גורמי מקצוע במינהל האזרחי ובמועצת גבעת זאב מזהירים משורה של זיופי עסקאות נדל"ן ומצגי שווא באדמות של פלסטינים בהתנחלות הממוקמת מצפון־מערב לירושלים, שהתגלו באחרונה והפילו בפח רוכשים מהמגזר החרדי.

גורם מקצועי שעובד עם המינהל האזרחי אמר ל"הארץ" כי בשנים האחרונות קיימים גורמים המנצלים את הביקוש לנדל"ן בגבעת זאב כדי לגרוף הון על חשבון קרקעות של פלסטינים וכספם של אנשים מהציבור החרדי. כך, למשל, נמכרות בגבעת זאב "זכויות לדירה" תמורת סכום של בין 100 אלף ל–150 אלף שקלים.

הזכויות לדירה הן על אדמות לא מוסדרות בטאבו שנרכשו מפלסטינים באמצעות אנשי קש, אף שעל היזמים לרשום אותן בטאבו, תהליך המכונה רישום ראשון, בטרם ניתן יהיה לבנות עליהן משהו. הגורם אמר כי "לא מציגים לתושבים את התמונה המלאה, כך שהתהליך יכול לארוך שנים, ולעתים רבות מתגלים בעיות במסמכים, זיופים, חוסרים בשרשרת העסקאות, והזכות לדירה נותרת תיאורטית בלבד".

צילום: ליאור מזרחי

אחד הרוכשים סיפר ל"הארץ": "אני גר בירושלים. ראיתי מודעה בעיתון שיש שטח לעיתון לדירה להשקעה. צלצלתי כי רציתי דירה לילדים שלי. אני ואשתי חסכנו סכום יפה של כסף להשקיע. הוא אמר שהוא יודע להביא קרקע שיפשירו אותה, שאפשר לבנות על הקרקע תוך זמן קצר. חשבתי שאני יכול לחתן את הילדים בכבוד. נתתי להם בשתי תשלומים 125 אלף שקלים. אחרי חודשיים התחלתי לצלצל ושאלתי מה עם האישורים. אמרו לי שזה לא מוכן. התחלתי לדבר עם האנשים, ובמועצה הסבירו לי שאני תמים גדול ששמתי שם את הכסף. אני מותש. אין לי כסף לעורכי הדין. אני רק רוצה את הכסף, כבר לא את הדירה".

בפרויקט אחר משווקות מאות דירות בסכומים הנעים בין 200-100 אלף שקלים על זכות לקרקע. במקרה הזה, ליזמים דווקא יש זכויות על הקרקע, אך הם אינם מספרים שדרך הגישה עוברת בקרקע פלסטינית פרטית ולכן אי אפשר להגיש תוכנית בנייה. היזמים פנו כמה פעמים למהנדס המועצה אריה פאר ולמינהל האזרחי, אך אלו השיבו כי אין דרך משפטית לעקוף את הבעיה. בחוברת שבה מוצגות התוכניות יש מסמכים רבים, אך מכתבי דחיית התוכנית אינם מופיעים בה. גורם מקצועי שטיפל בפרויקט אמר כי מדובר ב"נוכלות. מבטיחים לאנשים הבטחות, תוכניות של אדריכלים, שמות של עורכי דין מהשורה הראשונה שמלווים את הפרויקט, ולא אומרים להם שכל התוכניות נדחו וכי אין דרך להסדיר את הכביש".

גבעת זאב הוקמה בהחלטת ממשלה בשנת 1983. חלקה על אדמות מדינה, וחלקה על אדמות שנרכשו מפלסטינים. במשך השנים, בשל הקרבה לירושלים, סברו יזמי נדל"ן כי יש לאדמות ביישוב פונטציאל לרווח יזמי. בעקבות זאת נערכו עשרות רכישות של אדמות באזור, חלקן כשרות, וחלקן, כך לפי פסיקת בית המשפט, לא הוסדרו.

מסיור במקום ניתן לראות אתרי בנייה רבים שנבנים בימים אלו בעשרות פרויקטים שונים. בשנים האחרונות, בשל מצוקת הנדל"ן של הציבור החרדי בירושלים, החלה נהירה חרדית לגבעת זאב, שהתחילה את דרכה כמקום חילוני. לבד מגרעין ותיק במרכז גבעת זאב, היעד המרכזי החדש הוא אזור אגן האיילות. השכונה, ממערב לגבעת זאב, אושרה עוד בשנות ה–90 והחלו בה הליכי בנייה. עם פרוץ האיניתפאדה השנייה בשנת 2000 הופסקה הבנייה. בתקופת שר הביטחון אהוד ברק ניתנו האישורים מחדש, והשכונה עברה הסבה לטובת הציבור החרדי.

בגבעת זאב קיימת שכונה חרדית, הר שמואל, שהוקמה כעמותה ופשטה רגל. לעמותה מונה מפרק, ועד היום אין בשכונה תשתיות בסיסיות. לדברי הגורם במינהל האזרחי, "קל לעבוד על אנשים בציבור החרדי. אנשים עם עשרה ילדים, לא מנוסים בסחר בדירות, שלחוצים לקנות משהו לילדים ובטוחים באנשים חרדים, מתוך נקודת הנחה שאלו שומרי תורה ומצוות ולא יעקצו אותם. בפועל המציאות האחרת. בפח נופלים פלסטינים וחרדים, ואין טעם להגיש תלונה במשטרה כי תמיד בין היזם לבין העסקה הבעייתית עומד איש קש, והיזם מציג את עצמו כקורבן".

ראש המועצה יוסי אברהמי לא השיב לפניות "הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ