האופוזיציה מנסה לגבש רוב נגד מתווה הגז בכנסת

במחנה הציוני אמרו כי הם מנסים לאתר חברי קואליציה בניגוד עניינים, כך שלא יוכלו להשתתף בהצבעה. מחר צפויה הצבעה על העברת סמכות לעקיפת הממונה על ההגבלים מהשר דרעי לממשלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

לאחר סדרה של עימותים פנימיים התפנו חברי האופוזיציה בסוף השבוע למבחן משמעותי המאבק על מתווה הגז. מליאת הכנסת הפכה לשחקן מרכזי באישור המתווה: מחר (שני) צפויים חברי הכנסת להצביע על העברת הסמכות לעקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים משר הכלכלה אריה דרעי לממשלה, ובהמשך מתכוונים באופוזיציה לפעול להבאת המתווה כולו להכרעה במליאה ולא בהחלטת ממשלה. יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני, יצחק הרצוג, החל לנסות ולשכנע את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לפעול להעתקת ההכרעה לכנסת.

לצד נימוקים עקרוניים, במפלגתו של הרצוג הסבירו כי להערכתם האופוזיציה עשויה לגייס רוב שימנע מנתניהו להעביר את המהלך. "זה אפשרי", אמר מקור במחנה הציוני. "אנחנו פועלים לייצר רוב להפלת ההסדר, בין היתר באמצעות ניסיונות לאתר חבר כנסת מהקואליציה שנמצאים בניגוד עניינים, כך שלא יוכלו להשתתף בהצבעה. בקואליציה של 61 חבר כנסת, כל מי שנפסל משנה את המאזן באופן משמעותי לטובת האופוזיציה".

עד כה נודע כי שלושה שרים ימדרו עצמם מההצבעה בכנסת: שר האוצר משה כחלון, בשל קשריו עם איש העסקים קובי מימון; שר הרווחה חיים כץ, המחזיק במניות של חברת חיפושי הנפט ישראמקו; ושר הבינוי יואב גלנט, שהיה עד לפני כשנה מנכ"ל חברת הקידוחים נמקס אויל אנד גז בבעלות המיליארדר בני שטיינמץ. במצב העניינים הנוכחי מאזן הכוחות עומד לכאורה על 59–58, יתרון של קול אחד לאופוזיציה.

הרצוג ולבני במליאת הכנסת, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

מנהיגי האופוזיציה התבטאו בסוף השבוע בעד העברת ההחלטה לכנסת. הרצוג אמר בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2: "שוחחתי הערב עם היועץ המשפטי לממשלה וביקשתי לוודא שתהיה הנחיה לדון בנושא הגז בכנסת — דיון שקוף, מלא, פתוח ורציני". הרצוג הוסיף: "אני לא יודע מה תצביע הקואליציה, וטרם קיבלתי תשובות מראשי מפלגות האופוזיציה". חבר סיעתו של הרצוג ויו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, הצהיר כבר בשבוע שעבר כי "כנסת ישראל וועדת הכלכלה הן הזירות שבהן תתקבלנה ההחלטות".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, רמז כי מפלגתו עשויה לתמוך במתווה הגז, אם יוכנסו בו מנגנוני פיקוח על המחירים שיבטיחו שהאינטרס הציבורי יישמר. "צריך לדון במתווה הגז בכנסת ובוועדת הכלכלה, ולא במחטפים ובמחשכים, כפי שעושה נתניהו".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה גם היא כי "את ההחלטה על מתווה הגז צריכה לקבל הכנסת ולא הממשלה, היא שתגן על האינטרסים של הציבור. לא מדובר כאן רק במאבק כלכלי, זהו מאבק נגד הפיכתה של ישראל לאוליגרכיה שבה מונופול אימתני יושב על השאלטר ומקבל גיבוי מהממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ