המשט אמור להגיע לעזה תוך 24 שעות; ח"כ גטאס לנתניהו: אפשר לספינה "מריאן" להיכנס

במכתב ששלח לרה"מ הדגיש חבר הכנסת שהצטרף למשט כי פניהם של הפעילים לשלום. בצה"ל נערכו לפינוי ויחלקו לפעילים מכתבים: "אולי התכוונתם להפליג לסוריה, שם טובח אסד בבני עמו"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) קרא לראש הממשלה ולשר הביטחון לאפשר את כניסתה לעזה של הספינה "מריאן", כחלק מהמשט לרצועה בו הוא משתתף. על סיפון הספינה, שנמצאת במרחק כ-150 מייל ימי מחופי עזה, נמצאים כ-20 פעילים, ביניהם גטאס ונשיא תוניסיה לשעבר אל-מונסף אל-מרזוקי. בצה"ל נערכים לעצירת המשט, שצפוי להגיע לאזור עזה כבר בתוך 24 שעות.

במכתב ששלח היום (ראשון) לבנימין נתניהו ולמשה (בוגי) יעלון ציין גטאס כי "כידוע לכם, הכרזתי על כוונתי להשתתף במשט אל עזה מתוך מניע פוליטי מובהק, המתנגד למצור המתמשך על רצועת עזה". גטאס ציין כי "המצור הזה הינו בלתי חוקי ומנוגד למשפט הבינלאומי ההומניטארי, בהיותו מטיל עונש קולקטיבי על אזרחי עזה".

ח"כ גטאס ציין במכתבו כי על גבי הספינה נמצאים נשיא תוניסיה לשעבר, חברי פרלמנט אירופאים, עיתונאים, אקדמאים וסופרים. הוא הדגיש כי "כל הנוסעים הינם פעילי שלום ומטרתם היחידה היא למחות נגד הסגר על עזה וכן להגיש סיוע הומניטארי - שהוא ציוד רפואי לבית החולים א-שפאא".

סירות פלסטיניות ממתינות להגעת המשט, בשבוע שעבר בחופי עזהצילום: אי־אף־פי

בסיום מכתבו קרא חבר הכנסת לנתניהו ויעלון "להורות לכוחות הביטחון לאפשר את כניסתה של הספינה מריאן ולהימנע משימוש בכוח כלשהו, הפוגע במסע ההומניטארי של הספינה".

לפי תכנית העבודה, צוות הספינה מתכנן להתקרב לחופי עזה תוך 24 שעות, בשעות היום ולא בשעות הלילה. בצה"ל נערכים להגעת הספינה הראשונה, ולפי התכנון חיילי שייטת 13 יהיו אלו שיעלו על סיפונה. מקור במערכת הביטחון העריך כי שוהי הספינה לא יפעילו התנגדות שתביא את החיילים להשתמש בכוח. עם זאת, לדברי המקור, הכוח הצבאי נערך גם לאפשרויות אחרות.

לאחר העלייה לספינה יחלקו החיילים לפעילים מכתבים מטעם לשכת ראש הממשלה, אשר מברכים אותם בבואם לישראל ותוהים מדוע לא שטו לסוריה. לפי נוסח המכתב, "אולי התכוונתם להפליג למקום לא רחוק מכאן – סוריה. שם טובח משטרו של אסד מדי יום בבני עמו וזאת בתמיכת המשטר הרצחני של איראן". שוהי הספינה יעברו בדיקות ותשאולים, ולאחר מכן מתכוונים במערכת הביטחון להעבירם לנמל התעופה בן גוריון כדי שיטוסו אל מחוץ לישראל.

כבר אתמול העריכו מארגני המשט כי הספינה מריאן תגיע כבר הלילה או מחר בבוקר לחופי עזה, ולפי גורמים המעורבים בפרטי המשט, עיתוי ההגעה תלוי בתנאי הים ומזג האוויר, מאחר שמדובר בספינת דיג קטנה. הספינה צפויה להגיע לבדה לחופי עזה, ושלוש אניות נוספות, ביניהן שתיים שהפליגו שלשום מאחד הנמלים ביוון ואולצו לחזור על עקבותיהן בשל הוראות השלטונות ביוון, יגיעו לאזור בעקבותיה ביום רביעי.

הספינה "מריאן" הפליגה לפני חודש וחצי משוודיה, ובאופן מכוון לא נכנסה לאף נמל ונותרה במים בינלאומיים באזור כרתים. ביום שישי הוחלט להעביר אליה שלושה נוסעים בשל העיכוב ביציאת הספינות מיוון וחבלה באחד מכלי השיט, עליה דיווח בסוף השבוע הישראלי לשעבר דרור פיילר הנמצא במשט. ח"כ גטאס, יחד עם הנשיא לשעבר אל-מרזוקי וכתב ערוץ 2 אוהד חמו, הועברו לספינה באמצעות סירה קטנה שיצאה מאחד הנמלים ביוון לכיוון כרתים.

על פי ההערכות בקרב מארגני המשט, ישראל עוקבת מקרוב מאוד אחרי הספינות, בין אם באוויר ובין אם בים, וכן מקיימת מעקב אחר ההתקשרויות עמה. לכן המארגנים אינם מוסרים מידע מדויק על כיווני ההפלגה, ומידע על תיאומים עם יתר הספינות. בצה"ל נערכים לעצירת המשט ואוספים מודיעין על התקדמות כלי השיט. בדובר צה"ל סירבו אמש לפרט על ההיערכות בנושא.

בהכנת הכתבה השתתפה גילי כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ