הצבא וחדר עדנאן סיכמו: יפסיק את שביתת הרעב מיידית וישוחרר

לפי ההסכם עם התביעה הצבאית, העציר המינהלי השובת רעב מזה 55 ימים ישוחרר בעוד כשבועיים. בשל הידרדרות מצבו, התאספו אתמול עשרות פעילים וח"כים בביה"ח בו הוא מאושפז וקראו לשחררו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הושג הסכם לשחרורו של העציר המינהלי חדר עדנאן, השובת רעב מזה 55 ימים. סנגוריו של עדנאן הגיעו הלילה (שני) להסכם עם התביעה הצבאית, לפיו ישוחרר ב-12 ביולי, בעוד פחות משבועיים. אשתו של עדנאן, רנדה, נכנסה לחדרו בבית החולים אסף הרופא כדי לסיים את השביתה. הוא החל לקבל עירוי, וביממה הקרובה הוא יעבור בדיקות, ותתואם לו תוכנית תזונה מיוחדת בשל מצבו הקשה.

עשרות הגיעו אתמול בערב לבית החולים בו מאושפז עדנאן, בהם חברי כנסת מהרשימה המשותפת. בשל ההידרדרות שנרשמה במצבו, הורשו אתמול אשתו וששת ילדיהם לבקרו, לראשונה מאז החל בשביתת הרעב. לאחר הביקור, הגדירו בני המשפחה את מצבו של העציר קריטי. 

עדנאן בפעם הקודמת בה שוחרר, בעראבה ב-2012צילום: אי־פי

ידידה של המשפחה סיפרה ל"הארץ" שעדנאן יצאה מזועזעת מחדרו של בעלה ואמרה לה שלפי הרגשתה הוא הולך למות. לאחר הביקור הודיעה עדנאן כי תקיים עצרת ברחבת בית החולים בו מאושפז בעלה, ויצאה בקריאה לחברי הכנסת הערבים לתמוך בה ובמחאתה. לדבריה, החליטה לנקוט בצעד זה בשל הסכנה המיידית לחייו. היא וילדיה מסרבים בשעה זו לעזוב את רחבת בית החולים. 

בא כוחו של עדנאן, עו"ד ג'וואד בולוס, לא הצליח להגיע עד היום להסכם על תנאי שחרורו עם ראש התביעה הצבאית, סא"ל מוריס הירש. המשא ומתן בין הצדדים החל לפני כ-11 ימים,  לאחר ששני הצדדים הלכו זה לקראת זה: המדינה ויתרה על דרישתה שעדנאן יפסיק את שביתת הרעב בטרם תחילת הדיונים, והוא בתמורה הסכים לוותר על דרישתו לשחרור מיידי. לדבריה של עדנאן, בעלה היה מפסיק את שביתת הרעב לו היה נחתם היום ההסכם.

מנהל מועדון האסיר הפלסטיני קדורה פארס אמר בשיחה עם "הארץ" כי רנדה עדנאן הגיעה לבית החולים בסיוע הצלב האדום על מנת לבקר את בעלה, וכשראתה אותו ואת מצבו הקשה, החליטה שהיא לא חוזרת הביתה עד שהוא ישוחרר. "אי אפשר להחזיק בן אדם בלי משפט עד שימות", אמר פארס.

אביו ובתו הבכורה של עדנאן בביתו בעראבה, בחודש שעברצילום: אלכס ליבק

במסיבת עיתונאים ברמאללה שערך פארס הערב (שני), הוא אמר כי "עמידתו ההירואית של עדנאן בשביתה גרמה לסדקים בנוהל המעצר המינהלי וכי האסירים למדו רבות מניסיונו של עדנאן". היועץ המשפטי של מועדון האסיר עו"ד ג'ואד בולוס הסביר באותו מעמד כי ישראל חזרה בה מכמה עמדות מפתח שהציגה בהתחלה, בין היתר ההתנגדות לנהל משא ומתן עם שובת רעב לגבי מועד שחרורו. לדבריו, בתביעה הצבאית התנגדו בתוקף לשחררו של עדנאן ערב החג או במהלך החג אולם התעקשותו והחלטתו להמשיך בשביתה עד הסוף הביאה להתקפלות התביעה. לפי עו"ד בולוס, עדנאן יהיה נתון עתה במעקב בבית החולים, עם תוכנית הזנה מיוחדת שתעזור לו לחזור לאיתנו. 

שירות הביטחון הכללי מייחס לעדנאן חברות ופעילות בג'יהאד האיסלאמי. הוא נעצר תשע פעמים במעצר מינהלי, האחרונה בהן לפני כשנה. לפני שלוש שנים, כשגם כן היה עצור במעצר מינהלי, הוא כפה על הרשויות לשחררו לאחר ששבת רעב במשך 66 ימים. בסך הכל הוחזק במעצר בישראל יותר משש שנים.

עדנאן מאושפז בבית החולים מזה שלושה שבועות. לפי הוראות שב"ס והסכמת בית החולים, ברוב התקופה הוא היה אזוק למיטה בידו וברגלו, על אף מחאותיהם של הצלב האדום, של עורך דינו ושל עמותת "רופאים לזכויות אדם". בשבוע שעבר הוסר האזיק שקשר את ידו למיטה, ואתמול הוסר גם האזיק שכבל את רגלו.

עדנאן סירב לקבל מלח ומינרלים ולהיבדק על ידי רופאים – לא של שב"ס, לא של בית החולים ואף לא של עמותת הרופאים. על פי הספרות הרפואית, אחרי היום ה-42 של שביתה מסוג זה צפויים סיבוכים חמורים ומסכני חיים.

לפני כשבוע הודיע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו״ד רז נזרי, כי המדינה תקדם את הנוסח המרוכך של חוק ההזנה בכפייה לאסירים ביטחוניים שובתי רעב. בניגוד לנוסח המקורי, אותו אישרו השרים לקדם בישיבת הממשלה לפני שבועיים, הנוסח המרוכך כולל הבנות שהושגו עם סיעת יש עתיד בקדנציה הקודמת. השינוי המרכזי בנוסח המרוכך מגביה את הרף שבו ניתן יהיה להזין בכפייה אסיר שובת רעב. על פי הנוסח, ניתן יהיה להזין אסיר רק במקרה שרופא יעריך כי ללא הטיפול "יש אפשרות ממשית שייגרמו בתוך זמן קצר סכנה לחיי האסיר או נכות חמורה בלתי הפיכה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ