ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר בתדרוך לתא הכתבים המדיניים בלשכתו בתל אביב הבוקר (שני) כי המחלוקת בין ישראל לארה"ב בנושא האיראני נובעת מכך שהממשלה בירושלים רואה את איראן כבעיה באזור, בעוד שהממשל האמריקאי רואה באיראן כפתרון.

"יש לאמריקאים סיפור חלופי שאני לא קונה בנושא האיראני", אמר יעלון. "המחלוקת העיקרית היא האם איראן היא הבעיה או הפתרון. תסתכלו על המדיניות בתקופה האחרונה וצאו ולימדו (מה עמדתה של ארה"ב, ב"ר)".

לדברי יעלון, המחלוקת בין ישראל לארה"ב היתה בין השאר בשאלה האם יש לחתור להסכם כבר עכשיו או להגביר את הלחץ על האיראנים. "אנחנו טענו שהמשך הלחץ היה מביא את המשטר לדילמה של פצצה או הישרדות", אמר יעלון. "אבל האופן שבו התנהל המו"מ מאפשר לאיראנים להתחמק מהדילמה הזו. מאחר וזה הלך למקום הזה אנחנו מאותה נקודה חלוקים".

שר הביטחון הוסיף כי ישראל לא חשבה שהדבר הראשון שיש לעשות זו תקיפה צבאית נגד איראן, אלא המשך הגברת הלחץ על המשטר בטהראן. "הלחץ הזה הביא את איראן לדבר עם אמריקה", אמר יעלון. "אבל היום אין איום צבאי על איראן, אין בידוד מדיני ומדברים על הקלה בלחץ הכלכלי, שהולך ורפה מאז הסכם הביניים. בגלל כל זה גם אין חשש איראני מהתעוררות פנימית. הוויכוח הוכרע במערב לכיוון לא רצוי מבחינת ישראל". 

יעלון בכנס הרצליה, החודשצילום: ארז חרודי / עושים

להערכתו של יעלון, איראן והמעצמות אינן הולכות לפיצוץ של שיחות הגרעין ויגיעו להסכם בתקופה הקרובה גם אם לא עד הדד-ליין שנקבע להשגת הסכם מחר – ה-30 ביוני. לדבריו, ההסכם המתגבש הוא רע ויביא לכך שהסכנה מאיראן רק תגבר. "ההסכם ייצור מציאות של איראן שמתבססת במרחב הסף כמדינת סף גרעינית, גם אם יש השהיה של עשר שנים בתהליכי ההתעצמות של חלקים בתכנית הגרעין שלה", הוסיף יעלון.

שר הביטחון אמר עוד כי ישראל מודאגת משורה של סוגיות, שהמענה שהסכם הגרעין המתגבש נותן להן עדיין אינו ברור. יעלון הצביע בהקשר הזה בעיקר להיבטים הצבאיים של תוכנית הגרעין האיראנית, אותם מסרבת איראן לחשוף חרף דרישות המעצמות והסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. הוא הביע חשש כי ההסכם לא יחייב את איראן לחשוף את הפעילות שביצעה בעבר ברכיבים לייצור נשק גרעיני. לדבריו, גם סוגיית היקף המחקר והפיתוח הגרעיני שאיראן תוכל לבצע בעשר השנים הראשונות של ההסכם עדיין לא הובהרה מספיק וכן סוגיית העיתוי של הסרת הסנקציות מעל איראן.

במהלך התדרוך לכתבים הבהיר יעלון כי למרות המחלוקות נותרו "ערוצים פתוחים, ישירים וכנים" בין ישראל לארה"ב כדי לדון בנושא האיראני. לדבריו, ישראל מעודכנת בצורה טובה לגבי תכני המו"מ ובאף שלב "לא היינו בעלטה" לגבי ההתרחשויות בשיחות הגרעין. "אנחנו עדיין רוצים להשפיע על ההסכם ככל שאפשר ולהיערך לבאות ולהיות מוכנים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו", הדגיש יעלון. שר הביטחון הבהיר כי ישראל תפתח בשיחות עם ארה"ב על השימור האיכותי של צה"ל, רק אחרי שייחתם הסכם הגרעין עם איראן.

לחבק את המיעוטים

במהלך התדרוך התייחס שר הביטחון למצב בגבול הצפון וללינץ' שביצעו תושבים דרוזים בגולן בשני פצועים סורים. יעלון גילה כי בימים האחרונים נדרשה ישראל "לעסוק במניעת מעשי נקמה נגד הדרוזים בסוריה" בעקבות הלינץ'. "זה שעולים גורמים דרוזים שונים בתקשורת בישראל ואומרים שצריך לתת נשק וכדומה לא מסייע לדרוזים בצד השני. זה גרם לנזק", אמר יעלון.

הוא סיפר כי כבר לפני כמה שנים כאשר החלה ישראל להעניק סיוע רפואי למורדים בצד הסורי של רמת הגולן היא הציבה להם שני תנאים. התנאי הראשון היה שארגוני המורדים לא יאפשרו לגורמי טרור כמו חיזבאללה או דאע"ש להתקרב לגדר ולפעול נגד ישראל. "התנאי השני היה שהם לא נוגעים בדרוזים", אמר יעלון. הוא ציין כי מהאזור שבשליטת המורדים לא יצא נגד ישראל אפילו פיגוע אחד. המקומות מהם כן היו נסיונות פיגוע היו אזורים בשליטת צבא סוריה, כמו המובלעת הדרוזית בה נמצא הכפר חדר.   

יעלון התייחס גם להצבעה על מתווה הגז וקרא לכל חברי הקואליציה, כולל שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי יואב גלנט, להצביע בכנסת חרף ניגוד העניינים בו הם טוענים שהם נמצאים. שר הביטחון הגיב גם להתקפה של סגן שר הפנים ירון מזוז נגד אזרחי ישראל הערבים בכנסת בשבוע שעבר ואמר כי דבריו היו לא מקובלים. "אנחנו כממשלה צריכים לחבק את המיעוטים ככל האפשר ולא לעשות להם דה לגיטימציה וללכת למקומות של שנאה והשנאה", הוסיף יעלון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ