מפקדים דורשים מחיילים לגלח זקנם תוך יומיים - אף שהפקודה החדשה מאפשרת תקופת הסתגלות

חיילים ביחידות שונות נדרשו להתגלח עד יום רביעי הקרוב, אז יתפרסמו ההנחיות החדשות והמחמירות לגידול זקנים למי שאינו דתי. זאת למרות סעיף בפקודה המתיר תקופת מעבר של חודשיים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

מפקדים בצה"ל מבקשים מחייליהם לגלח את זקנם עד יום רביעי הקרוב, על אף שהפקודה הצבאית מאפשרת תקופת הסתגלות בת חודשיים להנחיה החדשה שתתפרסם בעוד יומיים. הפקודה תקשיח את התנאים המאפשרים לחיילים שאינם דתיים לגדל זקן. אלפי חיילים מוחים על המהלך, וטוענים כי מדובר באפליה פסולה בין חיילים חילוניים לבין חיילים דתיים.

בימים האחרונים דורשים מפקדים מיחידות שונות מחייליהם להיערך לקראת כניסה של הפקודה לתוקף ולגלח את זקניהם בהתאם. אך ההנחיה, שטרם הופצה, כוללת סעיף המאפשר תקופת הסתגלות בת חודשיים, עד 1 בספטמבר, לחיילים שברשותם אישור תקף לגידול זקן מרצונם החופשי. חייל אחד, שמפקדו דרש ממנו להתגלח כבר היום, סרב לעשות כן, והועמד לדין משמעתי במהלכו נשלח לעשרה ימי מחבוש. 

לפי ההנחיות הצבאיות, במהלך תקופת ההסתגלות יוכלו בעלי האישורים לבקש את חידוש ההיתר מקציני שלישות פיקודיים, ורק אם יסורבו - יידרשו לגלח את זקניהם. בצבא הוסיפו כי פטור גידול זקן מטעמים רפואיים יוותר ללא שינוי, ואילו בקשה לגדל זקן מטעמי דת תדרוש את המלצת המפקד, וכן את אישור ראש ענף ההלכה ברבנות הצבאית. 

"קיימת אי בהירות ביחס לתוכן תיקון הפקודה, מועד כניסתו לתוקף ואופן יישומו, הן בקרב חיילי צה"ל והן בקרב המפקדים", כתב עו"ד ליאור שטלצר, המייצג מספר חיילים בנושא, אל הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, וסגנו, אל"ם אלי בר-און. הוא הוסיף כי "במצב דברים זה, מתעורר חשש ממשי שמא כבר ביום רביעי הקרוב תיאכף הפקודה על-ידי המפקדים בצה"ל, בניגוד לדין, מבלי לאפשר לחיילים את תקופת המעבר האמורה שתאפשר להם להיערך לשינוי המצב, להגיש בקשות להיתר בהתאם לתיקון הפקודה ולכלכל את צעדיהם, אף באפיקים משפטיים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "החל מאחד ביולי ייאסר לגדל זקן, כאשר בקשות חריגות לגידול זקן מטעמי דת או מטעמים אחרים ידונו על-ידי הגורמים המוסמכים. תקופת המעבר להסדרת הנושא תימשך עד ל-1 בספטמבר. החל מתאריך זה תבוצע אכיפה על-ידי המשטרה הצבאית בדומה לעבירות אחרות בנושא הופעה ולבוש. השינוי נבע מהצורך לשיפור נראות חיילי צה"ל וכן באחידות באשר להחלטות בנושא בכלל היחידות". 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ