שגרירות ארה"ב לח"כים מהרשימה המשותפת: הצביעו בעד מתווה הגז של נתניהו

ח"כים ערבים סיפרו כי עודדו אותם לתמוך במתווה בשיחות טלפון, משום שהוא יאפשר אספקת גז לפלסטינים ולירדן. השגרירות: "תמיד היינו פתוחים עם ידידינו הישראלים לגבי התועלת שבהישג יד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שגרירות ארצות הברית בישראל פנתה לחברי כנסת מהרשימה המשותפת והביעה תקווה שהכנסת תאשר את מתווה הגז שהציג ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

חברי כנסת מהרשימה המשותפת אישרו בשיחה עם "הארץ" שאכן התקבלו פניות טלפוניות ואחד מחברי הרשימה אף קיבל מסרון. בהודעה נכתב שבשגרירות "מביעים תקווה" שחברי הכנסת יאשרו את סוגיית הגז. עוד נכתב כי אישור המתווה יעזור לישראל לספק בעתיד גז לירדן וגם לפלסטינים.

חברים במפלגה אמרו כי הם הופתעו מעצם הפנייה ומהמעורבות האמריקאית בסוגיה הזו. הנושא אף עלה לדיון קצר בישיבת הסיעה שהתקיימה אתמול בצהריים בכנסת. בכל מקרה במפלגה החליטו בסופו של דבר להצביע נגד המתווה.

סוגיית הלחצים מצד גורמי חוץ עלתה במהלך היום ובין היתר היו שמועות על לחצים מצד מדינות במפרץ הפרסי, אולם ברשימה המשותפת הדפו את השמועות אך בסופו של דבר אישרו כי היו פניות מצד גורמים אמריקאיים.

משגרירות ארה"ב נמסר בתגובה כי "אנחנו מקווים שישראל תגיע להסכם שיאפשר לה לפתח את משאבי הגז הטבעי שלה. אנחנו גאים בתרומה של חברות אמריקאיות להביא מקורות אנרגיה נקיים ויעילים לישראל. אנחנו מאמינים שגז טבעי יחזק עוד את כלכלת ישראל וביטחונה האנרגטי בשנים הבאות. הוא יאפשר לישראל לענות על הצרכים האנרגטיים שלה, ותוך יצוא גז לשכנותיה יביא איתו גם יתרונות של ביטחון אזורי. פרטיו של כל הסכם הם, כמובן, עניינם של ממשלת ישראל ואזרחי ישראל להחליט, אבל תמיד היינו פתוחים עם ידידינו הישראלים לגבי התועלת הכלכלית, הביטחונית והמסחרית שאנחנו חושבים שנמצאת בהישג יד, תוך שישראל מפתחת את הגז הטבעי שלה".

בשבוע שעבר נחשף כי שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, החזיק נכון ל-2013 במניות חברת הקידוחים האמריקאית נובל אנרג'י בשווי 500 אלף דולר עד מיליון דולר. המידע נכלל בהצהרת ההון שלו, כפי שמופיעה באתר opensecrets. אחזקה זו מעוררת דאגה לנוכח מעורבותו של קרי בשוק הגז הישראלי במשך השנתיים האחרונות — החל בקידום עסקת ייצוא הגז ממאגר לווייתן לירדן ולמצרים, וכלה בהתערבותו החריגה בסוגיית ההימשכות של ההליכים הרגולטוריים בישראל.

לפני כשבעה חודשים טילפן קרי אל ראש הממשלה והביע "דאגה מפני אי הוודאות הרגולטורית בישראל" לאחר החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דייויד גילה, לסגת מהסדר הפשרה המינורי שגיבש מול מונופול הגז של דלק ונובל אנרג'י.

כמו כן, גורם מקורב לעסקת הייצוא שנרקמה בין לווייתן לירדנים סיפר בעבר ל-TheMarker כי "מי שעמד מאחורי ההסכם ודחף במרץ להשלמתו היה מזכיר המדינה האמריקאי". לדבריו, "קרי פעל לקידום ההסכם מתוך מטרה לבסס את הציר המתון במזרח התיכון — מדינות ערב המתונות וישראל. במהלך השיחות הוא נפגש עם נציגי המשלחות ועודד אותן להגיע להסכם. התמיכה האמריקאית הורגשה לאורך כל הדרך — מבחינתם ההסכם הוא מהלך אסטרטגי וגורם מייצב".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ