מת הצעיר שנפצע בפיגוע ליד ההתנחלות שבות רחל

מלאכי רוזנפלד, בן 26, מת מפצעיו בבית החולים שערי צדק. בעקבות שורת הפיגועים, מערכת הביטחון מתגברת כוחות בגדה ומבטלת הקלות בכניסה להר הבית ברמדאן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מלאכי משה רוזנפלד, שנפצע אתמול (שני) באורח קשה, בפיגוע ירי סמוך להתנחלות שבות רחל מת היום מפצעיו. מותו של רוזנפלד, בן 26 מההתנחלות כוכב השחר, נקבע בבית החולים שערי צדק בירושלים. הלווייתו תיערך מחר בשעה 11:00 בכוכב השחר. שלושה בני אדם נוספים נפצעו באורח בינוני בפיגוע. הארבעה, בשנות ה-20 לחייהם, נפגעו מירי מרכב חולף בעת שנסעו במכונית פרטית. מצבו של אחד הפצועים השתפר היום, והוא מוגדר קל. 

רוזנפלד למד באוניברסיטה העברית. אחיו יצחק, שהיה טייס בחיל האוויר, נהרג ב-2002 בשיטפון בנחל צאלים. משפחת רוזנפלד ביקשה לאחר מות מלאכי, להודות לבית החולים "על הטיפול המסור", וקראה "לאיחוד של כל עם ישראל לעם אחד".

רוזנפלד נסע אתמול לעלי יחד עם חבריו מהיישוב למשחק כדורסל במסגרת הליגה האזורית. בתום המשחק הם נסעו במכונית בחזרה לכוכב השחר, דרך ציר אלון,  כשרוזנפלד ישב בכסא ליד הנהג. כאשר הגיעו לצומת המחבר בין שילה לציר אלון, נפתחה לעברם אש. 18 כדורים פגעו במכונית. בצבא מעריכים שתצפיתן זיהה את המכונית יורדת במורד הגבעה וכשהגיעה לצומת, פתחו לעברם המחבלים באש.

נהג הרכב יאיר הופר, שנפצע באורח בינוני, סיפר היום כי כשהתקרבו לצומת "היינו במרחק 20 מטרים, ופתאום התחילו יריות. נפגעתי בשתי הירכיים. הרכב הידרדר ושבק חיים. הצלחנו לעצור רכבים שהעניקו לנו טיפול". על הרכב ממנו נפתחה האש, אמר הופר כי לא חשד בדבר. "הוא נסע לאט. אנחנו היינו באופוריה מהמשחק ומלאי אדרנלין".  לדבריו, "המצב כרגע שיהודים בארץ ישראל, במדינת היהודים, לא יכולים לנסוע בבטחה ואנחנו מצפים ודורשים שזה ישתנה. המצב הזה לא יכול להימשך. הם מרגישים חופשי לעשות בנו כרצונם ועוד אומרים את זה בפומבי. המדינה צריכה לשמור על האזרחים שלה בבטחה בכל מדינת ישראל גם אם יש כרגע ציבור שחולק". 

במערכת הביטחון חושדים כי החוליה שביצע את הפיגוע אתמול אחראית לפיגועים נוספים. בעקבות הפיגועים האחרונים הוחלט במערכת הביטחון לבטל את ההקלות שניתנו לפלסטינים לצורך תפילות הרמדאן בהר הבית – כניסת גברים עד גיל 40 ונשים בכל גיל ללא היתר. יחידת מתאם הפעולות בשטחים הודיעה היום כי גברים מתחת לגיל 50 ונשים בגילים 30-16 יחויבו בהיתרים על מנת להתפלל במקום. בחודשים האחרונים, בדרך כלל, ניתנה כניסה לתפילות יום שישי בהר הבית עבור גברים מעל גיל 55 בהצגת תעודת זהות וללא צורך בהיתר. במערכת הביטחון הוחלט גם לצמצם את תנועת הפלסטינים בגדה. מעבר בית המשפט ליד רמאללה ייסגר לתנועה, למעט בקשות פרטניות וכן כביש 60 הישן (דרך רמאללה-ג'ילזון) ייסגר לתנועה.

בנוסף, בצה"ל תגברו את אוגדת איו"ש (אזור יהודה ושומרון בגדוד חי"ר בעקבות הפיגועים. גדוד מחטיבת הנח"ל נוסף לכוחות שפועלים בגדה ומתמקד בפעילות באזור החטיבה המרחבית בנימין. לדברי קצין בצה"ל, עד שלא ייתפסו מבצעי הפיגועים בימים האחרונים, בצבא לא יוכלו לומר האם ישנו קשר בין האירועים השונים. "את רצף הפיגועים הזה - המשימה של צה"ל היא לגדוע אותו. אנחנו לא מזהים קשר בין האירועים נכון לעכשיו", טען הקצין בשיחה עם כתבים.

לדבריו, הצעדים עליהם הוחלט במערכת הביטחון - צמצום התנועה בגדה, ובכלל זה סגירת כבישים ומעבר סמוך לרמאללה, וכן ביטול ההקלות לרמדאן - נועדו "גם כדי לא לדרדר את המצב עוד, וגם כדי לא לאפשר פיגועים קלים בחסות הרמדאן". לטענת הקצין, לא מדובר בענישה כלפי האוכלוסייה הפלסטינית, אלא "בשינויים הקשורים למדיניות שמותאמת למצב הביטחוני. אין כאן שום צעד ענישה. זה בלתי סביר שהרצף הזה לא ייקטע, ונצטרך למצוא לכך פתרון". 

שר הביטחון משה יעלון התייחס היום לשורת הפיגועים בתקופה האחרונה, האשים את הרשות הפלסטינית בהסתה ואמר כי חמאס עומד מאחורי פיגועי הירי. "אחת הסיבות לפיגועים - הסתה ככלל, ושל הרשות הפלסטינית בפרט", אמר יעלון בעת ביקורו ברמת הגולן. הוא ציין כי חלק מהפיגועים הם "פיגועי אווירה" וחלק "מפיגועי הירי הם פיגועים של התארגנות. מי שעומד מאחורי זה זה חמאס". לדבריו, "נראה שחמאס רוצה לחדש את הפעילות שלו בשומרון, מדובר בחמאס חו"ל שפועל באיסטנבול, בטורקיה, לאחר שעבר לשם מדמשק. אנחנו חושבים שחלק מהפעילות שאנחנו רואים כרגע באירועי הירי, הכסף שעומד מאחורי פעילות הטרור של חמאס, הוא כסף איראני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ