השב"כ: 40 פלסטינים נעצרו בחשד שהיו מעורבים בהקמת תשתית חמאס בשכם

לדברי שירות הביטחון, הפלסטינים שנעצרו בחודשים האחרונים עסקו בחידוש של תשתית ארגון חמאס בשכם וסביבותיה, בסיוע הנהגת חמאס בטורקיה; הם גייסו כסף כדי להוציא לפועל פיגועים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כוחות הביטחון עצרו בשלושת החודשים האחרונים 40 פלסטינים החשודים במעורבות בהקמת מפקדת חמאס בשכם. לדברי השב"כ, הפעילים הקימו בעיר ובכפרים שבסביבתה תשתית ארגונית שנועדה לאפשר את חידוש פעילות הארגון באזור השומרון ולהוציא לפועל פיגועים חדשים. הפרסום החדש של השב"כ מגיע לאחר עלייה ניכרת במספר הפיגועים בחודש האחרון. רק אתמול מת מפצעיו מלאכי רוזנפלד, שנפצע בפיגוע ירי סמוך להתנחלות שבות רחל.

"הפרשייה חושפת פעם נוספת את המאמצים הרבים של הנהגות חמאס, בשטח ובחו"ל, להקים תשתית ארגונית רחבה, בעלת תקציב יציב ורציף, שתהיה מסוגלת לקיים פעילות עצמאית באזור השומרון", נכתב בהודעת השב"כ. "כל זאת, מתוך כוונה לחזק את אחיזת הארגון בשטח ולהכין את הקרקע ל'יום פקודה' למימוש פעילות טרור". 

התביעה הצבאית הגישה לבית המשפט הצבאי בשומרון כתבי אישום נגד חלק מהחשודים, ובשבועיים הקרובים היא צפויה להגיש כתבי אישום נוספים. בשב"כ מציינים כי שניים מהעצורים נחשבים לבכירי חמאס בעיר שכם: ע'אנם סאלמה, שמוגדר לפי השב"כ כמי שעמד בראש מפקדת חמאס באזור שכם, וסמיח עליוי, בעל חנות זהב בעיר, שהיה אחראי על תיק הכספים של המפקדה. לדברי שירות הביטחון הכללי, חלק מהפעילים  נכלאו בעבר בכלא הישראלי בגין מעורבותם בפעילות החמאס. 

כוחות צה"ל בזירת הירי ליד שבות רחל, השבועצילום: דובר צה"ל

הקמת המפקדה בשכם לוותה על-ידי חוסאם עלי בדראן, דובר חמאס ומי שהיה בעברו מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בשומרון. בדראן שוחרר בעסקת שליט בשנת 2011, וגורש לקטאר. לפי השב"כ, הוא פועל תחת סאלח ערורי בטורקיה, האחראי על פעילות חמאס בגדה מטעם מפקדת החמאס. גם שר הביטחון, משה יעלון התייחס אתמול למאמצי החמאס לחידוש פעילותו. "נראה שחמאס רוצה לחדש את הפעילות שלו בשומרון, מדובר בחמאס חו"ל שפועל באיסטנבול, בטורקיה, לאחר שעבר לשם מדמשק", אמר. 

בשב"כ טוענים כי בדראן היה מעורב בקבלת החלטת לגבי גיוס בעלי התפקידים במפקדה, והעביר לאנשיה מאות אלפי דולרים כדי לממן את פעילותה. לדברי שירות הביטחון הכללי, הכספים עברו באמצעות שותפו העסקי של סליוי בחנות הזהב, ששימשה בפועל להלבנת כספי חמאס. זהב שנרכש בירדן באמצעות כסף שהתקבל מפעילי חמאס במדינה, הוברח לגדה ונמכר בחנותו של סליוי בשכם. הכסף שנאסף באמצעות מכירת הזהב והתכשיטים, הוא ששימש לפעילות המפקדה. במסגרת המעצר החרימו במערכת הביטחון את התכשיטים והזהב שנמצא בחנות, בשווי מוערך של כארבעה מיליון שקלים, וכן מספר מכוניות ששימשו את העצורים. 

בין העצורים גם שישה פלסטינים שהוגדרו כאחראים על פעילות החמאס באזורם - בזוואתה, בכפר תל, בעקרבה, בקבלאן, בכפר סלפית ובטובאס. השב"כ טוען כי הפעילים חילקו ביניהם את האחריות לקידום פעילות חמאס - גם בתחומי חינוך, צדקה ותקשורת, וגם בתחומים הקשורים להוצאת פיגועים, כמו מחקר מודיעיני או מה שבשב"כ מגדירים כ"הכשרת הקרקע לפעילות צבאית". הפעילים עצמם, כך מדווח שירות הביטחון הכללי, פעלו בסתר ונקטו באמצעי זהירות על מנת שלא יתגלו - השתמשו בשליחים, בתיבות דואר אלקטרוני, וערכו מפגשים חשאיים. 

במקביל, טוענים בשב"כ כי במהלך חקירה זו התגלתה חוליה צבאית של חמאס שפעלה באזור ג'נין. לפי השב"כ, אנשי החוליה הזו הודו כי רכשו משקפת ואמצעי לראיית לילה, כדי לבצע פיגוע טרור. בשב"כ טוענים כי החוליה ניסתה לגייס כסף מפעילי חמאס בעזה ומפעילי חזית ג'יבריל בסוריה.

במערכת הביטחון מייחסים את העלייה במספרם של העצורים המינהליים למבצע "שובו אחים" בגדה שבו לאחר חטיפת שלושת הנערים, שבו נעצרו עשרות פעילי חמאס בכירים במעצר מינהלי. בחודש מאי 2014, שקדם למבצע, שהו 196 פלסטינים במעצר מינהלי. בחודש אוגוסט קפץ מספר זה והגיע ל-476 עצורים,  מספר שיא של חמש השנים האחרונות. גורם בצה"ל העריך כי מספר העצורים יירד בחזרה לנתונים הדומים לאלו שקדמו למבצע בגדה, מאחר שחלק מהעצורים משוחררים בימים אלו. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ