למרות שסוכם על שחרורו, חדר עדנאן כבול שוב באסף הרופא

העציר המינהלי שהפסיק לשבות רעב לאחר שהצבא הסכים לשחררו נכבל שוב ברגלו למיטה בבית החולים. שב"ס: השמירה על העצור נעשית בהתאם לנהלים ובכפוף למצבו הבריאותי

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה למען שחרורו של עדנאן בעיר עזה, השבועצילום: Getty Images

בית החולים "אסף הרופא" שוב נעתר להוראת שירות בתי הסוהר לכבול את העציר המינהלי חדר עדנאן למיטתו. עדנאן, שהפסיק ביום ראשון בלילה את שביתת הרעב שלו לאחר שסוכם על שחרורו ב-12 ביולי, נכבל שוב ברגלו למיטה מיד ביום שני בבוקר.

ד"ר רפיק מסאלחה מעמותת רופאים לזכויות אדם ביקר אצלו אתמול (שלישי), בתיאום עם שב"ס. בזמן ביקורו האזיק הוסר מרגלו של עדנאן, אך לאחר שד"ר מסאלחה יצא מהחדר לשעה קלה, וחזר, הוא מצא את עדנאן כבול. מסאלחה אמר ל"הארץ" שאחד הסוהרים דיווח לו שבימים הקרובים אפשר וגם יחזרו לכבול את עדנאן בידו.

מבית החולים אסף הרופא נמסר בתגובה כי "המרכז הרפואי פועל על פי כל כללי האתיקה הרפואית וכמקובל במקומות אחרים. בזמן בדיקת הצוות הרפואי וטיפול, האסיר אינו כבול כלל. לגבי כבילה שלא בזמן הטיפול הרפואי, יש להפנות השאלה לשב"ס". 

עדנאןצילום: אי־אף־פי

דוברת שב"ס, סיון ויצמן, אישרה שעדנאן שב ונאזק ברגלו למיטה בבית החולים אסף הרופא. לדבריה, השמירה על העצור נעשית בהתאם לנהלים ובכפוף להערכות מצב ומצבו הבריאותי.

עדנאן אושפז בניגוד לרצונו באסף הרופא ב-5 ביוני, ומאז היה כבול למיטתו 24 שעות ביממה. בנוסף, שני שומרי שב"ס נמצאו אתו בחדר, ואחד מחוץ לחדר. רק בשבוע שעבר הוסר האזיק שעל ידו, והאזיק שכבל את רגלו הוסר בשבת האחרונה לאחר שחלה הידרדרות במצבו. עמותת הרופאים מחתה בחודש שעבר על כבילתו, ואמרה שמדובר בהפרה חמורה של האתיקה הרפואית.

ד"ר מסאלחה אמר ל"הארץ" שצינור האינפוזיה חובר לו ליד שמאל ולא ליד ימין, בגלל הכאבים שהוא עדיין חש ביד ימין שהיתה אזוקה כמעט חודש שלם. עדנאן אמר לד"ר מסאלחה שהכבילה גם אינה מאפשרת לו להתפלל.

לפי מסאלחה, עדנאן חלש מאוד לאחר 55 ימי שביתה, סובל מסיבוכים שונים בשל השכיבה הממושכת, מכאבי גב ומעצירות קשה. הוא התחיל לאכול מזון קל ולקבל תרופות ונוזלים דרך הזנה תוך ורידית.

בפקודת שב"ס כתוב שאין לעצור אסיר במקום ציבורי אלא אם כן הוא עלול להימלט או לסייע בהימלטות, לגרום נזק לגוף או לרכוש, לפגוע בראיות או להעלימן או לקבל ולמסור חפץ שיסייע בביצוע עבירה. אבל בזמן שביתת הרעב גם אסף הרופא וגם שב"ס אמרו שהכבילה היא בהתאם לנהלים ולהוראות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ