ועדת החוקה אישרה: עצירים ביטחוניים לא יוכלו לשוחח בטלפון

לפי היועץ המשפטי של שב"ס יש 1,610 עצירים, וגם לפני שינוי התקנות נשללו מהם שיחות מחשש להכוונת פיגועים: "מדובר בעבריינים שפועלים ממניעים אידאולוגיים, המוטיבציה אינה נעצרת במעצר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת החוקה של הכנסת החליטה לאמץ את בקשת השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, ולשלול מעצירים ביטחוניים את הזכות לנהל עם בני משפחותיהם, מחשש שהשיחה תשמש בסופו של דבר לשם הכוונת פיגועים מהכלא. קשר טלפוני עם בני משפחה הוא זכות המוקנית כיום לכל עציר בישראל ומעוגנת בחוק, בניגוד להטבות אחרות כגון יציאה לחופשה או התייחדות, שהענקתן או הגבלתן מצויות בסמכות שב"ס.

בעת הדיון הציג היועץ המשפטי לשירות בתי הסוהר, עו"ד אהוד הלוי, נתונים עדכניים לפיהם בשב"ס מוחזקים 5,686 אסירים ביטחוניים, מתוכם 1,610 עצורים. לדבריו, "לאחר עסקת שליט בשב"ס היו 4,500 אסירים. מאז, לאחר כשלוש וחצי שנים, גדלנו בכ-26%".

נכון לסוף השבוע שעבר, הוחזקו בישראל 379 עצורים במעצר מינהלי ו–1,432 עצורים ביטחוניים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם, מתוכם 97 קטינים. הלוי אישר בדיון כי בשב"ס שוללים כיום, עוד לפני שינוי התקנות, את השימוש בטלפון לעצירים אלה. "מדובר בעבריינים שפועלים ממניעים אידאולוגיים, המוטיבציה אינה נעצרת במעצר". לדבריו, יש פיגועים שמנסים ולעתים אף מצליחים להוציא גם מתוך כותלי שב"ס.

אסירים ביטחוניים בכלא מגידוצילום: איציק בן מלכי

במערכת הביטחון מסבירים את העלייה במספרם של העצורים המנהליים במבצע "שובו אחים" בגדה, בו נעצרו עשרות פעילי חמאס בכירים במעצר מינהלי. בחודש מאי 2014, שקדם למבצע, שהו 196 פלסטינים במעצר מנהלי. בחודש אוגוסט קפץ מספר זה והגיע ל-476 עצורים, מספר שיא של חמש השנים האחרונות. גורם בצה"ל העריך כי מספר העצורים ירד חזרה לנתונים הדומים לאלו שקדמו למבצע בגדה, לאחר שחלק מהעצורים משוחררים בימים אלו. 

ח"כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת) אמר בדיון כי "שב"ס מודה שפעל בניגוד לתקנות הקיימות בכך שמנעו מעצורים שיחות שהגיעו להם. זה חמור מאוד". לדבריו, "ישנם אסירים שמרצים את עונשם מעל 30 שנה ולא זכאים להשתמש בטלפון". סעדי ציין, לדוגמה, אסיר שמרצה קרוב ל-30 שנה, "הוא נישא בין כותלי הכלא ושנים שהוא לא מקבל זכות להתייחדות ולשיחת טלפון. כל זאת לעומת האסיר עמי פופר שרצח שבעה פלסטינים ומקבל טלפון וחופשות", אמר סעדי. יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי), אמר בדיון כי "יש חשיבות גדולה לעצור את הטרור בכל דרך אפשרית ובטח לא לתת אופציה לאסירים ביטחוניים לעסוק בטרור מתוך כותלי הכלא".

במערכת הבטחון מייחסים חשיבות רבה לניתוקם של האסירים הבטחוניים מקווי הטלפון שבבית המעצר. בשנים האחרונות התברר לא פעם כי שיחות אלה מאפשרות לעצורים להעביר את הידע המבצעי שלהם לפעילי טרור בשטח ולאפשר להם להמשיך ולקדם פיגועים כנגד מטרות ישראליות. עד היום, הסמכות למנוע מאסירים ביטחוניים לעשות שימוש במכשירי הטלפון שבתוך מתקני הכליאה היתה נתונה בידיו של השר לבטחון הפנים, בהליך שעקף את החוק הקיים. כעת, נקבעה רשימה של למעלה מ-30 עבירות ביטחוניות, בהן ניסיון חטיפה או רצח, שיאפשרו לשב"ס לשלול מעצירים אלה את הזכות לנהל שיחות טלפון מהכלא.

במקביל לשימוש במכשירי הטלפון שבמתקני הכליאה, ארגוני הטרור פעלו בשנים האחרונות להבריח לכלא גם מכשירי טלפון סלולריים, בניסיון ליצור תקשורת רציפה בין עצורים המחזיקים מידע שעשוי לקדם את פעילותם לדרגי השטח, אלא ששירות בתי הסוהר פועל להחרים את המכשירים באופן עקבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ