נחשף יומן המבצעים של מבצע יונתן: "איך מתחיל מבצע? אומרים שהוא בלתי אפשרי"

39 שנה אחרי המבצע לשחרור נוסעי טיסת אייר פראנס שנחטפו לאוגנדה, פורסמה תכתובת בין רה"מ דאז רבין לשר הביטחון פרס. בדרכם לישראל דיווחו הכוחות: "יש עוד פצוע בשם יוני"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חטופי טיסת אייר פראנס נוחתים בישראל לאחר החילוץ
גילי כהן

קטעים מיומן המבצעים של מבצע "יונתן" לחילוץ החטופים באנטבה ב-1976 התפרסמו אחר הצהריים (חמישי) ומגוללים את הימים שלפני היציאה למבצע וכן את נחיתת כוחות צה"ל באוגנדה. חלופת פתקים בין שר הביטחון, שמעון פרס, לראש הממשלה, יצחק רבין, פורסמה אף היא.

לקראת הוצאתו לפועל של המבצע, כתב פרס לרבין: "השכלול האחרון בתכנון: במקום כלי רכב של שדה - ירד מרצדס גדול + דגלים. אידי אמין חוזר הביתה ממאוריציוס. אינני יודע אם זה יהיה אפשרי, אבל מעניין". רבין תוהה מתי חוזר אמין ממאוריציוס, ו"למה מרצדס?". פרס עונה כך: "איך מתחיל מבצע? 1. אומרים שהוא בלתי אפשרי 2. המועד אינו מתאים 3. הממשלה לא תאשר. השאלה היחידה שראיתי, ואני רואה עדיין, היא 'איך זה מסתיים'". יומן המבצעים שנשמר בארכיון צה"ל במשרד הביטחון, מגולל את הדקות שקדמו למבצע החילוץ של חטופי מטוס אייר פרנס שנחטפו במהלך טיסתם מישראל לצרפת. במבצע, שהיה ב-4 ביולי 1976 נהרגו שלושה בני ערובה, ואחת נרצחה לאחר מכן בבית חולים. מבין כוחות צה"ל נהרג יוני נתניהו, מפקד סיירת מטכ"ל.

גם היום, 39 שנים לאחר הפעולה הצבאית, שכונתה "כדור הרעם", אך בהמשך השתרש שמה כ"מבצע יונתן", על שמו של מפקד סיירת מטכ"ל, חלקים מהיומן נותרו מצונזרים. מהחלקים שהותרו לפרסום עולה כי יממה לפני היציאה למבצע, בשעה 15:15 התקבל האישור לפעולה. "להשיג את דן שומרון לרמ"ח דחוף", נכתב שתי דקות לאחר מכן ביומן. קצת יותר משעה לאחר מכן, מדווח "קבל צ'רלי": מטוס אחד המריא בדרכם לאוגנדה.

נמל התעופה באנטבה, 1976צילום: דו"צ

בין היתר דיווח היומן כי "החבר'ה מ*** עדיין לא הגיעו. דבר זה יכול לאחר ההמראה בערך עשר דקות". היומן מתאר כי "החבר'ה הרפואי הגיעו במדים, והיו צריכים לבוא באזרחית (כלומר, ללבוש בגדים רגילים שלא יזהו אותם כאנשי צבא). העניין יטופל בהקדם". בשעה 22:30, מדווח מטוס ההרקולס ("קרנף" בעגה הצבאית) כי נחת בניירובי. כחצי שעה לאחר מכן, מדווח מטוס נוסף כי נחת באנטבה. ב-23:18 נמסר מחיל האוויר: "כל הכוחות נחתו". כחצי שעה לאחר מכן נכתב ביומן המבצעים: "כרגע שקט... הפצועים לתוך מטוס המשוחררים. הנחיתה, כנראה זה יהיה בח"א 27 (בסמוך לשדה התעופה בלוד). יתר המטוסים בתל נוף".

בשעה 23:51 נמסר בקשר: "בני ערובה - שני הרוגים. לכוחותינו - אחד פצוע". שבע דקות לאחר מכן, מדווח מטוס אחד כי המריא מאנטבה. מטוס בני הערובה ממריא לניירובי. רבע שעה לאחר מכן, נשמע בקשר: "האם דפקו את המיגים?", התשובה שמתקבלת, כך לפי הדיווח ביומן המבצעים, "לא ברורה". בפועל, השמיד כוח מסיירת מטכ"ל מטוסי מיג שחנו בשדה התעופה, מחשש שידלקו אחר המטוסים הישראליים.

כחצי שעה לאחר מכן, מבקש הרמטכ"ל מחיל האוויר לקבל את שמו של הפצוע. "מה שם הפצוע, הרמטכ"ל רוצה לדעת", נכתב בדו"ח. רבע שעה לאחר מכן, נמסר כי "שם הפצוע הרשקו" (הכוונה לסמ"ר סורין הרשקו, שנפצע קשה במבצע). כמעט בשעה 02:00 בלילה מדווח כי ארבעת המטוסים נחתו בניירובי - תחנת העצירה בדרך לישראל. אז, גם התברר כי ישנו פצוע נוסף, מפקד סיירת מטכ"ל. "מהקשר נודע שיש עוד פצוע בשם יוני (כנראה המוכר)", כך נכתב ביומן המבצעים. שעתיים לאחר מכן, מדווח כי "כל המטוסים באוויר, כולל הרפואי".

הפתק שכתב פרס לרביןצילום: ארכיון צה"ל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ