מתאם פעולות הממשלה בשטחים מאשים: חמאס העביר נשק למבצעי הפיגועים בסיני

צה"ל החליט לסגור לתנועה את כביש 12 הסמוך לגבול בשל סדרת הפיגועים בסיני. קצין בפיקוד דרום: אחד הפיגועים בוצע כארבעה קילומטרים מהגבול הישראלי

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, האשים היום (חמישי) את חמאס כי העניק סיוע לארגון המזוהה עם המדינה האיסלאמית (דאעש), "ולאיאת סיני", במתקפת הטרור אתמול במצרים. בראיון לרשת אל-ג'זירה טען מרדכי כי לישראל "ידיעות ברורות על כך שחמאס תומכת בארגון 'ולאיאת סיני' (מחוז סיני) השייך לדאעש. בפיגועים האחרונים חמאס העניקה סיוע בנשק ובארגון לקבוצה התומכת בדאעש". בתוך כך, צה"ל יסגור מחר לתנועה באופן זמני את כביש 12 הסמוך לגבול עם מצרים החל ממחר ב-5:00 בבוקר, וזאת בשל המצב הביטחוני באזור. 

"לזרוע הצבאית של חמאס יש קשר עם דאעש: קשר בתחום הארגון והתחמושת. אני משוכנע בדברים שלי ויש לי הוכחות", אמר מרדכי בראיון. הוא הוסיף כי מפקד גדוד בחמאס, ואא'ל פראג', הבריח פצועים מסיני לרצועת עזה. הבוקר פורסם ב"הארץ" כי לדברי גורמי ביטחון בישראל, אנשי הזרוע הצבאית של חמאס בעזה מקיימים קשרים הדוקים עם חלק מפעילי "ולאיאת סיני". 

בישראל ממשיכים לשמור על דריכות גבוהה בעקבות מתקפת הטרור בסיני. הערב הודיע דובר צה"ל כי כביש 12 הסמוך לגבול עם מצרים ייסגר לתנועה החל ממחר ב-5:00 בבוקר. על סגירת הכביש הוחלט בתום הערכת מצב ביטחונית שהתקיימה היום בהנחיית הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי אייזנקוט, ובאישורו של שר הביטחון משה יעלון. בצה"ל הדגישו הערב כי סגירת הכביש היא זמנית, ונובעת "משיקולי ביטחון ומתוך מחויבות לשמירה על ביטחונם של תושבי מדינת ישראל".

חלקים נרחבים מהכביש עוברים בצמוד לגבול בין ישראל למצרים, ובנסיעה דרכו ניתן להבחין בקלות בעמדות מצריות. לאחר הפיגוע בכביש, בסמוך למחסום עין נטפים, הוצבו בחלקים מהכביש בטונדות, כדי שיהיה ניתן לתפוס מחסה במקרה של ירי באזור. בצה"ל העריכו כי לקראת סוף השבוע, יבחרו מטיילים לנסוע לאילת דרך כביש זה, ולכן הוחלט לסגור אותו כלל לתנועת אזרחים, מצומת שקמה ועד לאילת. 

קצין בפיקוד דרום סיפר מוקדם יותר כי אחד הפיגועים בוצע במרחק של כארבעה קילומטרים מהגבול הישראלי. בצה"ל העלו את הדריכות בגבול, והגבירו את האיסוף המודיעיני באזור. היום נפתח מעבר כרם שלום מחדש, לאחר שנסגר בעקבות מתקפת הטרור. עם זאת, מעבר ניצנה עדיין נותר סגור. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הזהיר מפני האיום ההולך וגדל באזור בעקבות פעילות דאעש, ושלח את תנחומיו למצרים בעקבות המתקפה הרצחנית בסיני אתמול. נתניהו אמר כי "אנו רואים מול עינינו את דאעש פועל באכזריות בלתי נתפשת גם בגבולנו הצפוני וגם בגבולנו הדרומי". הוא הוסיף כי "ליבנו עם העם המצרי, אנו שולחים את תנחומינו לממשלת מצרים והמשפחות של ההרוגים במלחמה בטרור". 

עשרות חיילים מצריים נהרגו אתמול במתקפה משולבת של חמושים על עמדות צבא, שכללה פיצוץ מכוניות ממולכדות ופיגועי התאבדות בצפון חצי האי סיני. המחבלים תקפו אתמול במקביל כ-15 מוצבים ומחסומים של כוחות הביטחון המצריים. ארגון המדינה האיסלאמית קיבל עליו את האחריות על ההתקפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ