משבר המים במזרח ירושלים: בג"ץ עוקף את רשות המים ומורה למועצה לביטחון לאומי לטפל בנושא

רשות המים ותאגיד המים - שהזהיר מפני "אסון הומניטרי של ממש" באזור - לא לקחו אחריות, ובית המשפט קבע כי על המועצה למצוא פתרון לבעיית אספקת המים בשכונות מעבר לגדר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בג"ץ הורה להעביר את נושא הטיפול במשבר המים בשכונות הירושלמיות שמעבר לגדר ההפרדה למועצה לביטחון לאומי. תאגיד המים העירוני, הגיחון, מזהיר בהודעה לבית המשפט מפני "אסון הומניטרי של ממש" שיתרחש בשכונות האלה כתוצאה מבעיות בתשתית המים באזור. השכונות נמצאות בשטח המוניציפלי של ירושלים ומרבית תושביהן הם בעלי תעודת זהות ישראלית.

במארס אשתקד הגישו תושבי מחנה הפליטים שועפט והשכונות הסמוכות, בסיוע האגודה לזכויות האזרח, עתירה בדרישה לטפל בבעיית אספקת המים לאזור. בשנים האחרונות בכל קיץ סובלים התושבים שם מהפסקות ארוכות, לעתים של שבועות שלמים, באספקת המים ומירידה חדה בלחץ המים. המשיבות בעתירה - חברת הגיחון, עיריית ירושלים ורשות המים - הטילו את האחריות אחת על השנייה.

לפני שבועיים קיבלו השופטים אליקים רובינשטיין, צבי זילברטל וניל הנדל החלטה שמורה למועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה לתאם בין הגופים ולמצוא פתרון לבעיה. "לצערנו ההידברות בין הצדדים עד כה אינה כפי שהיינו מצפים", כתבו השופטים, "על כן איננו רואים מנוס מהבאת הנושא בכללותו שוב לפתחה של המועצה לביטחון לאומי (...) נראה לנו כי יש צורך ב'שולחן גבוה' לסיוע לקידום הנושא ולמעקב, והמועצה לביטחון לאומי נראית לנו כתובת בכירה ראויה".

דוודים בשועפט, אשתקד. עורכת דינם של העותרים: "דוגמה מובהקת לכל השירות הציבורי מעבר לחומה"צילום: אמיל סלמן

עו"ד אן סוצ'יו שמייצגת את התושבים מטעם האגודה אמרה כי "זו דוגמה מובהקת של מה שקורה לכל השירות הציבורי מעבר לחומה, הרשויות מבינות שהן לא מסוגלות להעניק את השירותים".

קדמה להחלטה הודעה של חברת הגיחון לבית המשפט בה נכתב: "הודעה זו מוגשת מתוך אחריות כבדה...ללא שיוצג פתרון מעשי אמיתי ומידי, עלול להתרחש בכל רגע נתון אסון הומניטרי של ממש, בין כתוצאה מהפער הבלתי ניתן לגישור שבין היקף האוכלוסייה למצב התשתיות ובין כתוצאה מהשריפה שעלולה לפרוץ מבלי שיהיו די מים לכבותה".

לפני כשנה היו עשרות אלפי תושבים במזרח ירושלים מנותקים ממים. במשך כמה שבועות חלו שיבושים באספקת המים במחנה הפליטים שועפט ובשכונות הסמוכות לו – ראס חמיס, ראס שחדה ושכונת השלום. במרכז שועפט ובאזורים הגבוהים לא היו מים כלל ובשאר האזורים סבלו מלחץ נמוך מאוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ