מועצת זכויות האדם אימצה גינוי לישראל בעקבות דו"ח "צוק איתן"

רק ארה"ב התנגדה להחלטה, המתעלמת כליל מהצד הפלסטיני. הודו, התומכת באופן מסורתי בהחלטות אנטי-ישראליות, נמנעה. שגריר ישראל: "המועצה איבדה כיוון"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המועצה לזכויות אדם של האו"ם החליטה אחר הצהריים (שישי) לאמץ החלטת גינוי לישראל בעקבות דו"ח ועדת החקירה של האו"ם למבצע "צוק איתן". 41 מדינות הצביעו בעד ההחלטה, 5 מדינות נמנעו ומדינה אחת - ארה"ב - הצביעה נגד. 

חמש המדינות שנמנעו בהצבעה הן הודו, קניה, אתיופיה, פרגוואי ומקדוניה. הימנעותה של הודו מצביעה על שינוי משמעותי במדיניות הממשלה בניו דלהי: באופן מסורתי, נהגה הודו להצביע בעד כל החלטה אנטי-ישראלית במוסדות האו"ם. זהו סימן נוסף להתקרבות בין שתי המדינות מאז עלייתו לשלטון של ראש הממשלה נרנדרה מודי.

מקורות במשרד ראש הממשלה הביעו הערכה "לעמדתה הערכית של ארה"ב, שהתנגדה להחלטת הגינוי הצבועה של מועצת זכויות האדם של האו"ם". לדבריהם, בימים האחרונים שוחח נתניהו עם ראש ממשלת הודו מודי, נשיא קניה וראש ממשלת אתיופיה וביקש מהם להימנע בהצבעה.

ההחלטה שאומצה מקדמת בברכה את דו"ח ועדת החקירה, שלפיו קיימות ראיות לכאורה לביצוע פשעי מלחמה הן מצד ישראל והן מצד חמאס במהלך המלחמה בעזה בקיץ 2014. ההחלטה קראה ליישם את הדו"ח ואת המלצותיו ולשם קץ להתחמקות מהעמדה לדין של גורמים ישראלים שאחראים לביצוע לכאורה של פשעי מלחמה.

יו"ר ועדת החקירה של האו"ם ל"צוק איתן", מרי מקגוואן דייוויס, באירוע הצגתו בז'נבה השבועצילום: אי־אף־פי

ההחלטה, שנוסחה על ידי הפלסטינים ומדינות ערב, גינתה פגיעה באזרחים חפים מפשע מצד ישראל והתעלמה לחלוטין מירי הרקטות על ידי חמאס ומהביקורת שמתחה ועדת החקירה על הצד הפלסטיני. ההחלטה קראה לכל בעלי התפקידים באו"ם ליישם את המלצות הדו"ח ולכל המדינות החברות במועצה לזכויות אדם של האו"ם לוודא את יישום החוק הבינלאומי בשטחים הפלסטינים הכבושים. ההחלטה אף קבעה כי על הנציב העליון לזכויות אדם של האו"ם לדווח על יישום הדו"ח והמלצותיו בכינוס הבא של המועצה לזכויות אדם שיתכנס בעוד כמה חודשים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את המועצה בתגובה להחלטה. "את מועצת זכויות האדם של האו"ם לא מעניינות העובדות ולא מעניינות זכויות אדם", מסר. "ביום שבו נפתחת אש מסיני לעבר ישראל, ובזמן שבמצרים דאעש מבצע פיגועי טרור אכזריים, בסוריה אסד טובח בבני עמו ובאיראן עולה משנה לשנה מספר ההוצאות השרירותיות להורג – מחליטה מועצת זכויות האדם לגנות את מדינת ישראל, שפעלה להגן על עצמה מפני ארגון טרור רצחני, על לא עוול בכפה. מועצה שאימצה עד היום יותר החלטות נגד ישראל מאשר סך כל ההחלטות שקיבלה נגד שאר המדינות אינה יכולה לקרוא לעצמה מועצת זכויות אדם".

"ישראל היא הדמוקרטיה היציבה במזרח התיכון, שמקפידה על שיוויון זכויות לכל אזרחיה ופועלת בהתאם לדין הבינלאומי", הוסיף נתניהו. "מדינת ישראל תמשיך להגן על אזרחיה מפני אלה שקוראים להשמדתה ופועלים יום יום כדי להשיג מטרה זאת". לדבריו, "מי שמפחד לתקוף את הטרור בצורה ברורה, סופו שהטרור יתקוף אותו".

שגריר ישראל במוסדות האו"ם בז'נבה, אביתר מנור, פתח את נאומו בכינוס המועצה בציטוט של הסופר הנס כריסטיאן אנדרסן. "הוא כתב שהמלך עירום ואני אהיה הילד שאומר את זה", ציין מנור. "המועצה הזו איבדה כיוון. אין לי רצון לדון בדו"ח ועדת החקירה כי הוא מניפסט אנטי-ישראלי, אבל הצעת ההחלטה מעוותת אפילו את דוח האו"ם, כי היא מתעלמת לחלוטין מהביקורת שנמתחה בו על חמאס ושאר ארגוני הטרור הפלסטיניים. המועצה הזו היא פרובוקטורית, שבמקום לכבות את האש מלבה אותה". מנור הוסיף כי ישראל עשתה מאמצים רבים להימנע מפגיעה באזרחים במבצע "צוק איתן" ומחויבת לחקור כל הפרה לכאורה של החוק הבינלאומי.

השגריר הפלסטיני, איברהים חרישה, תקף את ישראל בחריפות ואמר שצריך לאמץ וליישם בהקדם את המלצות ועדת החקירה של האו"ם על המלחמה בעזה. הוא טען כי יש "לשנות את המציאות שבה ישראל נמצאת מעל החוק הבינלאומי". גם נציג סעודיה גינה את ישראל וטען כי היא המפרה הגדולה ביותר בעולם של החוק הבינלאומי. "יש להעמיד את ישראל לדין כדי ליישם את המלצות ועדת החקירה", אמר.

שגריר ארה"ב אמר בישיבה כי הממשל האמריקאי מודאג מההחלטה, הפוגעת בעבודה החשובה שעושה המועצה לזכויות אדם. לדבריו ההחלטה מוטה נגד ישראל, מתמקדת רק בהפרות לכאורה מצדה מבלי להתייחס להפרות פלסטיניות שצוינו בדוח האו"ם ומעידה על החד-צדדיות של המועצה.

שגריר ליטא, שדיבר בשם מדינות האיחוד האירופי החברות במועצה, ציין כי הוא ועמיתיו עשו מאמצים רבים כדי לדאוג שנוסח ההחלטה יהיה מאוזן יותר מהנוסח המקורי. הוא הוסיף כי מוקדם מדי לקבוע עמדה לגבי הדו"ח ויש ללמוד אותו היטב ולבחון את ההמלצות לפני ששוקלים ליישמן. למרות זאת, הוא הבהיר כי מדינות האיחוד האירופי סבורות שהצליחו לאזן את נוסח ההחלטה ולכן יצביעו בעדה.  

נציג צרפת בדיון הבהיר כי אסור שעימות כמו זה שהתרחש בקיץ שעבר יחזור על עצמו, וכי יש להעמיד לדין גורמים שביצעו פשעי מלחמה מכל צד. עוד הביע צער על כך שישראל לא שיתפה פעולה עם ועדת החקירה של האו"ם. הוא הדגיש כי נוסח ההחלטה היה צריך לגנות את ירי הרקטות מצד חמאס ושאר הארגונים הפלסטינים, אבל הוסיף כי בסופו של דבר ההחלטה היתה מאוזנת ולכן צרפת החליטה להצביע בעדה.  

נציג בריטניה בישיבה הבהיר כי ארצו מגנה את ירי הרקטות חסר האבחנה מצד חמאס ואת השימוש שעשה הארגון במתקני או"ם ובאוכלוסיה אזרחית. "כל אלה מהווים הפרה של החוק הבינלאומי", אמר. "לישראל יש זכות להגן על עצמה נגד התקפות, אבל השימוש בכוח צריך להיות מידתי ולהבחין בין אזרחים למטרות צבאיות". הנציג הבריטי אמר כי ארצו רצתה לראות בהצעה התייחסות נרחבת יותר לאיום על ישראל מצד ארגוני הטרור בעזה ולזכותה של ישראל להגן על עצמה, אך הבהיר שלמרות זאת יצביע בעדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ