אנשיל פפר
וינה

פריצת דרך הושגה היום (שבת) בדיונים בין שש המעצמות לבין איראן על הסכם גרעין — כאשר הוחלט כי ועדה שתוקם היא שתחליט אם איראן מפרה את ההסכם ויש לחזור ולהטיל עליה סנקציות, ולא מועצת הביטחון של האו"ם, כפי שדרשו האיראנים. בשלב זה מדובר עדיין בטיוטת הסכם ואין אישור רשמי לכך שכל הצדדים במשא ומתן סמכו את ידיהם עליה. אבל זהו סימן נוסף לכך שהצדדים למשא ומתן מאמינים שיצליחו לחתום על ההסכם עד מועד הסיום החדש — יום שלישי בערב. סימן אחר הוא ההצהרה של ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שביכולתו לסיים עד סוף השנה דו"ח על ההיבטים הצבאיים של תוכנית הגרעין האיראנית.

הדיווח על פריצת הדרך הגיע בעת ובעונה אחת מדיפלומטים איראנים, שדיברו על כך עם עיתונאים בני ארצם המסקרים את השיחות בווינה, ומדיפלומטים מערבים שעדכנו בכך את סוכנות הידיעות אי־פי. ההסכם המוצע הוא פשרה בין העמדה האיראנית לעמדת המערב. איראן דרשה כי לאחר שיוסרו הסנקציות הבינלאומיות עם חתימת ההסכם, רק מועצת הביטחון של האו"ם תוכל להחליט על חידוש הסנקציות, אם היא תואשם בהפרת ההסכם; מעצמות המערב, בראשות ארה"ב, התנגדו לעמדה זו מחשש שרוסיה או סין ינצלו את זכות הווטו שלהן במועצת הביטחון כדי למנוע את חידוש הסנקציות. המערב דרש לשמר אפשרות של חידוש מיידי של הסנקציות.

לפי הסיכום שגובש תוקם ועדה משותפת לכל שבע המדינות המשתתפות במשא ומתן — חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון, גרמניה ואיראן — שתתכנס במקרה של דיווח על הפרה איראנית, ותוכל להחליט ברוב קולות על חידוש מיידי של הסנקציות, בלי שלאחת החברות תהיה סמכות וטו.

שיחות הגרעין בווינה, אתמולצילום: אי־אף־פי

בשלב זה לא ברור עדיין כיצד משפיע סיכום זה על לוח הזמנים של הסרת הסנקציות. לפני ארבעה חודשים הוסכם בלוזאן שהסנקציות יוסרו במקביל לתהליך של פיקוח שאכן איראן עומדת בתנאי ההסכם. אבל לפני שבועיים הודיע המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, שארצו תדרוש שכל הסנקציות יוסרו עם חתימת ההסכם.

למרות ההתקדמות להשגת הסכם, בשני הצדדים ניסו להנמיך את הציפיות. דובר רשמי בטהראן הכחיש שהושג "הסכם טנטטיבי" ובכיר אמריקאי בווינה אמר ש"אם וכאשר נושאים ייפתרו ברמת המומחים, יישארו נושאים פתוחים שיוחלטו רק בדרג שרי חוץ".

שני ראשי המשלחות החשובות, שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף ומזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי, נפגשו היום פעמיים: פעם אחת לפגישה קצרה ולא מתוכננת ופעם שנייה לישיבת עבודה בערב, שנמשכה שעה. עיקר המשא ומתן נעשה בין צוותים בראשות שר האנרגיה האמריקאי ארנסט מוניז, וראש הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר סאלחי.

הצוותים האלה ישבו בימים האחרונות לפגישות שנמשכו עד השעות הקטנות של הלילה. ביום רביעי שעבר הוחלט, באופן רשמי, על הארכת עד המשא ומתן עד ליום שלישי הקרוב. דיפלומטים מערבים אמרו, ביומיים האחרונים, שאין כוונה להאריך את השיחות מעבר לכך. לעומתם, חברים במשלחת האיראנית אמרו שהם מוכנים להישאר בווינה עד שיושג הסכם, גם מעבר למועד החדש.

דרישה חדשה נוספת שהציג המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, היתה שפקחי סבא"א לא יורשו לבקר במתקנים צבאיים איראניים, אף שהבדיקות האלה הן חלק מרכזי בהליך הפיקוח על עמידת איראן בהסכם. שאלת הפיקוח עמדה במרכז השיחות שקיים מזכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, ביום חמישי האחרון בטהראן. הוא פגש שם, בין היתר, את נשיא איראן חסן רוחאני. היום נשמע אמאנו אופטימי כשאמר לתקשורת, עם שובו לווינה, שלהערכתו ניתן להשלים דו"ח על ההיבטים הצבאיים האפשריים של תוכנית הגרעין האיראנית עד סוף השנה, אם האיראנים ישתפו פעולה.

עם זאת ציין אמאנו ש"נחוצה עבודה נוספת" כדי להתניע את תהליך הבדיקה. הוא לא אמר אם קיבל הסכמה מפורשת מהאיראנים לקיים את הביקורות, ורק אישר ש"הושגה התקדמות".

נשיא איראן רוחאני ואמאנו, שלשום בטהראןצילום: אי־אף־פי

הביקורות שמדובר בהן נדרשות כדי ל"ישר קו" ולוודא עד איזו נקודה הגיעה תוכנית הגרעין, ולפקח על כך שהתוכניות הצבאיות האלה הופסקו. איראן סירבה לכלול בדיונים תוכניות נלוות לפיתוח הגרעיני, כמו תכנון וייצור של טילים ארוכי טווח ויכולות מזעור שמאפשרות הרכבת ראשי נפץ גרעיניים על טילים אלה.

במקביל למשא ומתן, פתחו האיראנים במסע יחסי ציבור המכוון אל המערב, הקורא לחתום על ההסכם. שלשום הפיק שר החוץ האיראני זריף סרטון של ארבע דקות, שבו הצטלם על מרפסת מלונו בווינה וקרא באנגלית רהוטה לצדדים לגלות "אומץ להתפשר, ביטחון עצמי כדי להתגמש ובגרות כדי להיות סבירים, תבונה להניח בצד אשליות, ותעוזה לשבור הרגלים ישנים". הוא אמר כי אף שההסכם "מעולם לא היה קרוב יותר", עדיין "אין ביטחון" שהוא יחתם. בסרטון שהופץ ביוטיוב גינה זריף את אלה "השולחים בנים של אחרים להילחם ומממנים את המלחמות מכספם של אחרים". הניסוח זהה לטענות שמעלים באמריקה נגד המתנגדים להסכם הגרעין ותומכים בתקיפה צבאית של איראן אם תמשיך בפיתוח נשק גרעיני.

זריף גם דיבר על שיתוף פעולה עתידי, לאחר השגת ההסכם, בין איראן לקהילה הבינלאומית, בלחימה נגד "קיצונות אלימה וברבריות מוחלטת". הוא התכוון לארגון דאעש המאיים, בין השאר, גם על בני חסותה של איראן בעיראק וסוריה. עד כה נמנעו הצדדים מלערב בדיונים נושאים שאינם תוכנית הגרעין, לפחות לא באופן רשמי. דבריו של זריף מצביעים על כך שיש מגעים שקטים בין הצדדים בנוגע ל"יום שאחרי" חתימת ההסכם.

בסוף השבוע הצטרף לשיחות ראש המטה של הנשיא רוחאני, מוחמד נחוודיאן, שלא השתתף עד כה במשא ומתן. הדבר עורר השערות בווינה שהוא בא לדון עם האמריקאים על שיתופי פעולה עתידיים, לאחר חתימת ההסכם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ