הרמטכ"ל החליט: צה"ל יקים חטיבת קומנדו שתאגד יחידות מיוחדות

זאת במסגרת תוכנית רב-שנתית שצה"ל מקדם להתמודדות עם ארגוני טרור. איזנקוט אישר גם את קידומו של עופר וינטר לדרגת תא"ל, ששמו נקשר באחרונה בסדרה של פרשות שנויות במחלוקת

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

יקים חטיבת קומנדו שתאגד כמה מהיחידות המיוחדות שלו. כך החליט היום (שני) . ההחלטה היא חלק מהתוכנית הרב-שנתית החדשה המתגבשת בצבא ואמורה לסייע בשיפור המענה של צה"ל להתמודדות עם ארגוני טרור וגרילה. כמו כן אישר איזנקוט סדרת מנויים בכירים. אחד הבולטים בהם הוא של אלוף-משנה , עד לאחרונה מפקד , שיקודם בעוד שנה לדרגת תת-אלוף וימונה לראש המטה של פיקוד המרכז.

האפשרות לאגד חלק מן היחידות המיוחדות לחטיבה אחת נשקלה בצה"ל לסירוגין זה כמה עשורים, אולם עד היום לא התקבלה החלטה בעניין. איזנקוט קבע כי החטיבה תאגד תחתיה ארבע יחידות: יחידת מגלן, יחידת המסתערבים דובדבן, יחידת אגוז של חטיבת גולני , המתמחה בלחימה מדברית וכפופה כיום לחטיבת גבעתי. החטיבה המשותפת תהיה כפופה לעוצבת האש (אוגדה 98), שתחתיה פועלות כיום חטיבת הצנחנים הסדירה ושתי חטיבות מילואים של הצנחנים.

יחידת דובדבן. חטיבת הקומנדו תאגד תחתיה ארבע יחידות מיוחדותצילום: דניאל בר און / ג'ינ

בהודעת דובר צה"ל נאמר כי "מטרת החטיבה היא לשפר את הפעולה המשותפת בחירום ולחזק את חיל הרגלים, הכוחות המיוחדים ואוגדות החוד". הצורך בהקמת חטיבת הקומנדו הובהר כבר לאחר ב-2006, שבה התגלו פערים במוכנות של צה"ל מול לוחמת הגרילה של חיזבאללה. במבצעים האחרונים של צה"ל ברצועת עזה, וביתר שאת במלחמה האחרונה נגד חמאס שהחלה לפני שנה, הומחש שוב כי נדרשים הכנה מעמיקה יותר ופיתוח תורת לחימה שונה להתמודדות עם ארגונים שאינם מדינתיים. בראש חטיבת הקומנדו החדשה יעמוד אלוף-משנה דוד זיני, יוצא חטיבת גולני שבעבר פיקד על אגוז.

בדיון שהתקיים בראשות איזנקוט הוחלט על סדרת המינויים, הטעונה עדיין את אישור . אל"מ וינטר, שהוביל את גבעתי בלחימה בעזה אך בד בבד נקשר שמו בסדרה של (מהדף הקרבי ששלח לחיילים ועד שהורשע בהתנהגות בלתי הולמת על רקע הטרדות מיניות), יקבל לבסוף קידום. אולם הדבר יקרה רק בעוד שנה, אחרי שישלים שנת לימודים במכללה לביטחון לאומי.

אל"מ עופר וינטרצילום: אלון בסון / משרד ה

תפקיד ראש המטה בפיקוד המרכז אינו נחשב ליוקרתי במיוחד, ואפשר להניח כי וינטר היה מעדיף להתמנות למפקד אוגדה. נראה כי המינוי הוא מעין איתות מהרמטכ"ל, כמעט קידום על תנאי: וינטר עולה בדרגה, אך עדיין יצטרך להמתין ולראות אם יחזור ללב מסלול השירות המרכזי, שממנו מתמודדים בהמשך על תפקידי אלוף.

מינויים אחרים: אלוף-משנה ש', כיום מפקד סיירת מטכ"ל, יתמנה למח"ט גולני במקומו של אל"מ רסאן עליאן, שיקודם לדרגת תא"ל וימונה לקצין חי"ר וצנחנים ראשי. תא"ל אמיר אבולעפיה יהיה מפקד אוגדה 162 (עוצבת הפלדה), תא"ל אורן אבמן ימונה למפקד בסיס צאלים, תא"ל יהודה פוקס יהיה מפקד אוגדת עזה, אל"מ אבי גיל יקודם לדרגת תא"ל ויהיה מפקד אוגדת מילואים בפיקוד המרכז, אל"מ הדי זילברמן יקודם בדרגה ויהיה ראש חטיבת התכנון במטכ"ל, אל"מ גיא חסון יקודם בדרגה ויהיה קצין שריון ראשי, אל"מ עופר לוי יקודם בדרגה ויהיה ראש מטה פיקוד הדרום ואל"מ יורם לרדו יועלה בדרגה ויהיה ראש מטה פיקוד העורף. תא"ל מירב קירשנר תהיה ראש המטה של אגף כוח האדם.

רוב המינויים ייכנסו לתוקף בקיץ 2016  - חלק ממדיניות מוצהרת של איזנקוט ולפיה הצבא מקבל החלטות בענייני שיבוצים זמן רב מראש כדי להשליט יותר סדר במערכת ולאפשר לקצינים די זמן להכין את עצמם לתפקידים החדשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ