הנשיא ריבלין: שיקום עזה הוא אינטרס ישראלי, אך עליה להפסיק לשמש חזית לתקיפת ישראל

עם זאת, הדגיש נשיא המדינה כי באין שגרה ביישובי הדרום, "לא תהיה שגרה בעזה". ראש הממשלה נתניהו נכח גם הוא בטקס ושיגר מסר לארגוני הטרור, "מי שינסה לפגוע בנו דמו בראשו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נכחו הערב (שני) ביום השנה למבצע צוק איתן. בדבריהם פנו למשפחות השכולות והבטיחו להמשיך במאמצים להבאת שני הנעדרים, סמ"ר אורון שאול וסגן הדר גולדין, לקבורה בישראל. נשיא המדינה ריבלין הדגיש בדבריו כי שיקום עזה הוא אינטרס ישראלי, אך בתנאי שזאת תפסיק לשמש חזית נגד ישראל.

שנה לצוק איתן, פרויקט מיוחד | אי הבנות והערכות שגויות הובילו למלחמה – עמוס הראל | בחיל האוויר מבינים שבלבנון יצטרכו לשנות גישה – גילי כהן | מה מאפשר לחמאס להמשיך לשלוט ברצועה – עמירה הס | איכות חיים, שלווה ונוף לעזה: הביקוש למגורים בעוטף עולה על ההיצע – שירלי סיידלר | יומן האבל הפרטי שלי, שנה אחרי מות אחייני נדב בעזה – איריס לעאל

רה"מ נתניהו והנשיא ריבלין בטקס יום השנה לצוק איתן, הערבצילום: גיל יוחנן

"בימים אלה ממש היינו עדים לגל של פיגועי טרור. לא אנשי מלחמה אנו אך אם נגזר עלינו לאחוז בנשק, לא נהסס", פתח הנשיא. "מדינת ישראל לא תוכל להמשיך להיות בת ערובה בידי אויב שפועל מלב אוכלוסיה אזרחית, לא מכבד זכויות אדם וחיי אדם, שבז לחוק הבינלאומי ולדמוקרטיה".

ריבלין אמר כי אם העימות הבא יהיה קשה מקודמו, "ברור לנו שעימות כזה יחייב הכרעה ברורה וקשה. על תושבי עזה והמנהיגים העומדים בראשם להבין: ישראל לא תקבל מצב בו יישובינו הפורחים יהיו נתונים להתקפות חוזרות ונשנות. לא לטפטוף, לא לגם ולא למבול. באין שגרה בנחל עוז, בניר בנים ובאשדוד לא תהיה שגרה בעזה". הוא הדגיש כי "שיקומה של עזה הוא אינטרס ישראלי, אולם התנאי הוא שעזה תפסיק להיות חזית לתקיפת ישראל".

נשיא המדינה התייחס בדבריו גם לפצועים ולמשפחות הנופלים, "בנקודה בה הסתיימה מלחמה אחת החלה מלחמה אחרת. המלחמה שאחרי המלחמה", אמר והוסיף כי "גם היום יש פצועים מצוק איתן שעדיין נלחמים על חייהם בבתי החולים. חלקם עדיין לא שב להכרה ואנו נושאים תפילה לשלומם והחלמתם", אמר. "משפחות שכולות מתאבלות על יקיריהם, לא מעכלות ולא יכולות לעכל את עומק האובדן. אנו עדיין דורשים שניים מבנינו, סמ"ר אורן שאול וסגן הדר גולדין. לא ננוח ולא נשקוט עד שנביאם לקבר ישראל".

ראש הממשלה נתניהו שיבח בדבריו את הלוחמים והנופלים במבצע. "בנינו יצאו למערכה, למלחמה הקשה, כשאהבת העם והמדינה מפעמת בליבם לצד אמונה עמוקה בצדקת דרכנו", אמר. "הם עשו זאת תוך הקפדה יתרה על חוקי המלחמה וטוהר הנשק של צה"ל מול אויב שביצע פשע מלחמה כפול ירה טילים על ישובינו והסתתר במכוון מאחורי האזרחים הפלסטינים. מול זה פעלו חיילינו בצורה מופלאה בגבורה עילאית. במנהרות בבתים בפרדסים, בכל מקום ובמוסריות שאין שניה לה".

נתניהו ציין כי חובתה הבסיסית והאנושית של המדינה היא להשיב את הנעדרים למשפחותיהם. "נעשה הכל כדי להשיב הביתה את סמ"ר אורון שאול הלוחם המצטיין והאהוב וסגן הדר גולדין המפקד הנערץ שסחף אחריו את לוחמיו. זוהי חובתנו הבסיסית האנושית להם ולמשפחותיהם. איננו ששים אלי קרב אך לא נהסס להגן על מדינתנו".

בדבריו, הפנה נתניהו מסר לארגונים המאיימים על ישראל. "חמאס ספג מכה שכמותה לא ידע מאז הקמתו. אנו עוקבים מקרוב אחרי הנעשה בדרום ונערכים לפעול בעוצמה כשנדרש לכך. אני אומר לכל אוייבי ישראל: לחמאס, חיזבאללה, איראן ודאעש: מי שינסה לפגוע בנו דמו בראשו".

מבצע צוק איתן החל ב-8 ביולי בשנה שעברה, והסתיים בהפסקת אש ב-28 באוגוסט. מדינת ישראל יצאה למבצע הצבאי לאחר שני אירועים משמעותיים שגררו הסלמה מצד ארגון החמאס בעזה. הראשון, חטיפתם ורציחתם של גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח על ידי חוליית חמאס והשני - חטיפתו ורציחתו של מוחמד אבו-חדיר בן ה-16 על ידי נערים יהודים. כ-75 אלף חיילי מילואים גויסו לצורך המבצע, במהלכו נורו כבר אלפי טילים ורקטות לשטחי ישראל וסוכלו מספר נסיונות חדירה של מחבלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ