שר החוץ הפלסטיני: היוזמה הצרפתית לקידום החלטה באו"ם בנושא הישראלי־פלסטיני "ירדה מהפרק"

בראיון לרדיו "קול פלסטין" אמר אל־מאלכי כי צרפת נסוגה מהיוזמה בגלל לחץ אמריקאי וישראלי, ולנוכח רצונה של ארה"ב להתמקד במגעים עם איראן. בכירים ברמאללה מכחישים: "זו פרשנות שלו"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל־מאלכי, אמר היום (שלישי) כי היוזמה הצרפתית לקידום החלטה במועצת הביטחון בנושא הישראלי־פלסטיני "ירדה מהפרק". אל־מאלכי, שאמר את הדברים בראיון לרדיו הממלכתי הפלסטיני "קול פלסטין", הוסיף כי צרפת נסוגה מהיוזמה בגלל לחץ אמריקאי וישראלי.

"הרעיון שקידמה צרפת להניח הצעת החלטה על שולחן מועצת הביטחון, המבוססת על פתרון שתי המדינות וחידוש המשא ומתן, אינה עוד בראש סדר העדיפויות של מקבלי ההחלטות הצרפתים", אמר שר החוץ הפלסטיני. לדבריו, התמקדות ארה"ב במגעים לגיבוש הסכם גרעין עם איראן, והרצון שלה לא לפתוח חזית נוספת בשלב זה בסוגיה הישראלית־פלסטינית השפיעו גם הן על העמדה הצרפתית. הוא הוסיף כי הצרפתים הציעו רעיון חלופי להקמת ועידה בינלאומית שתתמוך בחידוש המשא ומתן בין הצדדים, אך לטענתו לוועידה כזו לא תהיה יכולת אמיתית לסייע בסוגיה.

פקידים בכירים ברמאללה שמעורים בנושא והתייחסו לדבריו של אל־מאלכי, אמרו כי הם אינם מתבססים על מסר רשמי שהתקבל מהצרפתים, אלא זו פרשנות שהוא גיבש על סמך עדכונים שהוא מקבל ושיחות שהוא מקיים בהקשר הזה. דבריו של אל־מאלכי מתקשרים לפרסומים פלסטיניים וישראליים מהימים האחרונים, לפיהם היוזמה הצרפתית ירדה מהפרק בלחץ ישראל.

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי, בכניסה לבית הדין הבינלאומי בהאג, בחודש שעברצילום: אי־פי

עם זאת, בכיר בפתח שנפגש אתמול עם השגריר הצרפתי ברמאללה אמר ל"הארץ" כי הוא לא דיווח על נסיגה או על שינוי משמעותי בעמדת צרפת בכל הקשור להחלטה באו"ם. לדברי הבכיר, השגריר אמר כי מאמצי צרפת לקידום ההחלטה בעניין ישראל והפלסטינים במועצת הביטחון עדיין נמשכים.

פקיד פלסטיני בכיר שהיה נוכח בפגישות שקיים שר החוץ הצרפתי לוראן פאביוס לפני כשבועיים ברמאללה, אמר בשיחה עם "הארץ" כי לא ניתן לומר שצרפת משכה את הצעת ההחלטה שלה מסדר היום או ביטלה את יוזמתה בעניין, מפני שבפועל עוד לא הונחה יוזמה כזו על השולחן. "הצרפתים הגישו הצעות ורעיונות ואנחנו לומדים אותם. אנחנו יודעים שיש לחצים מצד ישראל וגם מצד ארה"ב ומבינים היטב כי אם יתבשל משהו בסופו של דבר, הוא לא יהיה לפני ספטמבר או סוף השנה - עד שתתבהר התמונה מול האיראנים".

לדברי בכיר בהנהגה הפלסטינית, "כל השעונים מכוונים לטהראן, בעיקר של האמריקאים". הוא אמר ל"הארץ" כי הישראלים לא מראים שום סימן לכך שהם מעוניינים בחידוש השיחות על בסיס גבולות 1967 והקפאת הבנייה בהתנחלויות, ולכן אין על מה לדבר בשלב הזה. "כל מה שעושים זה החלפת רעיונות עם גורמים שונים בזירה האירופית והמשך המאמצים בזירה הבינלאומית, ובעיקר בבית הדין הבינלאומי".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ