שנה לצוק איתן || ארגוני זכויות אדם השיקו פלטפורמה הממפה את תקיפות צה"ל בעזה

הפרויקט מאפשר תיעוד הזמן והמיקום של כל פגיעה על מפה אינטראקטיבית, וכולל תמונות, סרטונים, עדויות וצילומי לווין. עיבוד המידע הרב עדיין בעיצומו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

אמנסטי אינטרנשיונל וארגון Forensic Architecture חשפו אתמול (שלישי) כלי מחקר מקוון למיפוי ההתקפות הישראליות על עזה במבצע צוק איתן. הפלטפורמה מתעדת את הזמן והמיקום של כל פגיעה על מפה אינטראקטיבית, ומסווגת אותה לפי קריטריונים, בהם סוג ההתקפה, האתר שנפגע ומספר הנפגעים. הפלטפורמה כוללת תמונות, סרטונים, עדויות וצילומי לווין.

לפי הודעה של ארגון אמנסטי, המשתמשים יכולים לחפש מידע ולזהות דפוסים בהתנהלות הכוחות הישראליים בעימות, דרך המחשת הנתונים ומיפוי דיגיטלי. צוות חוקרים מלונדון ומעזה עבדו על הפרויקט בחודשים האחרונים, כדי לאגד מידע שנאסף על ידי ארגוני זכויות האדם בעזה, כמו אל-מיזאן, המרכז הפלסטיני לזכויות אדם (PCHR) ואמנסטי אינטרנשיונל.

"הפלטפורמה היא התיעוד המקיף ביותר הקיים כיום של ההתקפות הישראליות בעזה בצוק איתן. היא מאפשרת לנו לחבר ולנתח יותר מ-2,500 תקיפות פרטניות, ומדגישה את קנה המידה העצום של ההרס שנגרם בפעולות הצבאיות של ישראל בעזה בעימות בן 50 הימים", אמר פיליפ לות'ר, מנהל תוכנית המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל. לדבריו, הפרויקט הוא בעל פוטנציאל לחשוף את השיטתיות בהפרות של חוקים בינלאומיים שביצעה לכאורה ישראל. "מטרתנו היא שהפלטפורמה תהפוך כלי חשוב לחוקרי זכויות אדם, שקוראים למתן דין וחשבון על הפרות שבוצעו בעימות", אמר לות'ר.

לצפייה במפה בטלפון חכם

אף כי המידע ברובו נמצא עדין בשלבי עיבוד, הפלטפורמה מציגה יותר מ-270 התקפות ישראליות שבוצעו בעזרת ירי ארטילרי. על פי המידע, הן גרמו למות יותר מ-320 אזרחים ברצועת עזה. שימוש חוזר בנשק לא מדויק כמו ארטילריה באזורים מאוכלסים בצפיפות מהווה תקיפה ללא הבחנה העשויה להיחשב כפשע מלחמה.

לטענת הארגון, בפלטפורמה נחשפים דפוסים נוספים של ישראל, כמו התקפות על כוחות הצלה, עובדי רפואה ומתקנים רפואיים. לדברי אמנסטי אינטרנשונל, הפלטפורמה מעידה גם על השימוש הנרחב באזהרות מסוג "הקש בגג" - טיל שנורה ממטוס ללא טיס ומקדים פצצה גדולה יותר. הארגון לא מחשיב את נוהל "הקש בגג" כאזהרה אפקטיביות, וטוען שהנוהל אינו פוטר את ישראל מהמחויבות שלא לתקוף אזרחים או רכוש אזרחי באופן ישיר.

לדברי מנכ"ל אמנסטי ישראל, יונתן גר, "כאן בישראל, לכאורה המקום הקרוב ביותר להתרחשויות הללו, קשה לקבל תמונה מלאה על ההשלכות האנושיות של העימות בעזה. הסתכלות על כל התקריות הללו יחד, ועל כל אחת בנפרד, יכולה לתת פרספקטיבה חדשה על הצד הפלסטיני במלחמה. אנחנו ממשיכים לדרוש צדק בדמות חקירת בית הדין הפלילי הבינלאומי, גם ביחס להפרות אלו של ישראל וגם ביחס לפשעי המלחמה שבוצעו כלפי אזרחי ישראל בעימות".

אייל וייצמן, מנהל Forensic Achitecture, טוען כי ההשקה של הפלטפורמה, שנה לאחר תחילת העימות, היא צעד חשוב בתיעוד ההפרות רחבות ההיקף, לטענתו, שבוצעו בעזה בשנה שעברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ