נשיאת ארגנטינה בהתבטאות אנטישמית: כדי להבין את מצב המדינה, תקראו את "הסוחר מוונציה"

במפגש עם תלמידים המליצה להם קירשנר לקרוא את מחזהו של שייקספיר, בו מוצגים היהודים כמלווים בריבית, תככנים ונקמנים. היא פרסמה את הדברים בטוויטר וליגלגה בתגובה למחאת הקהילה היהודית; ישראל טרם הגיבה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

התבטאות אנטישמית של נשיאת ארגנטינה כריסטינה קירשנר במפגש עם תלמידי בית-ספר לפני כמה ימים מסעירה את הקהילה היהודית במדינה. קירשנר אמרה כי כדי להבין את מצבה הכלכלי של ארגנטינה על הילדים לקרוא את מחזהו של שייקספיר "הסוחר מוונציה" – מחזה בו מוצגים היהודים כמלווים בריבית, תככנים ונקמנים.

על אף שבירושלים מכירים את התבטאויותיה האנטישמיות של קירשנר, בשלב זה לא פרסם אף גוף ממשלתי רשמי בישראל כל תגובה לדברים.

האירוע בו אמרה קירשנר את הדברים היה סיור שקיימה ב-2 ביולי בלוגאנו - אחת השכונות העניות של בואנוס-איירס - כחלק מסיוע שנתנה לאחד המועמדים בבחירות לראשות העיר. לאחר הסיור צייצה קירשנר את עיקרי דבריה בספרדית בחשבון הטוויטר שלה, שאחריו עוקבים למעלה מ-2 מיליון איש.

נשיאת ארגנטינה כריסטינה קירשנר בביקור בסין, בפברואר השנהצילום: רויטרס

באחד הציוצים בטוויטר כתבה קירשנר כי שאלה את הילדים עמם נפגשה איזו יצירה של שייקספיר הם קוראים והם ענו רומאו ויוליה. "אמרתי, אתם צריכים לקרוא את הסוחר מוונציה כדי להבין את קרנות אוכלות הנבלות", כתבה וציינה כי התלמידים צחקו למשמע דבריה. "לא, אל תצחקו. הנשך ומציצת הדם הונצחו ע"י הספרות במיטבה כבר לפני מאות שנים...".

קרנות אוכלות נבלות או באנגלית Vulture Funds הן כינוי לקרנות גידור פרטיות שמשקיעות בחובות של מדינות. המשקיעים רוכשים את החוב במחיר נמוך ואז תובעים את בעל החוב, בדרך כלל ממשלה של מדינה, בסכום גבוה הרבה יותר. ארגנטינה מנסה להסדיר את חובותיה מול כמה קרנות כאלו שנמצאות בבעלות אמריקאית.

בדבריה שילבה קירשנר בין שני מיתוסים אנטישמיים – דמותו של שיילוק, המלווה בריבית היהודי מהמחזה "הסוחר מוונציה" והטענה כי היהודים שולטים במערכת הפיננסית העולמית ועומדים בראש הקרנות שמנסות לגבות מארגנטינה את חובותיה.

דבריה של קירשנר זכו לפרסום נרחב בתקשורת בארגנטינה והביאו לתגובה חריפה מאוד מצד ארגון הגג של הקהילה היהודית במדינה - DAIA. הקהילה היהודית בארגנטינה מונה כ-250 אלף איש, רובם בבואנוס-איירס, ונחשבת לאחת הגדולות בעולם.

הארגון היהודי הביע "דאגה עמוקה בשל ההתבטאויות האומללות של הנשיאה" והזכיר את "הקונוטציה האנטישמית העמוקה" של המחזה "הסוחר מוונציה". "המלצתה של הנשיאה לצעירים מעוררת אי-נחת ודאגה בקהילה היהודית של ארגנטינה", נמסר בהודעת ארגון הגג של הקהילה היהודית במדינה.

המחאה מצד הקהילה היהודית לא גרמה לקירשנר לחזור בה. נהפוך הוא. בסדרת ציוצים נוספים בחשבון הטוויטר שלה היא לגלגה על הביקורת מצד הקהילה היהודית. כדי להגן על עצמה מהטענה כי התבטאויותיה היו אנטישמיות כתבה קירשנר כי ידיד שלח לה פרסומת על הצגת בכורה שהתקיימה בתיאטרון בספרד ביוני 2013. "היצירה? הסוחר מוונציה. המציגים? הבימה, התיאטרון הלאומי של ישראל", צייצה קירשנר. "מי מזמין? שגרירות ישראל בספרד. רואים שישראל אוהבת ספרות טובה והתיאטרון הכי טוב. מזל. יש כאלה שמגיע להם ראש החמור. כמו אצל שייקספיר בחלום ליל קיץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ