צרפת מכחישה: נמשיך לקדם החלטה בנושא הישראלי-פלסטיני במועצת הביטחון

אתמול טען שר החוץ הפלסטיני כי היוזמת הצרפתית "ירדה מהפרק", אך במשרד החוץ בפריז טענו היום כי הם "לא מתכוונים לוותר" על קידום החלטה ש"תסייע לחדש את המשא ומתן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משרד החוץ הצרפתי פרסם היום בצהריים (רביעי) הודעת הבהרה בעקבות דבריו של שר החוץ הפלסטיני, ראיד אל-מאלכי, כי היוזמה הצרפתית לקידום החלטה בנושא הישראלי-פלסטיני במועצת הביטחון של האו"ם ירדה מהפרק. "אנחנו לא מתכוונים לוותר", נמסר בהודעה של משרד החוץ הצרפתי. "נקדם החלטה במועצת הביטחון אם היא תזכה לקונצנזוס כדי שניתן יהיה ליישם אותה".

דובר משרד החוץ הצרפתי ציין בהודעה כי מזה כמה חודשים מנסה צרפת ליצור אופק מדיני על רקע המבוי הסתום בתהליך השלום וההידרדרות במצב בשטח והיא מתכוונת להמשיך ולעשות זאת. "הצגנו כמה רעיונות כולל תמיכה בינלאומית שתסייע לצדדים לחדש את המו"מ ולהגדיר את הפרמטרים לסיום הסכסוך", הוא אמר. "הגענו למסקנה שהחלטה במועצת הביטחון יכולה לתרום לכך".

בהודעת משרד החוץ הצרפתי נמסר עוד כי במהלך ביקורו של שר החוץ לורן פאביוס בירושלים וברמאללה לפני כמה שבועות העלה האחרון כמה רעיונות לקידום תהליך השלום ובהם החלטה במועצת הביטחון, הקמת מסגרת בינלאומית בהשתתפות אזורית ובינלאומית "שתסייע לצדדים לקבל את ההחלטות הנחוצות למען השלום". 

נתניהו ושר החוץ הצרפתי פאביוס בירושלים, בחודש שעברצילום: עמית שאבי

אתמול אמר שר החוץ הפלסטיני כי היוזמה הצרפתית לקידום החלטה במועצת הביטחון "ירדה מהפרק". אל־מאלכי, שאמר את הדברים בראיון לרדיו הממלכתי הפלסטיני "קול פלסטין", הוסיף כי צרפת נסוגה מהיוזמה בגלל לחץ אמריקאי וישראלי.

"הרעיון שקידמה צרפת להניח הצעת החלטה על שולחן מועצת הביטחון, המבוססת על פתרון שתי המדינות וחידוש המשא ומתן, אינה עוד בראש סדר העדיפויות של מקבלי ההחלטות הצרפתים", אמר השר. לדבריו, התמקדות ארה"ב במגעים לגיבוש הסכם גרעין עם איראן, ורצונה שלא לפתוח חזית נוספת בשלב זה בסוגיה הישראלית־פלסטינית השפיעו גם כן על עמדת הצרפתית. 

עם זאת, פקידים בכירים ברמאללה שמעורים בנושא והתייחסו לדבריו של אל־מאלכי, אמרו כי דברי אל־מאלכי אינם מתבססים על מסר רשמי שהתקבל מהצרפתים, אלא זוהי פרשנות שהוא גיבש על סמך עדכונים שהוא מקבל ושיחות שהוא מקיים בהקשר הזה. גם בכיר בפתח שנפגש שלשום עם השגריר הצרפתי ברמאללה אמר ל"הארץ" כי הוא לא דיווח על נסיגה או על שינוי משמעותי בעמדת צרפת בכל הקשור להחלטה באו"ם. לדברי הבכיר, השגריר אמר כי מאמצי צרפת לקידום ההחלטה בעניין ישראל והפלסטינים במועצת הביטחון עדיין נמשכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ