תסיסה בקרב קציני הקבע בצה"ל בשל המלצת ועדת לוקר לשינוי מודל הפנסיה

למרות שרה"מ דחה את פרסום הדו"ח, ההמלצות שהודלפו מעוררות כעס כבר כעת בקרב הקצינים, שחוששים מפגיעה בתנאי פרישתם. הרמטכ"ל איזנקוט הפיץ איגרת לאנשי הקבע, בה הבהיר כי לא ייתן יד לפגיעה בהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים99

המלצות ועדת לוקר לבדיקת תקציב הביטחון מעוררות כעס רב בקרב קציני הקבע בצה"ל. אף שפרסום הדו"ח, שהוגש אתמול (שלישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו, נדחה בשבועיים בהנחיית ראש הממשלה, די במה שכבר דלף ממנו כדי להוביל לתסיסה בקרב הקצינים בדרגי הביניים.

הקצינים, בעיקר בדרגות של אלוף משנה ומטה ובגיל שמתחת ל-40, חוששים מפגיעה חד-צדדית, רטרואקטיבית בתנאי הפרישה שלהם. בימים האחרונים אף מתגבשת יוזמת מחאה של נשות קצינים, המנסות לארגן גוף שיפעל ציבורית למען הקצינים, באופן דומה למאבקים שניהלו בעבר נשות השוטרים והסוהרים.

יוחנן לוקר מגיש לראש הממשלה את הדו"ח, אתמולצילום: עמוס בן גרשום / לע"

בסוף יוני פורסם ב-TheMarker כי ועדת לוקר ממליצה לבטל את פנסיית הגישור, המשולמת כיום מתקציב המדינה, לקציני קבע פורשים - מיום פרישתם ועד גיל היציאה לפנסיה בחוק. היחידים שיוכלו להמשיך במסלול הקיים יהיו אנשי קבע קרביים שהמשיכו במסלול קרבי עד לפרישתם מצה"ל, המהווים מיעוט קטן יחסית מבין המשרתים.

אצל שאר אנשי הקבע, תוחלף פנסיית הגישור במענק פרישה שיהיה קטן במידה ניכרת מהפנסיה הנהוגה כעת. לפי הוועדה, הכללים החדשים אמורים להיכנס לתוקף בתוך שנים אחדות, כלומר - לשנות את תנאי הפרישה עבור חלק ניכר מאנשי הקבע הנמצאים כיום בשירות.

המלצת הוועדה, שכאמור טרם פורסמה רשמית, הפכה לנושא שיחה עיקרי בקרב אנשי הקבע בשבוע האחרון. קצינים ונגדים הביעו הסתייגות מהמתווה המוצע בשיחות עם מפקדי היחידות שלהם, ודיווחים על האווירה ביחידות הועברו גם לבכירי המטה הכללי. בקצונה הבכירה יחסית חוששים שהשינויים המוצעים יפגעו במוטיבציה של קצינים באיכות גבוהה להתחייב לתקופות שירות ארוכות.

בשבוע שעבר נפתח דף פייסבוק שמטרתו לרכז את פעולות המחאה וההזדהות עם אנשי הקבע בעניין זה. בדף מעלים בני זוג של אנשי צבא פוסטים המתארים את אורח חייהם ותנאי עבודתם של אנשי הקבע, מתלוננים עליה וטוענים כי מסקנות ועדת לוקר עלולות להרע את תנאיהם אף יותר.

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, הפיץ הערב (רביעי) איגרת לכלל אנשי הקבע, בה התייחס להמלצות ועדת לוקר. "אני נכון לשינויים מרחיקים לכת בצה"ל אך לא אתן יד לפגיעה במשרתי הקבע, שבחרו להקדיש חייהם למען ביטחון ישראל והבטחת קיום המדינה", כתב הרמטכ"ל.

דיווחים אודות השינוי המתוכנן בפנסיה, יצרו לפי איזנקוט, "גל שמועות מיותרות בצבא".  "לצה"ל אין ועד עובדים וגם לא זכות לשביתה, ולפיכך, עלינו המפקדים מוטלת האחריות הכבדה לדאוג לאנשינו בצורה הוגנת וראויה", כתב הרמטכ"ל, והוסיף כי בצה"ל מתכוונים ללמוד את המלצות ועדת לוקר, "אך גם נעמוד על זכויות המשרתים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ