נתניהו: דברי לוטן למשפחת הנעדר לא היו צריכים להיאמר

רה"מ הגיב להקלטה בה נשמע נציגו מאיים על בני משפחתו של אברה מנגיסטו והזמין אותם להיפגש עמו. לוטן: "התנצלתי בפניהם על תוכן וסגנון חלק מהדברים שנאמרו. הקשר הטוב שגיבשנו יימשך"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים75
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב לפנות בוקר (שישי) להקלטה בה נשמע נציגו לענייני שבויים ונעדרים, אלוף-משנה במיל' ליאור לוטן, , , ואמר כי "אלו דברים שלא צריכים להיאמר".

בהקלטה, שפורסמה אמש בחדשות 10, נשמע לוטן מזהיר את בני משפחתו של מנגיסטו שלא למתוח ביקורת על אופן הטיפול של המדינה בהיעדרותו. "מי שיעמיס על אברה את הסיפור בין העדה האתיופית למדינת ישראל, ישאיר אותו עוד שנה בעזה", אמר. בעקבות הפרסום, התקשר לוטן לבית המשפחה והתנצל על דבריו. לדברי נתניהו, "טוב שליאור דיבר הערב עם בני המשפחה והתנצל בפניהם. ליאור פועל יומם וליל בהתנדבות כדי להחזיר את חיילינו ואזרחינו הנעדרים". ראש הממשלה גם הזמין את משפחת מנגיסטו להיפגש עמו היום אך הפגישה תידחה לבקשת המשפחה.

בהודעה שמסר לתקשורת, כתב לוטן כי התנצל בפני המשפחה "על תוכן וסגנון חלק מהדברים שנאמרו במהלך שיחה ארוכה. הקשר הטוב שגיבשנו במהלך החודשים שחלפו יימשך בעבודה משותפת עד להשבת אברה לביתו". הוא הוסיף שימשיך לפעול בהתנדבות למען "החזרת חיילינו ואזרחינו השבויים והנעדרים".

השיחה בין נציג רה"מ יאיר לוטן למשפחת מנגיסטוקרדיט: חדשות 10

בהקלטה שפורסמה אמש נשמע לוטן, בין היתר, מזהיר את המשפחה שלא לתעד את השיחה, שהתקיימה ביום רביעי האחרון. "אנחנו... לא מוצא חן בעיניי הדבר הזה, פגישות שלי לא רושמים. אני יאלו (אחיו של מנגיסטו), אני... אל תיכנס לי לדברים בבקשה, אני אדם מבוגר ממך, תן לי לסיים ושתהיה פה אווירה נעימה. אם אתם הולכים לנהל פרוטוקולים... תחליטו מה אתם רוצים - לעבוד ביחד או לעשות הצגות וקונצים וכשתחליטו אני אקבל כל דבר בכבוד". לאחר פרסום ההקלטה אמש, ביקשה משפחת מנגיסטו להבהיר כי התיעוד נעשה שלא מטעמה וללא ידיעתה. 

במהלך המפגש עם לוטן, שוחח ראש הממשלה בטלפון עם נציג המשפחה. נציג המשפחה שאל את נתניהו מדוע הוא מתעלם מהנושא, חרף מכתבים שהפנו אליו בנושא מזה שמונה חודשים. נתניהו השיב כי הוא מעורב בכל פרט ופרט של הפרשה, והבהיר כי הפרסום עלול להקשות על המו"מ לשחרורו של מנגיסטו.

עם סיום השיחה עם נתניהו, לוטן הבהיר לבני המשפחה כי הביקורת שהשמיעו כלפי נתניהו לא תסייע להם. "יש לכם שתי אפשרויות: אפשרות אחת להפנות את האצבע לחמאס ולהגיד 'אתה מחזיק באברה, אתה אחראי לגורלו, תחזיר לנו אותו ואנחנו רוצים לדעת שהוא חי'. זה אפשרות אחת. יש לכם אפשרות שנייה להחזיר את האצבע מהחמאס לירושלים ולהגיד 'אתם לא בסדר, נתתם לו לעבור, לא החזרת לנו מכתבים', אתם תבחרו. אני יש לי עמדה בזה - מה יעזור לישראל, מה יעזור לאברה ומה יעזור לחמאס, אבל תבחרו אתם ותהיו אחראים לתוצאות'". 

לוטן המשיך באיומים כלפי המשפחה: "אני אגיד לכם את זה בצורה הכי קשוחה שיש: מי שיעמיס על אברה את הסיפור בין העדה האתיופית למדינת ישראל ישאיר אותו עוד שנה בעזה, מי שיעמיס על אברה את הסיפור שלו, מה הוא כועס, מה הוא מתוסכל, מה קשה לו - ישאיר את אברה עוד שנה בעזה". בהמשך השיחה הוא הוסיף: "אם לא נהיה ביחד אנחנו נעשה טעויות והחמאס על טעות יקח ויתרגם אותה לעוד שנה או לעוד מחיר". 

אליו מנגיסטו, אביו של הנעדר, שאל, כפי שאחד האחים הבהיר, האם יתנהל משא ומתן ישיר עם חמאס. לשאלתו של האב השיב לוטן: "אני מתלבט אם לענות כי מה שקרה פה עם ראש הממשלה זה חמור מאוד. כל כך חמור שאין לי איך לתאר אותו... ואז הדבר היחיד שראש הממשלה שומע זה שלא החזירו לו את המכתבים (שהמשפחה שלחה)? אני לא יודע אם אני רוצה לענות לכם את התשובות, תלכו למי שאתם רוצים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ